Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češi a moře: kam jezdíme nejvíc a proč?

  7:12aktualizováno  7:12
Připomíná to každý rok invazi a dobývání území. Češi se někdy začátkem června dají do pohybu a vyrazí směrem na jih. Vydrží jim to až do konce září. Dokonce i ve srovnání s mnoha jinými národy Evropy se zdá, že moře a teplo milujeme víc než ostatní. Navíc jsme ochotni za to vydat i nemalé částky.

Podle odhadů agentury MAG Consulting Češi podniknou v roce 2005 až 4 miliony cest do zahraničí, z toho v letní sezoně zhruba 2,7 mil. cest za účelem strávení dovolené. Podívejme se však ve stručnosti na jednotlivé přímořské státy, proč nás vlastně přitahují.

Chorvatsko

Nejbližší moře, které je čisté, cenově dostupná země, zvláště když jede více lidí vlastním autem. A tradice. Jezdilo se tam k moři již před druhou světovou válkou. Nejlepším obdobím, kdy je moře vyhřáté, je od poloviny června až do konce září (v září je tu mnohem méně turistů).

Podle odhadů MAG Consulting letos do Chorvatska vyjede na 800 tisíc Čechů.

Tip na pláž:

ZLATÝ ROH
Zlatny rat, jak zní chorvatský název pro nejproslavenější pláž Chorvatska, se nachází na dalmatinském ostrově Brač. Písek je zde nesmírně jemný a příjemný na ležení i chození (jadranské pobřeží přitom nabízí hlavně oblázkové a kamenité pláže).
Více o Chorvatsku - ZDE.

Itálie

Má u nás pořád výborný zvuk, barvité jídlo, které našincům chutná (i dítě si vždy vybere), dlouhé a rozmanité pobřeží a po cestě se dá vždy najít skvostná památka či muzeum.

Tip na pláže:

LAMPEDUSA
Tento malý ostrov je více africký než evropský, což je dáno jeho polohou na samém jihu Itálie. Moře se vyznačuje velmi čistou vodou, krásnými plážemi a báječnými možnostmi pro potápění. V tom posledním patří mezi nejlepší na kontinentu. Pokud zde však chcete strávit dovolenou, je potřeba si objednat ubytování ve značném předstihu. Nejlepším obdobím je květen až konec září.

LA COSTA VERDE, SARDINIE
Italský ostrov Sardiniie je i u českých turistů stále populárnější. Nejznámější pobřežní oblast s výbornými plážemi je La Costa Verde. Nejlepší dobou pro příjezd je květen, červen a září. O letních prázdninách je zde totiž pořádně horko a také potkáte až příliš velké masy turistů.

Španělsko

Superpopulární, protože se sem počítají i Kanárské a Baleárské ostrovy (Mallorca, Ibiza). Dobré jídlo a navíc zde bývají velké porce. Přijatelné ceny. Letos se sem podle odhadů MAG consulting přijede podívat na 270 tisíc Čechů.

Tip na pláž:

COSTA DE LA LUZ
V této jihozápadní části Španělska najdete téměř kilometr dlouhou pláž s bílým pískem, která má také velmi dobré zázemí v mnoha restauracích. Přitom je to klasické oddechové místo, kde můžete podnikat obyčejné procházky, například do blízkého národního parku Cabo de Gata.

Řecko

Každým rokem populárnější u českých turistů. Je zde obrovský výběr různých ostrovů, skvělé jídlo, příjemní lidé, naprosto skvělý výběr památek, ale i různých historických míst. Letos do Řecka zavítá na 270 tisíc Čechů.

Tip na pláž:

PARADISE a PANORMAS, MYKONOS

Mykonos je jedním z vůbec nejatraktivnějších řeckých ostrovů, přestože kroky Čechů sem ještě tak často nevedou. Pláže jsou zde poměrně dobře chráněny před větrem, jsou velmi příjemné (atmosféru jim dodávají blízké stromy) a v některých obdobích jsou i klidné (ne vždy). Samozřejmostí jsou vynikající taverny, kde ochutnáte to nejlepší řecké jídlo a pití.

V loňské anketě specializovaného časopisu o cestování Reise & Preise se na 1.místě umístila APELLA BEACH na ostrově Karpathos, kde najdete bílou oblázkovou pláž a moře s průzračnou, světle modrou až tyrkysově zelenou vodou. Více o Řecku - ZDE.

Bulharsko

Zažívá velký návrat českých turistů, je totiž ještě o něco levnější než nejnavštěvovanější Chorvatsko. Dobré jídlo, služby se pořád zlepšují, některé hotely jsou na velmi dobré úrovni. Letos by sem mělo vyjet na 120 tisíc českých turistů, což je o 13 tisíc více než loni.

Tip na pláž:

ARKUTINO

Nádherná, divoká, písečná pláž Arkutino se nachází ve skalnatém zálivu 5 km severně od oblíbeného letoviska Primorsko.

Francie

Není to prvořadý cíl při cestách k moři, ale návštěva této populární země se dá s pobytem na pobřeží vždy lehce spojit. Připočítejme k tomu dobré jídlo, víno, hojnost památek a také vyšší ceny.

Tip na pláže:

BIARRITZ
Biskajský záliv nabízí ve Francii dlouhé písečné pláže na ostrově Ile de Ré poblíž města La Rochelle. Na západě oblasti Médoc jsou pak písčité pláže a duny rozprostírající se 200 kilometrů od Pointe de Grave na jih podél takzvaného Stříbrného pobřeží. Zde u města Arcachon najdete nejvyšší evropskou dunu vysokou až 118 metrů.

Jedním z nejlepších míst pro surfování na celém starém kontinentu je přepychové pobřežní město Biarritz s nádhernými plážemi.

PALOMBAGGIA, KORSIKA
Jednu z nejlepších pláží na francouzském ostrově Korsika najdete jižně od města Port Vecchiou. Je zde jemný bílý písek, duny a skutečně azurové moře. Fantastické jsou zde i restaurace, nabízející místní pochoutky. Korsika je vůbec jedním z nejlepších míst v Evropě, pokud jde o vodní sporty.

Turecko

Máte zde zcela zaručené velmi vysoké letní teploty, hojnost jídla, problémem při výletech bývají někdy až příliš velké vzdálenosti. Krásné antické památky a pocit, že už jste v Orientu.

Tip na pláž:

ÖLÜDENITZ, FETHIYE
Pláž se žlutobéžovým jemným až hrubým pískem, voda světle modrá s přechodem do tyrkysově zelené, na dně písek s kameny.

Egypt

Tak tady už skutečně v orientu jste. Je to největší překvapení posledních let, protože Češi se sem jenom hrnou. Moderní hotely bývají luxusní a za slušnou cenu, Egypťané jsou (zejména k dívkám a ženám bez partnerů) pozorní, možnost dobré kombinace pobytu u moře a návštěvy mnoha starověkých památek. Letos do Egypta vyjede podle odhadů Mag Consulting na 120 tisíc českých turistů, což je o 20.000 víc než loni.

Tip na pláž:

SIDI ABDEL RAHMÁN
Tato pláž u nás není příliš známá, protože Češi jezdí spíše do Hurghady a na Sinaj. Jenže středomořské pobřeží s bílým pískem je tady kouzelné. Táhne se od města Alexandria a kolem Mersa Matrouhu. Bývá tady klid a je zde dobrý výběr malých hotelů. Nejlepší dobou na návštěvu je období od května do října.

Portugalsko

Jeho obyvatelé jsou nesmírně příjemní a pohodoví. Moře je o něco studenější pod vlivem proudů Atlantického oceánu. Netradiční jídla a dobré víno. Protože není tolik navštěvované a je poměrně daleko, stojí zde dovolená o něco víc.

Tip na pláž:

DONA ANA LAGOS
Pláž se zářivě bílým až béžovým jemným pískem, voda s tyrkysovým až tmavě modrým odstínem.

Izrael

Naprosto ideální země pro spojení návštěvy svatých míst s následným pobytem v jihoizraelském Eilatu. Někteří lidé však mají obavy z možných atentátů. A někdy mají bohužel pravdu.

Thajsko

Země turistice zaslíbená, které nechybí v tomto směru nic. Dnes, kdy je sem dobré letecké spojení z Prahy, se dá očekávat, že počet Čechů tady ještě naroste. Absolutní rozdíl proti Evropě. Thajci patří mezi nejpříjemnější národy celého světa. Podle posledních zpráv se sem turisté po loňském tsunami zase začínají vracet - a chválí si to. (Přečtěte si článek čtenáře iDNES, který v Thajsku nedávno byl: "Dovolená v Thajsku po tsunami? Stojí za to!")

Tunisko

Drží si výborný standard. Není tak překvapivé, ale nabízí všechny dobré služby, které turisté potřebují. Velkým zpestřením jsou pak výlety na Saharu. To je pro české turisty skutečně nevšední zážitek.

Malta

Zcela neprávem poněkud opomíjená země. Neuvěřitelně bezpečná, krásná, ale výběr pláží je skutečně omezený.

Karibik

Češi jej neustále objevují, je zde mnoho ostrovů, které jsou mimořádně exkluzivní, ale za vyšší cenu.

-------------------------------------------------------------

Další zajímavé pláže

Jinak nádherných pláží jsou samozřejmě stovky. Uvádíme některé další, které stojí za vyzkoušení.

BEČIČI, ČERNÁ HORA

Černohorské město Bečiči leží dva kilometry jižně od známé Budvy směrem na jih Budvanského zálivu. Toto letovisko je velmi oblíbené pro široké možnosti sportovního vyžití - například se zde dá hrát tenis, košíková, házená, minigolf, vodní sporty. Téměř dva kilometry dlouhá městská písčitá pláž je považována za jednu z nejlepších v Evropě už po celá desetiletí. Bečiči je spojeno s městem Budva pobřežní promenádou. 220 slunečních dní v roce a středomořské klima nabízejí příjemný pobyt a odpočinek.

ES TRENC, MALLORCA - Španělsko
Jemný písek, pláž s mírným sklonem, voda je převážně světle až tmavě modrá s písčitým dnem.

Vaše tipy na krásné pláže můžete uvést buď do diskuze, nebo je poslat na adresu redakce - nejzajímavější zařadíme přímo do článku

FOTOGALERII pláží, které nafotili ČTENÁŘI iDNES loni do soutěže, si můžete prohlédnout ZDE. Mimochodem - pokud jedete k moři, vezměte si s sebou fotoaparát. Letos vyhlásíme soutěž znovu!

 

Jedna z nejoblíbenějších rekreačních oblastí v Bulharsku - Zlaté Písky.

Nenechte si ujít úchvatný podmořský svět. Potápěči si zde opravdu přijdou na své.

Oáza v říši korálů. Návštěvník zde nalezne harmonii neponičené přírody a pečlivé péče domorodého personálu.

Svůj ostrov snů nebo atol nalezne v Indickém oceánu každý

Smaragdové pobřeží - pobřeží s čistou smaragdově zelenou vodou plné zátok a pláží, leží na Sardinii. A je drahé, pouze v červnu a září se mění v ráj za přístupné ceny. Prakticky celé severní a východní pobřeží Sardinie skýtá dovolenou u překrásně čistého a průzračného moře. Severní pobřeží je plné škol pro plachtaře.

Čtrnáct ostrovů národního parku Brijuni se rozkládá, včetně moře, na území o rozloze čtyřiatřiceti kilometrů čtverečních. Malý a Velký Brijun už jsou zpřístupněny turistům.

Chorvatský Hvar je považován za jeden z nejkrásnějších ostrovů celého světa.

JEZERNÍ KASKÁDA. Součást parku tvoří 16 různě velkých krasových vodních ploch ležících stupňovitě nad sebou v délce sedmi kilometrů a spojených 92 vodopády a kaskádami.

Plitvická jezera lákají filmaře, kteří hledají nedotčenou přírodu.

OSTROVY VELKÉHO TICHA. Kdo má rád klidnou dovolenou, měl by zamířit na Pakleni.

Jednou ze zastávek je i poklidná vesnička Molunat u moře, kde je možné se vykoupat

Tak vypadá jeden z tisíců korálových ostrůvků Velkého bariérového útesu z ptačí perspektivy

Zakynthos - Modré jeskyně

Zátoka Atheni

Zátoka Vromi

Zakynthos

ČLENITÉ POBŘEŽÍ. Sardinie se může pyšnit 800 kilometry písčitých i oblázkových pláží. Ty místy střídají divoké útesy, vápencová skaliska i plochy posázené gigantickými erodovanými balvany

Sardinie

Jedna z nejkrásnějších řeckých pláží - Myrtos v Kefallónii

Jónský ostrov Lefkada v Řecku

Oblíbeným se stal také ostrov Mykonos v Egejském moři. Turisty láká zejména pro svůj vybraný večerní a noční život v restauracích a klubech, jezdí sem však i rodiny s dětmi.

Řecko

Řecko

Řecko

Slunečné pobřeží v Bulharsku

Pláž Cala Goloritzé, Sardinie - Itálie

Pláž Cala Luna, Sardinie - Itálie

Pločice: tady můžete strávit dovolenou jako na opuštěném ostrově, jen chytat ryby a odpočívat

Mljet

Mljet

Pláž Sa Calobra - krásná 80 metrů dlouhá pláž na zapadním pobřeží Mallorky. Sem ústí do moře známý kaňon, který se jmenuje Torrent de Parreis (Brána do Ráje). Abyste se k pláži dostali, musíte projet 67 krkolomných serpentin.

Pláž Cala Pi na jihu Mallorky mezi Es Trencem a Arenalem

Pláž poblíž Alcudie na severu Mallorcy (časně ráno)

Pláž Cala Mesquida

Pláž poblíž hotelu Eden Playa v Alcudii na severu Mallorky

Pláž u Alcudie

Zlatni rat je považovaný za nejkrásnější pláž v Chorvatsku. Je 800 metrů dlouhá a příkře se svažuje do moře.

Tak tady začíná národní park Telaščica, na obrovských jachtách sem každý den přijíždějí turisté, ale i světové celebrity

Kolem ostrova Dugi Otok každý den projíždějí desítky výletních lodí. Nabízejí turistům plavbu na ostrovy Kornati.

Pláž v letovisku Tigaki leží na dohled od turecké pevniny

Ten, kdo umí na kytaru či na bubínky, a má chuť si s někým zahrát, prostě vezme hudební nástroj a dorazí na pláž. Může si být téměř jist, že zde najde někoho s podobnou touhou. Spontánní koncerty, na kterých spolu hrají nadšenci všech barev pleti, bývají úžasné.

Dopoledne na pláži v Bašce Vodě na Makarské riviéře

Primoštěn

Soumrak na pláži Es Trenc

Jedna z pláží poblíž Alcudie na severu Mallorky

Západ slunce na proslulé pláži Es Trenc na jihu Mallorky

Plachetnice v souostroví Kornati

Ostrůvek v souostroví Kornati - jeden z chorvatských národních parků

Pohled z vrcholu Moravjak na Slané jezero na Dugom otoku

Ostrov Molat - plachetnice v zátoce v městečku Brgulje.

Výlet na kolech - v okolí Malého Lošinje se dá skvěle zajezdit na kolech. Můžete si vybrat s betonových i makadamových stezek.

ŽIVOT JE PLÁŽ. Když ležíte na pláži, nevíte, jestli se máte koukat na moře, nebo do vnitrozemí. Obojí vypadá dost dobře. Pravda je, že Ko Chang má jedny z nejhezčích pláží Thajska. Jedna z nich, zvaná Pláž bílého písku, patří prý dokonce k desítce nejlepších na světě. Ale byly tam i hezčí. V každém případě vždy máte jistotu, že nemusíte nikoho překračovat, protože tam nikoho nepotkáte.

Z Pláže bílého písku, která prý patří k nejlepším na světě, je panenská džungle skoro na dosah ruky

Pohled na čtyři rabské věže z moře v pozdním odpoledni

Rabský přístav, který je v hluboké zátoce mezi starou a novou částí města

Písčité pláže Taby omývají vody Rudého moře.

V okolí Taby jsou dobré podmínky pro potápění. Nzekušené potápěče doprovodí pod vodu instruktor.

Pevnost na Faraonově ostrově využívá egyptská armáda i dnes.

Loď, která dnes vozí na výlety turisty, prý kdysi sloužila pirátům.

Pláž láká k lenošení na slunci i ve stínu.

Pláž ve Fortaleze, Brazílie

PLÁŽE na Fortaleze. Abyste nebyli překvapeni: v Brazílii se opravdu hodně jí, muži mají rádi pořádný kus masa, a tak dívky nejsou tak štíhlé, jak bychom si mysleli. Překypují zaoblenou krásou.

Pláž u Rudého moře v Jordánsku

Fraser Island je zcela mimořádný. Celý ostrov je jen z písku, nejsou na něm silnice a místo dálnice slouží pláž.

Pláž Long Beach na Phi Phi Don, přímo zde jsme bydleli

Vulkanický vrchol Petit Piton se zvedá přímo z moře

POLOPRÁZDNÉ PLÁŽE. Kdyby Nizozemsko leželo u Středozemního moře, byla by na nádherných plážích v Noordwijku aan Zee hlava na hlavě. Takhle se za oranžovými zástěnami proti větru schovávají jen otužilí "domorodci".

Pláž Apella na Karpathosu

Pláž v Jaltě

Stromboli

Pláž Brela poblíž Makarské

Jaderské moře mezi pevninou a ostrovem Brač

Biokovo 700 m n.m. - pohled na pobřeží (osada Baška Voda) a ostrov Brač

BIARRITZ, Francie. Biskajský záliv nabízí ve Francii dlouhé písečné pláže na ostrově Ile de Ré poblíž města La Rochelle. Na západě oblasti Médoc jsou pak písčité pláže a duny rozprostírající se 200 kilometrů od Pointe de Grave na jih podél takzvaného Stříbrného pobřeží. Zde u města Arcachon najdete nejvyšší evropskou dunu vysokou až 118 metrů. Jedním z nejlepších míst pro surfování na celém starém kontinentu je přepychové pobřežní město Biarritz s nádhernými plážemi.

COSTA DE LA LUZ, Španělsko. V této jihozápadní části Španělska najdete téměř kilometr dlouhou pláž s bílým pískem, která má také velmi dobré zázemí v mnoha restauracích. Přitom je to klasické oddechové místo, kde můžete podnikat obyčejné procházky, například do blízkého národního parku Cabo de Gata.

Egypt: hory a moře

Lampedusa, Itálie. Tento malý ostrov je více africký než evropský, což je dáno jeho polohou daleko na jih od Sicílie ve Středozemním moři. Moře se vyznačuje velmi čistou vodou, krásnými plážemi a báječnými možnostmi pro potápění. V tom posledním patří mezi nejlepší na kontinentu.

Pláž Paradise na řeckém ostrově Mykonos.

Zlatny rat (Zlatý roh), jak zní chorvatský název pro nejproslavenější pláž Chorvatska, se nachází na dalmatinském ostrově Brač. Písek je zde nesmírně jemný a příjemný na ležení i chození.

Autoři: ,
Nejčtenější

Tisíc vojáků se střetlo u Slavkova u Brna. Připomněli si rok 1805, kdy...
Kde se psala historie. Procházka za bitvou tří císařů v okolí Slavkova

V dalším díle seriálu Cesty kulturní krajinou jsme tentokrát zamířili do krajiny okolo Slavkova u Brna. Na komentovanou procházku s ruční kamerou jsme se...  celý článek

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

Dopravní zácpy na vjezdu do Doveru, které přístav trápily loni v létě.
Brexit ochromí dopravu přes La Manche, Dover se děsí obřích kolon

Vystoupení Británie z Evropské unie ovlivní celou řadu obchodních sfér i životy obyčejných lidí. Velké problémy očekávají provozovatelé přístavu v britském...  celý článek

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokáží ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Další z rubriky

Pohled z Ostré na hřeben mezi Ostrou a Zadnou ostrou
Podzimní ráj bez lidí. Projděte si nejhezčí celodenní túru ve Velké Fatře

Slovenské pohoří Velká Fatra je opravdu velké. Naplánovat tady jednodenní výšlap, který by ukázal tyto pusté a divoké hory v celé své kráse není jednoduché....  celý článek

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.