Cassandra De Pecolová u západobhútánského buddhistického kláštera Taktsang | foto: Expedice196 / C. De Pecolová

Američanka se stala první ženou, která procestovala všechny země světa

  • 122
Cassandra De Pecolová dokázala jako první žena procestovat všechny suverénní státy světa. A navíc ve zcela rekordním čase, svůj výlet absolvovala za 18 měsíců a 26 dní. "Chtěla bych k cestování inspirovat všechny mladé ženy po celém světě. Přála bych si, aby vystoupily ze své komfortní zóny a snažily se dělat něco, co většinou dělají jen muži," říká 27letá Američanka.

Cassandra cestovala jako ambasadorka pro mír a světové občanství přes International Institute for Peace through Tourism. Její projekt Expedice196 stál téměř 200 tisíc dolarů (zhruba 4 miliony a 960 tisíc korun) a byl téměř výhradně financovaný sponzory.

Na svou životní výpravu se Cassandra vydala v červenci 2015 a startovala na snovém tichomořském ostrově Palau. Lyžovala v Coloradu, relaxovala na plážích Kiribati, obdivovala Eiffelovku v Paříži, hladila lvy v Africe, prošla mongolskou stepí.

Zážitky ze svých cest pravidelně zveřejňovala na svém blogu, Facebooku a Instagramu. A často dostávala děkovné zprávy od žen z celého světa, které dokázala inspirovat. „Neměla jsem žádné zkušenosti s cestováním o samotě. Myslím si, že spousta žen z mnoha různých zemí, včetně Ameriky, mají strach cestovat samy, protože se bojí únosů, znásilnění,“ řekla v rozhovoru pro server CNN.

Nepříjemným zážitkům se na svých cestách ovšem nevyhnula. V některých zemích bojovala o vydání víz, protože ji místní úřady považovaly za novinářku nebo pracovnici americké vlády. Prožila si ozbrojené přepadení, velkou nejistotu cítila při prozkoumávání ulic v Kábulu v Afghánistánu. „Byla to moje první návštěva země ve válečném stavu. Důležité je respektovat místní zvyklosti a kulturu, speciálně pokud jako žena cestuju o samotě.“

Podivnou příhodu prožila i v Severní Koreji. „Když jsem si potřásala rukou s místním policistou, řekl mi, že jednou zničí Spojené státy. Nemůžu s tím moc udělat, mojí snahou je podporovat mír mezi lidmi,“ řekla v rozhovoru pro CNN.

Největší výzvou pro mladou Američanku zřejmě bylo cestování Afrikou. „Musela jsem si dávat pozor na malárii, na to, co jím, opatrně zacházet se zásobami vody.“ Dodává, že za svůj život už viděla dost chudoby a podrobených národů, ale nic nepřekoná zkušenosti ze západní Afriky. „Bolelo mě i sníst jen talíř s dušenou zeleninou při vědomí, že tito lidé trpí v nesnesitelných vedrech s omezenými zásobami vody a potravin s předpokládanou délkou života 54 let.“

O své cestě by chtěla v nejbližší době natočit dokument a pořádat přednášky pro studenty.

Cassandřina cesta začala 24. července 2015: