Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Celý Klínovec lze vysněžit uměle

  14:51aktualizováno  14:51
Lyžaře na krušnohorském Klínovci čeká v letošní zimě zásadní změna. Všechny sjezdovky v areálu Klínovec - sever budou vůbec poprvé moci být zasněženy uměle. Na umělý sníh začínají sázet všechna větší krušnohorská centra. Zatím však pouze Klínovec sever - umožní lyžování i na umělém sněhu na všech sjezdovkách, tedy i nad silnicí u hotelu Pod Zámečkem.

"Technický sníh tak pokryje v případě potřeby i sjezdovky Dámskou, Pařezovku, Přemostění i U Zabitýho. Abychom je vysněžili dostatečnou vrstvou sněhu pro lyžování, potřebujeme teploty pod nulou a pět až šest dnů," uvedl Zdeněk Lorenc z lyžařského areálu Klínovec - sever.

Za novinku si ovšem lyžaři budou muset připlatit třetinu dosavadní ceny. "Náklady na vybudování pěti a půl kilometru vedení potrubí v nezámrzné hloubce, celkem dvacet sněžných děl a umělý rezervoár se pohybují v řádu několika desítek milionů korun a musely se promítnout i do ceny jízdného. Celodenní jízdné tak bude o sto korun dražší než vloni," sdělil Lorenc. 

Databáze zimních středisek
Lyžařský servis

Jedinou pravidelnou školu lyžování nabízí v Krušných horách na Neklidu škola TJ Jáchymov. V několika dalších areálech lze svěřit dítě instruktorům přímo na místě.

Celodenní permanentka stála před rokem 290 korun, letos přijde dospělého na 390 korun, děti o sto dvacet korun méně. "Na jednu stranu nabídneme lidem podstatně větší komfort a budeme moci jezdit nepřetržitě celou sezonu až do poloviny dubna, což může lyžaře přilákat, další naopak odradí vyšší cena," poznamenal Lorenc. Všechny sjezdové tratě v délce pět a půl kilometru tratí budou zasněžovány díky potrubí, které přes tlaková čerpadla dovede k tratím vodu z nového rezervoáru vybudovaného na Bílém potoku u hotelu Nástup.


CO NABÍZÍ NEJVĚTŠÍ LYŽAŘSKÝ AREÁL

Počet vleků: 7

Přepravní kapacita: 5440 os/h

Celková délka tratí: 5,5 km

Nadmořská výška
: 860-1244 metrů Ve středisku jsou 2 lyžařské školy, 2 půjčovny lyžařského vybavení, 2 ski servisy, 8 bufetů, restaurace, 4 veřejná parkoviště s kapacitou 1000 aut. Dopravu lyžařů zajišťuje zdarma skibus na trasách Loučná, Háj, Mariánská-Boží Dar, Vejprty-Kovářská.


VLEKY TJ KLÍNOVEC

Počet vleků: 2

Celková délka tratí: přes dva kilometry

Jízdné: dospělí/děti - celodenní 200/100 Kč, 10 jízd 100/50 Kč, jednotlivé jízdné 20/10 Kč, večerní lyžování 100/50

Provozní doba: 9 - 16 a 18 - 20 hodin

AREÁL NOVAKO

Areál je vhodný pro začínající lyžaře a děti, jeho součástí je zahradní prostranství s lyžařskou školou pro nejmenší. Jedna hodina zde stojí 90 korun. Zájemci o jízdu na gumových duších  - snowtubing, si zde mohou duše zapůjčit.

Jízdné: dospělí/děti - celodenní 130/90 Kč, dopolední 70/50, odpolední 90/60 Kč, večerní 50 Kč, jízdné pro snowtubing - pět jízd za 60 Kč

Provozní doba: Denní lyžování 9 - 16.30 hodin, večerní lyžování 19 - 20.30 hodin.

OBERWIESENTHAL

Tuzemští lyžaři míří dosud do lyžařského střediska v Oberwiesenthalu vzdáleném tři kilometry od Božího Daru spíše výjimečně, a to kvůli podstanému rozdílu v cenách. Výhodným řešením se staly pětidenní permanentky, které nabízejí lyžařský areál Boží Dar - Neklid a areál Klínovec - sever. Permanentka prvního z areálů nabízí čtyři dny lyžování na Neklidu a jeden den v Oberwiesenthalu v hlavní sezoně za 1300 Kč, za čtyřdenní lyžování na Klínovci a jednodenní v Oberwiesenthalu zaplatí zájemci okolo dvou tisíc korun. V Oberwiesenthalu je k dispozici od devíti do 17 hodin 18 kilometrů sjezdovek, 8 vleků, kabinková a sedačková lanovka. Lyžuje se zde i večer od 17 do 21 hodin.

Jízdné: v hlavní sezoně dospělí/děti: 40/31,50 DM (20,50/16 EUR), jednotlivé jízdné se liší od typů vleků, pohybuje se od 4 do 8 DM (2 - 4 EUR).

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Turisté se letos do podzemí Sněžky nepodívají, unikátní důl čeká oprava

Turisté v dole Kovárna v Krkonoších.

Speleologové na jaře výjimečně neotevřou pro veřejnost Důl Kovárna v Obřím dole ve východních Krkonoších. Důvodem jsou...

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

Rozsáhlý požár zasáhl poutní místo Svatá Hora u Příbrami dne 27. dubna 1978.

Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od...

Najdete na iDNES.cz