Našim turistům by napříště v nouzi měli pomoci konzuláty i jiných zemí EU. Ilustrační foto

Našim turistům by napříště v nouzi měli pomoci konzuláty i jiných zemí EU. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Čechům v nouzi pomůže i konzulát jiné země EU

  • 21
Čeští občané budou chráněni a bude jim poskytnuta pomoc i v zemích, kde Česká republika nemá své diplomatické nebo konzulární zastoupení.

Až dosud to měl našinec, který se ocitl s problémy v zemi, kde nebyla česká ambasáda, krušné. Musel si pomoci sám.

Teď se situace zásadně změní. Česká republika jako členský stát Evropské unie bude mít právo na ochranu svých občanů i v zemích, kde nemá své vlastní zastoupení.

Problematika ochrany občanů v zahraničí se konečně dostala na program jednání Evropské komise. Jedním z práv občanů EU (podle Smlouvy o založení Evropského společenství) je totiž právo na diplomatickou nebo konzulární ochranu.

Ambasády pro všechny občany EU

V takzvaných "třetích" zemích, tedy zemích, kde určitý členský stát nemá zastoupení, se budou zřizovat společná zastoupení pro všechny občany EU. Pro všechny občany Unie také budou nastavena stejná pravidla pro ochranu v těchto zemích.

"Pro ČR je to velice pozitivní a důležitý krok, jelikož jsme velice malou zemí, která nemá ekonomické ani personální možnosti zajistit ochranu našich občanů ve většině zemí světa mimo EU. Přitom Češi již běžně cestují po celém světě a počet těchto cest každým rokem prudce narůstá spolu se zvyšující se životní úrovní," podotkl Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Pokud tedy Čech, coby občan EU, bude ve "třetí" zemi, kde jeho stát nemá své velvyslanectví nebo konzulát, bude mít právo na ochranu kterýmkoli jiným členským státem, který má na daném místě zastoupení.

Ochrana bude zahrnovat pomoc v případě úmrtí, vážných nehod nebo onemocnění, zatčení nebo zadržení, pomoc obětem násilných činů a pomoc občanům EU a jejich navracení v nouzi.

"Třetí" země musí souhlasit

Zatím si každý členský stát rozhoduje sám o rozsahu konzulární ochrany, kterou poskytuje svým občanům, a proto jsou mezi členskými zeměmi odlišnosti. Evropská komise proto plánuje podmínky ochrany sjednotit.

V současné době nemají všechny členské státy EU stálé a dostupné zastoupení v každé "třetí" zemi. Všechny členské státy EU mají svá zastoupení jen ve třech z nich (Čína, Rusko, USA). Deset členských států EU má zastoupení ve 107 z celkového počtu 167 "třetích" zemí.

Ochrana občana jednoho státu jiným státem vyžaduje souhlas "třetí" země. Proto chce Evropská komise podniknout určité kroky a vyjednat doložku. Na jejím základě by "třetí" země souhlasily, aby občanům EU poskytl ochranu jakýkoli členský stát zastoupený na místě.