Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny letenek jsou na dně. Letadlo je levnější než vlak a autobus

aktualizováno  17:00
Wanda Tálová se chystá už pošesté na dovolenou do Thajska. "Letos jen žasneme, jak málo nás stojí letenky. Zpáteční jsme pořídili za necelých 20 tisíc korun. Jídlo na den nás vyjde na pět dolarů, ubytování, a pěkné, ještě méně. Za tři týdny s jídlem a bydlením tak dáme zhruba 35 tisíc," těší se Wanda.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek)

Podobně jako do Thajska spadly ceny letenek i do jiných exotických oblastí, například do Karibiku či do USA, jsou dostupnější i pro lidi, kteří na ně ještě nedávno nedosáhli.

Nízké ceny se podle odborníků udrží i do budoucna, kdo vymění pohodlí koupeného zájezdu za dobrodružství a seskládá si pobyt sám, dost často podstatně ušetří. Obavy z jazykové bariéry jsou zbytečné, letenky se dají koupit na webu u tuzemských zprostředkovatelů stejně jako ubytování. Na rezervaci ubytování přímo ve vybraném hotelu či penzionu pak stačí základní znalost angličtiny.

Letos v zimě navíc přibudou charterové lety do exotických zemí - do Thajska, Dominikánské republiky, Keni, na Kubu, do Mexika, Venezuely (Isla Margarita), Spojených arabských emirátů. Úplnou novinkou budou přímé lety na Zanzibar, do Kostariky a do Kolumbie (ostrov Roatan).

Po Evropě za tři tisíce

Budou ceny letenek brzy vyšší?

Na zvyšování cen není prostor
" Končí hlavní sezona, klesá vytíženost letadel a na růst cen není prostor. Od roku 2000 zkrachovalo v EU již více než 50 leteckých společností a nemělo to vliv na zvýšení cen letenek - konkurence je velká," míní Tomio Okamura, viceprezident AČCKA.


Letenky podraží
" Ceny letenek mírně podraží v rozsahu 10-15 procent. Není možné, aby nízkonákladové společnosti prodávaly dlouhou dobu letenky pod nákladovou cenou," domnívá se Jaromír Beránek, analytik cestovního ruchu, Mag Consulting.


Konkurence udrží ceny dole
"Vzhledem k silnému konkurenčnímu prostředí neočekávám v nejbližší době zvyšování cen letenek. Silná konkurence je zde i po pádu SkyEurope. Zvyšování cen by mohlo přijít nejdříve za rok s oživením ekonomiky, a tedy jako reakce na vyšší poptávku po cestování," říká Josef Trejbal, obchodní ředitel společnosti Asiana.

Na dumpingové ceny se nedostaly jen letenky do vzdálených oblastí. Ještě levněji než loni je možné cestovat po Evropě. Letenku do Paříže, Londýna, Barcelony či Říma pořídíte i za tisíc až dva včetně poplatků, pokud kupujete letenku s dostatečným předstihem u některé z lowcost aerolinek operujících z Prahy.

Prostřednictvím řady leteckých společností si přitom můžete objednat i ubytování, cestovní pojištění a pronájem auta. "Využila jsem nabídky Wizz Airu, a když jsem kupovala letenky do německého Mölme na prodloužený víkend, zároveň jsem si přes ně objednala i hotel. Zpáteční letenka a tři noclehy ve čtyřhvězdičkovém hotelu se snídaní mě tak přišly na 3 500 korun, za což bych ještě před rokem nepořídila ani samu letenku," říká Helena Nová z Prahy.

Levné letenky však neprodávají jen nízkorozpočtové aerolinky. I klasičtí letečtí dopravci reagují na propad cen a nabízejí různé slevy či časově omezené, ovšem velmi zajímavé ceny několikrát do roka. V současnosti má zajímavou akci do 30. září například Air France. Letenku do Paříže a zpět pořídíte od 4 500 korun včetně tax, New York za necelých 12 tisíc, Peking za 14 900 a krásný Mauritius od 18 900 korun. Akce se vztahuje na lety do března příštího roku.

Podobnou nabídku omezenou koncem září má i letecká společnost KLM. S tou poletíte například do Amsterdamu za 3 500 korun, Šanghaje za 14 900 korun. Zpáteční let do San Franciska vás včetně tax vyjde už od 15 tisíc korun a Dubaj za 12 tisíc korun.

Do USA jako nezávislý turista a levně

Za velmi rozumnou cenu se dají pořídit letenky do Ameriky. "Zpáteční letenka se dá koupit už kolem 10 tisíc korun včetně všech poplatků, ještě nedávno to bylo dvakrát více. K tomu nízký kurz dolaru znamená, že pronájem auta či karavanu, zajištění ubytování a ceny v restauracích jsou v USA pro Čechy obzvlášť výhodné," uvedla Lea Špačková, marketingová ředitelka Student Agency, největšího prodejce letenek v České republice.

Když k tomu připočtete výbornou infrastrukturu v Americe, tak například dvoutýdenní samostatný výlet po národních parcích jihozápadu USA, z Los Angeles přes Las Vegas do San Franciska se dá pořídit za neuvěřitelných 35 tisíc korun včetně všeho. Přitom stejný zájezd organizovaný některou z cestovních kanceláří vyjde přibližně na 80 až 90 tisíc korun.

"Do Ameriky se letos vyplatí jezdit také na nákupy - nejenom že cesta a ubytování vyjde na rozumnou sumu, ale také ceny značkového oblečení, boty, fotoaparáty i elektronika se dá nyní v USA pořídit za třetinu ceny, která je u nás. Hodně Čechů této situace využívá a do USA jezdí na dovolenou a na nákupy," informuje Lea Špačková s tím, že Student Agency připravuje pro zájemce o nakupování speciální balíček do New Yorku s názvem I love shopping in NY. Cena balíčku je kolem 25 tisíc korun, záleží na obsazenosti hotelu a doby odletu. Zahrnuje mimo jiné zpáteční letenku do New Yorku, rezervaci pěti nocí ve tříhvězdičkovém hotelu na Manhattanu, cestovní pojištění, doporučené trasy na nejlepší nakupování a poznávací okruhy městem.

Levná letenka versus běžná, co od nich čekat

Nízkonákladoví letečtí přepravci bojují o zákazníka neuvěřitelně nízkými cenami od 1,99 eura, tedy zhruba padesáti korun bez tax. Komfortem zaostávají za klasikou, ale to se dá třeba po Evropě, kdy délka letu nepřekročí šest hodin, docela dobře vydržet. Cestující ovšem musí počítat s několika omezeními. Na čem tedy nízkonákladové aerolinky šetří a jaké služby nabízejí? Porovnejte.

LOWCOST
Letenka - koupě je možná přes internet platební kartou, není tištěná, je ve formě eletronického kódu zaslaného e-mailem. Letenku musíte po rezervaci zaplatit. Pokud nemáte vhodnou platební kartu, je možné u některých dopravců složit peníze v hotovosti v bance nebo zaplatit v cestovní kanceláři. Sedačky na palubě letadla jsou bez čísel, sednete si tam, kde je volno.

Ceny - začínají na pár desítkách korun, ale záleží na obsazenosti letadla. Čím je plnější, tím dražší letenky koupíte. Je možné, že zaplatíte i o několik korun víc než u klasického dopravce. Sledujte nabídky a zaregistrujte se na stránkách aerolinek.

Občerstvení - musíte si ho koupit, ceny začínají na několika eurech

Letiště - aerolinky mohou z důvodů nižších tax zvolit pro přílet menší nebo od centra města vzdálenější letiště, cestující tak musí počítat s většími výdaji na cestu z letiště. Přestupy - v nabídce jsou jen cílové letenky, takže v případě přestupů máte letenku na každý let zvlášť. Komplikací je vyzvednutí kufrů po každém letu.

Změny - Změna jména, odletu či destinace v rezervaci letenky je u některých přepravců možná, ale vyjde na dost peněz, na desítky eur. Za zrušení letenky nedostanete většinou nic.

Pojištění - proti případným změnám na letence se můžete u některých aerolinií pojistit. Poplatek v hodnotě několika eur zaplatíte při rezervaci letenky.

KLASICKÉ AEROLONKY
Letenka
- koupě je možná přes internet i v kanceláři letecké společnosti, je tištěná nebo elektronická. Při odbavení dostanete číslo sedadla, můžete si ho popř. i vybrat. Lze si koupit sedadlo v první třídě - ceny oproti ekonomické třídě jsou mnohonásobně vyšší.

Letiště - aerolinky létají většinou na největší letiště.

Občerstvení - jídlo i nápoje jsou v ceně letenky.

Ceny - mezi cenami nejsou velké rozdíly, pohybují se v rozmezí několika tisíc korun, občas nabídnou aerolinky slevy na některé lety či na určitou dobu prodeje, ceny letenek se tak dotknou nejnižší hranice.

Přestupy - jsou možné, letenka je jedna, zavazadla jdou až do cílového místa, při přestupech se o ně nestaráte.

Změny - Většina klasických aerolinií umožňuje první změnu data odletu či jména cestujícího do 48 hodin před odletem zdarma. Při zrušení letu dříve než do 48 hodin dostanete nějakou částku zpět po odečtení stornopoplatku, jejichž výše se liší, počítejte se ztrátou několika set korun.

Pojištění - je možné se pojistit proti zrušení či posunutí termínu letu.

Do kterých měst si z Česka můžete koupit levnou letenku

Click4Sky

Česká nízkonákladová letecká společnost létá z Prahy do 42 evropských a severoafrických měst. Letenky jsou v prodeji za fixní cenu 1 390 korun včetně tax a není možné koupit jednosměrné letenky.
www.click4sky.com

Smart Wings

Česká společnost se základnou v Praze létá po Evropě a má také spojení na Blízký východ. Létá do Paříže, Říma, Madridu, Budapešti, Burgasu, Larnaky, Splitu a dalších měst.
www.smartwings.net

Wizz Air

Maďarsko-polská společnost se sídlem v Maďarsku zajišťuje pravidelné lety do mnoha evropských destinací. Z Prahy létá například do Neapole, Milána, Madridu, Říma, Malmö, Eidhovenu, Liverpoolu, Londýna, Osla, Barcelony, Thessaloniki, Benátek, Burgasu, Paříže či Bruselu.
http://wizzair.com

Ryanair

Irská letecká společnost zajišťuje více než 500 linek spojujících různá evropská města s destinacemi po celém světě. Z Prahy létá do Birminghamu, Stockholmu, Dublinu a Frankfurtu.
www.ryanair.com

easyJet

Britská společnost se základnou na letišti v Londýně zajišťuje z Prahy lety do Londýna, Bristolu, East Midlandsu a Milána.
www.easyjet.com

Aer Lingus

Letecká společnost Irska zajišťuje z Prahy lety do Dublinu, odkud je pak možné pokračovat dál po Evropě, Africe a Severní Americe. Webové stránky nejsou v češtině.
www.aerlingus.com

bmibaby

Britská nízkonákladová letecká společnost, která z Prahy létá do East Midlandsu, Manchesteru, Belfastu a Birminghamu. Z těchto letišť nabízí spojení do dalších evropských měst. Webové stránky nejsou v českém jazyce.
www.bmibaby.com

Vueling

Španělská nízkonákladová letecká společnost se sídlem v Barceloně zajišťuje domácí i mezinárodní lety do různých evropských měst. Z Prahy létá do Barcelony. Zde je pak možné přestoupit na lety do Bilbaa, Madridu, Malagy a Sevilly. Stránky na internetu nejsou v českém jazyce.
www.vueling.com

Jet2

Britská letecká společnost se sídlem v Leedsu zajišťuje pravidelné i charterové lety do různých destinací po Evropě. Z Prahy létá do Edinburghu a Leeds Bradfordu.
www.jet2.com

GermanWings

Německá společnost nabízí jak domácí, tak mezinárodní lety v Evropě. Z Prahy létá do Kolína nad Rýnem. Odtud je možné pokračovat do Hamburku, Berlína, Mnichova, Londýna, Dubrovníku a Milána. Webové stránky nejsou v češtině.
www.germanwings.com

Norwegian Air

Shuttle Norská společnost zajišťuje pravidelné i charterové lety z Norska po celé Evropě. Z Prahy létá do Osla, Bergenu, Trondheimu a Stavangeru. Webové stránky nejsou v češtině.
www.norwegian.no

Wind Jet

Italská letecká společnost se základnou v Catanii zajišťuje domácí i mezinárodní spojení po Evropě. Kromě pravidelných letů nabízí aerolinka také charterové lety. Z Prahy létá do Forli, kde je možné přestoupit na let do Palerma a Catanie.
w4.volawindjet.it
Informace o nízkonákladových leteckých společnostech najdete na: www.flylowcostairlines.org

Autoři:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Doma v cizině: V Česku všichni spoléhají na stát, v Egyptě na rodinu

Lenka zažila v Egyptě lásku na první pohled. Za měsíc proběhla svatba.

O Egyptě nevěděla vůbec nic, přijela jen na dovolenou a objednala si výlet na čtyřkolkách, na kterém se seznámila se...

Krokodýli v chrámu a jednorožci v kavárně. Skrytá tajemství Bangkoku

Wat Traimit najdete snadno, už do dáli září zlatem.

Rušná, obrovská, se spoustou turistických, ale i méně nápadných míst - taková je thajská metropole Bangkok. Jedno z...

Tři dny v korunách stromů tropického pralesa. Parádní adrenalin v Laosu

Jízda vysoko nad údolím je nezapomenutelná.

Cítíme stoupající nával adrenalinu. Nasazujeme sedák, připneme karabinu k ocelovému lanu zip-liny a za chvíli už letíme...

Najdete na iDNES.cz