Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Celý Klínovec lze vysněžit uměle

  14:51aktualizováno  14:51
Lyžaře na krušnohorském Klínovci čeká v letošní zimě zásadní změna. Všechny sjezdovky v areálu Klínovec - sever budou vůbec poprvé moci být zasněženy uměle. Na umělý sníh začínají sázet všechna větší krušnohorská centra. Zatím však pouze Klínovec sever - umožní lyžování i na umělém sněhu na všech sjezdovkách, tedy i nad silnicí u hotelu Pod Zámečkem.

"Technický sníh tak pokryje v případě potřeby i sjezdovky Dámskou, Pařezovku, Přemostění i U Zabitýho. Abychom je vysněžili dostatečnou vrstvou sněhu pro lyžování, potřebujeme teploty pod nulou a pět až šest dnů," uvedl Zdeněk Lorenc z lyžařského areálu Klínovec - sever.

Za novinku si ovšem lyžaři budou muset připlatit třetinu dosavadní ceny. "Náklady na vybudování pěti a půl kilometru vedení potrubí v nezámrzné hloubce, celkem dvacet sněžných děl a umělý rezervoár se pohybují v řádu několika desítek milionů korun a musely se promítnout i do ceny jízdného. Celodenní jízdné tak bude o sto korun dražší než vloni," sdělil Lorenc. 

Databáze zimních středisek
Lyžařský servis

Jedinou pravidelnou školu lyžování nabízí v Krušných horách na Neklidu škola TJ Jáchymov. V několika dalších areálech lze svěřit dítě instruktorům přímo na místě.

Celodenní permanentka stála před rokem 290 korun, letos přijde dospělého na 390 korun, děti o sto dvacet korun méně. "Na jednu stranu nabídneme lidem podstatně větší komfort a budeme moci jezdit nepřetržitě celou sezonu až do poloviny dubna, což může lyžaře přilákat, další naopak odradí vyšší cena," poznamenal Lorenc. Všechny sjezdové tratě v délce pět a půl kilometru tratí budou zasněžovány díky potrubí, které přes tlaková čerpadla dovede k tratím vodu z nového rezervoáru vybudovaného na Bílém potoku u hotelu Nástup.


CO NABÍZÍ NEJVĚTŠÍ LYŽAŘSKÝ AREÁL

Počet vleků: 7

Přepravní kapacita: 5440 os/h

Celková délka tratí: 5,5 km

Nadmořská výška
: 860-1244 metrů Ve středisku jsou 2 lyžařské školy, 2 půjčovny lyžařského vybavení, 2 ski servisy, 8 bufetů, restaurace, 4 veřejná parkoviště s kapacitou 1000 aut. Dopravu lyžařů zajišťuje zdarma skibus na trasách Loučná, Háj, Mariánská-Boží Dar, Vejprty-Kovářská.


VLEKY TJ KLÍNOVEC

Počet vleků: 2

Celková délka tratí: přes dva kilometry

Jízdné: dospělí/děti - celodenní 200/100 Kč, 10 jízd 100/50 Kč, jednotlivé jízdné 20/10 Kč, večerní lyžování 100/50

Provozní doba: 9 - 16 a 18 - 20 hodin

AREÁL NOVAKO

Areál je vhodný pro začínající lyžaře a děti, jeho součástí je zahradní prostranství s lyžařskou školou pro nejmenší. Jedna hodina zde stojí 90 korun. Zájemci o jízdu na gumových duších  - snowtubing, si zde mohou duše zapůjčit.

Jízdné: dospělí/děti - celodenní 130/90 Kč, dopolední 70/50, odpolední 90/60 Kč, večerní 50 Kč, jízdné pro snowtubing - pět jízd za 60 Kč

Provozní doba: Denní lyžování 9 - 16.30 hodin, večerní lyžování 19 - 20.30 hodin.

OBERWIESENTHAL

Tuzemští lyžaři míří dosud do lyžařského střediska v Oberwiesenthalu vzdáleném tři kilometry od Božího Daru spíše výjimečně, a to kvůli podstanému rozdílu v cenách. Výhodným řešením se staly pětidenní permanentky, které nabízejí lyžařský areál Boží Dar - Neklid a areál Klínovec - sever. Permanentka prvního z areálů nabízí čtyři dny lyžování na Neklidu a jeden den v Oberwiesenthalu v hlavní sezoně za 1300 Kč, za čtyřdenní lyžování na Klínovci a jednodenní v Oberwiesenthalu zaplatí zájemci okolo dvou tisíc korun. V Oberwiesenthalu je k dispozici od devíti do 17 hodin 18 kilometrů sjezdovek, 8 vleků, kabinková a sedačková lanovka. Lyžuje se zde i večer od 17 do 21 hodin.

Jízdné: v hlavní sezoně dospělí/děti: 40/31,50 DM (20,50/16 EUR), jednotlivé jízdné se liší od typů vleků, pohybuje se od 4 do 8 DM (2 - 4 EUR).

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cvikovku v kopcích rušili nadvakrát

Parní lokomotiva s manipulačním vlakem stoupá z Jablonného v Podještědí směrem...

V desátém díle Zaniklých tratí zamíříme na sever, do podhůří Lužických hor. Podíváme se na dráhu s mnoha romantickými...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Najdete na iDNES.cz