Černá Hora ožívá, turisté se vracejí

  • 8
Diskotéky jsou přeplněné, hotely obsazené a v historickém centru města to kypí životem. Po desetiletí balkánských válek, které výrazně snížily příliv návštěvníků, slaví nejpopulárnější černohorské letovisko Budva rozvoj turistiky. Z malebných zákoutí strmých skalisek nad průzračnými vodami Jadranu se ozývají hlasy cizinců. Zahraniční návštěvníci se vracejí.

Většina z aut parkujících před hotely má státní poznávací značku z Černé Hory nebo sousedního Srbska, které nyní tvoří Jugoslávskou svazovou republiku. Řada aut ale přijela z větší dálky - ze Švédska, Německa nebo Polska.

Budva je znovu v plné kráse
Budva láká jak svými přírodními krásami, tak lidskými výtvory. Staré město, zničené zemětřesením v roce 1979, bylo postupně zrekonstruováno. Jeho bílé kamenné zdi a střechy z červených tašek září ve slunečních paprscích. Zeleni města vévodí palmy, bugenvilea a oleandry.

Mezi bílými zdmi historického centra se kroutí změť malých uliček lemovaných obchody a restauracemi, v nichž to vře. Po večerech se obyvatelé a turisté vydávají na korzo nebo vysedávají celé hodiny před kavárnami a pozorují kolemjdoucí.

Severně od centra města vede cesta podél skalnatého pobřeží na nejhezčí pláž v oblasti - Mogren. Nábřeží táhnoucí se jižně od centra je 24 hodin na nohou. Obchodníci tu nabízejí skoro všechno, od plážových oděvů přes nealkoholické nápoje až po náboženské ikony. Z diskotéky pod otevřeným nebem zaznívá do časných ranních hodin rytmická hudba provázená světelnými efekty. 

Na jednom klidnějším místě u vody se mezi stolky pohybuje Krsto Niklanovič a vítá zákazníky ve své restauraci. Rychle přepíná ze srbštiny do angličtiny a ptá se hostů, zda mají dost jídla a pití a jak jim chutná.

Niklanovič pracuje v branži 35 let a říká, že Budva má před sebou ještě dlouhou cestu, než se vrátí její turistický rozmach, jaký tu byl před válečnými konflikty devadesátých let minulého století. "Většina mých hostů před válkami přijížděla z Anglie, Německa a Skandinávie," vzpomíná.

Podle oficiálních statistik přijelo loni do Černé Hory o 40 až 50 procent více turistů než v roce 2000.  Před balkánskými válkami tvořili cizinci 35 procent návštěvníků. Loni to bylo jen 13 procent, ale stále ještě to bylo dvaapůlkrát více než předloni.

Turisty lákají levné služby
V poslední době se zahraniční hosté začínají vracet. Přitahují je mimo jiné poměrně nízké ceny: dvoulůžkový pokoj v soukromí lze dostat za 18 dolarů na den, což je zhruba polovina ceny podobného pokoje na pobřeží v sousedním Chorvatsku.

"Je to dobré znamení, že situace v oblasti se zlepšuje a stabilizuje," soudí černohorský ministr turistiky Predrag Nenežič. Příliv turistů však Černou Horu zaskočil.  "Snažíme se vyrovnat s jejich obrovským počtem, ale nikdo to letos nečekal," připouští Nenežič.

Nával turistů přivedl zemi do určitých problémů: objevil se nedostatek vody a někteří návštěvníci jsou rozčarováni, když marně hledají peněžní automaty a marně se snaží uplatnit v obchodech své platební karty.

Nenežič čeká v budoucnu ještě větší příliv a doufá, že všechny zmíněné problémy budou po sezoně vyřešeny. "Je to na nás," říká. "Musíme se sami snažit připravit se co nejlépe," uzavírá rozhodně.

Pohled na moře

,