Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Celníci už zabavují svačiny

  12:41aktualizováno  12:41
Přestože sousední země s výjimkou Německa zakázaly či omezily dovoz hovězího masa a výrobků z něj, turisté mohou zatím zůstat klidní. Celníci jsou zatím většinou benevolentní. Někteří řidiči zájezdových autobusů však mají hlavně z cest do Rakouska opačné zkušenosti. "Až do středy hlásili naši řidiči, že zájezdy projíždějí do Rakouska bez problémů a nikdo na hranicích svačiny cestujících nekontroluje. Od včerejška už máme první případy zabavených potravin z Dolního Dvořiště," uvedl ředitel autobusové dopravy českobudějovické firmy ČSAD Jihotrans Pavel Kocar.

"Doporučujeme našim cestujícím nepřevážet potraviny z hovězího masa, to znamená ani paštiky, párky a salámy," dodal. Přitom při oficiálním dotazu se čeští celníci od rakouských kolegů dozvěděli, že žádné pokyny k zákazu dovozu hovězího pro turisty neexistují. Vedoucí celníků v Dolním Dvořišti Maier se domnívá, že nedorozumění mohla způsobit jedna důslednější kontrola vývozu potravin živočišného původu. Vyhláška stará patnáct let totiž stanovuje, že turista smí mít u sebe maximálně kilogram živočišných potravin tvořený například masem, mléčnými výrobky, konzervami nebo uzeninami.

Celníci na obou stranách hranice však doposud tolerovali i mnohem větší objem převáženého jídla. To potvrdil i vedoucí celníků v rakouském Wullowitzu. "Máme kvůli nemoci BSE omezení v obchodním provozu. Pro turisty stále platí omezení na jeden kilogram potravin, jiné pokyny nemáme," uvedl.

Obavy ze zabavování potravin a dlouhých kontrol na hranicích mají i cestovní kanceláře, jejichž klienti odjíždějí přes rakouské hranice. "Po zkušenostech ze zimy letošního roku, kdy začali Rakušané razantněji dodržovat zákon o dovozu potravin, doporučujeme většině zaplatit si polopenze, nebo nevozit živočišné potraviny," uvedla Yvonne Zelníčková z cestovní kanceláře Čedok.

Bez problémů by měli zatím projet cestující na Slovensko, do Polska a Německa. "Zákaz platí jen v obchodním styku a tady je ještě výjimka pro tranzity do Maďarska a na Ukrajinu," vysvětlují celníci z přechodu se Slovenskem ve Velkých Karlovicích. Tato slova potvrzují také jejich kolegové například z hraničního přechodu ve Střelné a v Mostech u Jablunkova. "Polsko vydalo nařízení o zákazu dovozu hovězích výrobků už 8. června, Slovensko následovalo 10. června, ale do dnešního dne se na všech hraničních přechodech severu Moravy a Slezska dělají pouze namátkové kontroly," řekl mluvčí Celního ředitelství v Ostravě Karel Moškoř.

Vedoucí celního pracoviště na mostě Svobody v Českém Těšíně Lubomír Gabzdyl tvrdí, že současné kontroly na hranicích nijak nenarušují provoz. Opatření, která zavedli vůči českým vývozcům hovězího masa celníci v přilehlých státech, platí i při dovozu podobného zboží k nám ze zemí, kde se již BSE vyskytla. Ze států, kde BSE objevili, se nesmí dovážet živý skot, hovězí maso a výrobky z něj. "Nezakazujeme ale turistům, aby si přivezli na svačinu kus salámu," řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

JAK LZE VYVÁŽET ČESKÉ HOVĚZÍ ZA HRANICE

Německo

Celníci čekali s případnými opatřeními na výsledek kontrolního testu z Tübingenu. Do včerejška nezaznamenali turisté jediný případ zabavování potravin.

Polsko

Zakázalo dovoz výrobků z hovězího masa. "Na všech hraničních přechodech severu Moravy a Slezska se ale dělají pouze namátkové kontroly," řekl mluvčí Celního ředitelství v Ostravě Karel Moškoř. Podle oficiálních zpráv se tu žádné potraviny nezabavují.

Rakousko

Zakázalo dovoz hovězího masa. Turistům by se neměly svačiny zabavovat. Řidiči zájezdových autobusů na přechodu Dolní Dvořiště však potvrzují zabavení potravin s výrobky z hovězího masa. Čeští celníci to vysvětlují nedorozuměním.

Slovensko

Platí zákaz dovozu hovězího masa, celníci ale žádné potraviny nezabavují.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

Čtvrt milionu vodáků za sezonu. Splutí Vltavy láká i zahraniční turisty

Stopem po vodácké dálnici

Modernizovaná tábořiště čekají na turisty při splouvání Vltavy v úseku mezi Vyšším Brodem a Zlatou Korunou. Právě tuto...

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Najdete na iDNES.cz