Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Carlsbad Caverns: největší podzemní labyrint světa

aktualizováno 
Úplně na jihu Nového Mexika v USA leží světový poklad. Jedny z nejhlubších, nejrozlehlejších a nejkrásnějších jeskyní, které kdy byly objeveny - Carlsbad Caverns.

Carlsbad Caverns, Nové Mexiko, USA - Impozantní vstup do jeskyně | foto: Profimedia.cz

Kap, kap, kap. Nebýt těch dotěrných zvuků, nevěřila bych, že žiju. Tma, co bere dech, a ticho, které doslova trhá uši. Poslouchám, jak mi buší srdce, a snažím se nemyslet na to, kde jsem. S těmi několika lidmi sedíme na kamenech sedmdesát devět podlaží pod zemským povrchem. Nad námi je naprosto nepředstavitelná, 250 milionů let stará masa horniny.

Ranger neboli odborný průvodce nás nechává doslova "vycukat". Počítám vteřiny a zdají se mi nekonečné. Jestli se mu teď nepodaří rozsvítit, zůstaneme tu navždy. Cesta zpátky v podzemí neexistuje.

Světlo je to jediné, co nás může vrátit do zemské reality. A také to jediné, co ze světa smrti dělá síň slávy. Ve tmě nevidíte nic. Za světla jste svědky absolutní dokonalosti největšího známého jeskynního systému na světě.

Vítejte v ďábelské poušti uprostřed Nového Mexika. Právě jste zavítali do Carlsbad Caverns.

Carlsbad Caverns, Nové Mexiko, USA

Karlovy Vary na dohled Apačům

Carlsbad Caverns je národní park ležící daleko od všeho i čehokoli. Své jméno získal podle nejbližšího, asi 50 kilometrů vzdáleného městečka Carlsbad.

Pokud vám název něco nápadně připomíná, nemýlíte se - Carlsbad čili Karlovy Vary v poušti na dohled rezervace Apačů Mescalero - to se může stát jen v Americe. A důvod je prostý - minerální prameny s prokazatelným léčebným účinkem. Když je osadníci objevili, přejmenovali město podle slavných evropských lázní - Karlsbad.

Úplně na jihu Nového Mexika, jednoho z nejmladších států USA, na starém dobrém americkém Jihozápadě uprostřed vražedné pouště leží světový poklad. Jedny z nejhlubších, nejrozlehlejších a nejkrásnějších jeskyní, které kdy byly objeveny. Pro lidskou fantazii téměř nepředstavitelné prostory ukryté stovky metrů pod povrchem.

Možná jsme pyšní na naše Punkevní či Koněpruské jeskyně, možná milujeme Macochu a občas zavítáme do alpských jeskynních zázraků. Avšak to, co se odehrává pod jižním cípem Nového Mexika, je mimo evropskou představivost.

Historie národního parku čítá oficiálně 77 let, a přesto několik set milionů. Park byl založen 14. května 1930, jeskyně, jimž Američané přezdívají "Velký kaňon se střechou", mají dějiny mnohem bohatší.

Carlsbad Caverns, Nové Mexiko, USA

O mrtvých jeskyních

Jsem napnutá k prasknutí. Sjíždíme výtahem neuvěřitelných 79 podlaží. Výtah nás "vyplivne" v prostoru jako z filmů o Fantomasovi. Podzemní "město" se stánky s občerstvením i suvenýry, nezbytná trička s nápisem "I love Carlsbad Caverns", úplně funkční toalety. Máme štěstí - alespoň že návštěvníků není tolik, jsme tu ve všední den a těsně po sezoně.

Ranger Greg nás přivítá zdejším americkým stylem, tak jak to tu průvodci ostatně dělají - vtipně, zaujatě, nápaditě. Při prohlídkách s těmito chlapíky v zeleném se v žádném americkém parku nenudíte. Neexistuje nudné odříkávání faktů, čísel, historických milníků. Je tu jen čiré nadšení.

S Gregem a několika dalšími návštěvníky vyrážíme na první okruh - King’s Palace neboli Královský palác. Je to královský zážitek včetně sfouknuté svíčky v lucerně a naprosto nepředstavitelné hrobové tmy. Greg je vtipálek, zkouší, jak dlouho vydrží slabší povahy tenhle těžko sdělitelný pocit - ztraceni hluboko v podzemí.

Potím se na čele, přestože je tu pouhých 13 stupňů, a spřádám plány, jak se osaháváním betonových chodníčků dostanu přes Natural Entrance, tedy jediný přírodní vstup, zpátky na povrch. Hurá, světlo! Je tady zpět nádherný jeskynní svět. Stalagmity, stalaktity, draperie, sloupy velké jako panelák, prostory, které by mohly v klidu pohltit všechna pražská nákupní centra.

Carlsbad Caverns, Nové Mexiko, USA

Člověk stojí a kouká, víc se toho prostě dělat nedá. Tipovala jsem, že vydržím nanejvýš tuhle hodinovou prohlídku. Jeskyně nejsou můj oblíbený sport. Nakonec zůstávám s krátkou pauzou celých sedm hodin.

Snažím se zhluboka dýchat, to se přece v jeskyních má, jenže tady to jde nějak divně. Sucho. To je to, oč tu kráčí. Jeskyně mají jen minimální přísun povrchové vody, nad nimi je, vzpomínáte, poušť. Jsou mrtvé, vyschly, nerostou. Jedině ono výjimečné kap, kap, kap na několika místech jim zajistí budoucnost.

Rio Pecos a netopýři

King’s Palace je to nejjednodušší, co můžete v Carslbad Caverns vidět. Především je tu Big Room (33,210 m²), jenž je podle svého názvu opravdu velký nejen rozlohou, ale hlavně tím, co je uvnitř. Fantazie končí u prvních obřích sloupů a pak už se člověk nechá unášet pohádkovým kouzlem všech útvarů. Výraz krása je nejnižším stupínkem. Není možné se "Velkého pokoje" nabažit. Všechny smysly pracují naplno, jen dotýkat se stěn je zakázáno.

A pak je tu, kromě dalších náročných jeskyní, atrakce největší, kvůli níž přijíždí na tento konec světa půl zeměkoule. Za soumraku se tu odehrává u Natural Entrance úžasné divadlo. Na 400 tisíc netopýrů vylétá z nitra podzemí. Pět tisíc nemilovaných tvorů za minutu míří k řece Rio Pecos za potravou.

Carlsbad Caverns, Nové Mexiko, USA

Doslova přikovaná pozoruji létající živočichy. Řítí se z Netopýří jeskyně, jako by je táhl ohromný magnet. Deset minut, dvacet, hodinu, druhou.

Netopýří hejna mizí v nachově rozpáleném nebi. Je slyšet jen probouzející se večerní poušť. A pravidelný šum křídel.

Carlsbad Caverns, Nové Mexiko, USA

Může se hodit

Kolik stojí vstupné

Dospělý zaplatí 6 dolarů, děti do 15 let mají vstup zdarma. Vstupné platí tři dny a opravňuje k prohlídce podzemí bez průvodce. Na trasách, kde jsou vyžadováni průvodci, jako je King’s Palace, zaplatíte příplatek 7 až 20 dolarů na osobu. Máte-li roční pas America the Beautiful za 80 dolarů, platíte pouze příplatky za trasy s průvodcem. V sezoně je nutné prohlídku s průvodcem dlouho dopředu rezervovat.

Kde přenocovat

Nejbližší možné rozumné místo je město Carlsbad. Je tu velká nabídka cenově přijatelných motelů, dá se tady nakupovat, načerpat benzin, najíst se. Dojezdová vzdálenost do národního parku je cca 50 kilometrů, což při kvalitě amerických silnic není problém.

Jak dlouho zůstat

Jestli si chcete carlsbadské jeskyně skutečně užít, počítejte alespoň s jednodenní návštěvou. Můžete navštívit několik prohlídkových tras, sami či s průvodcem, v některé dny jsou zpřístupněny s vůdcem i odlehlé a náročnější jeskyně. Jeskyně jsou otevřeny celoročně, v létě od 8 do 19 hodin, v zimě do 17 hodin. Udržují si stálou teplotu 13 stupňů Celsia.

Co všechno vidět

Nenechte si ujít dvě věci - let netopýrů, který můžete vidět každý večer za soumraku od dubna do října ze speciálně přizpůsobeného amfiteátru u Natural Entrance. V návštěvnickém centru se informujte na přesný čas, každý den se mění. Pokud budete mít chuť, vydejte se autem na vyjížďku do pouště.

Dobrý tip

Snažte se vybrat termín návštěvy mimo sezonu a mimo víkend. Pak si teprve jeskyně můžete náležitě užít. V opačném případě se budete probíjet po betonových stezkách v podzemí s dalšími několika tisíci lidmi.

Užitečné adresy

www.nps.gov

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Tohle jinde nezažijete. Jak si pořádně a bezpečně užít poušť v Africe

Saharská klasika: písečné ergy u Merzougy v Maroku

Na žádném jiném kontinentě nepokrývají nedozírné pouště tak velký díl rozlohy jako v Africe. Na první pohled monotónní...

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Hračky i záchodová sedátka. Záplava plastů v Pacifiku prudce roste

Žralok velrybí. Vědci zjistili, že plast spolklo 73 procent ryb, což je jeden z...

Množství plastového odpadu znečišťujícího povrchové vody Tichého oceánu za poslední roky mnohonásobně vzrostlo. Tvrdí...

Najdete na iDNES.cz