Celiova vila je opět přístupná turistům

Celiova vila v Římě, pocházející ze třetího století našeho letopočtu, je po třech letech restaurátorských prací opět přístupná veřejnosti. Oznámily to místní úřady s tím, že návštěva památky bude možná pouze po předchozí rezervaci. Během obnovy tohoto antického obydlí odkryli restaurátoři na jeho stěnách početné fresky, při vykopávkách našli umělecké předměty a také odstranili soudobé nápisy a malůvky. Celiova vila nabízí návštěvníkům jedinečný pohled na umění a artefakty z doby zániku římské říše a nástupu křesťanství.

Pozůstatky vily byly koncem 19. století objeveny pod jednou římskou bazilikou a odborníci se nejdříve domnívali, že to byl příbytek dvou světců, kteří v roce 362 zemřeli mučednickou smrtí.

Podle množství fresek ale patrně šlo o elegantní římskou usedlost obývanou vyznavači původních kultů. Malby například zobrazují honící se amorky, egyptská božstva a boha vína Bakcha. Smrt několika světců zachycují až starší fresky, což naznačuje, že dům později obýval majetný stoupenec křesťanství.

Po pádu Říma v roce 476 byla na místě Celiovy vily postavena bazilika svatého Jana a Pavla a mnoho místností antického domu přitom bylo zničeno.