Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Carcassonne, město jako stavebnice

  16:04aktualizováno  16:04
Zdálky vypadá francouzský Carcassonne jako pohádková skládačka. Není náhoda, že právě tady, uprostřed šedých masivních hradeb, se točily snímky, jako byl třeba Robin Hood. Ušlechtilý zbojník jménem Kevin Costner tu byl docela jako doma. Snadno byste tedy podlehli dojmu, že to, co vidíte, je nějaká filmařova papírová fantazie.

Dvojitý prstenec hradeb kryl pečlivě své obránce. Středověké město také proto nikdy nebylo dobyto. Hradby a 52 městských věží dnes ztékají docela jiní útočníci. Vyhnou se modernějšímu sídlu v podhradí a míří přímo na architektonický skvost. Mají cvakající foťáky a turistické brožury v rukách. Neexistuje pro ně větší magnet na celém jihu Francie. Jak se v takovém místě žije, napadne vás. Může historický unikát, kde se střídá jedna turistická výprava za druhou, ještě uhájit svoji autonomii a nestát se nakašírovaným Disneylandem?

Paní Véronique Leblancová, majitelka malé vinotéky hned za jednou z městských bran, necítí, že by jí příliv turistů výrazně obtěžoval. Když skončí léto, skoro se mi po těch zástupech stýská," vykládá během krátké degustace. Je ráda, že o její město je takový zájem. Vypráví o architektovi, který se stal na věky nejslavnějším občanem města. Jmenoval se Viollet-le-Duc. Byla to jeho zásluha, že v 19.století znovu ožily pobořené středověké domy a do starých ulic se vrátil život.

Carcassonne se nikdy nestalo prázdnou atrakcí. Je to tím, že se lidé neodstěhovali dolů, do nového města," říká paní Leblancová. Protože zůstali stálí obyvatelé, zůstaly i jejich obchody. Procházíte pitoreskními zákrutami mezi úzkými domy a nestačíte se divit. Nikde žádné vtíravé krámky se suvenýry, ale naopak: tuhle koloniál, na dalším rohu zase typická francouzská boulangerie, kde nejdete ty nejkřupavější croissanty.

Lidé z města nezmizeli. Uprostřed parného léta, kdy dole, v novém městě, klopí autobusy jednu várku návštěvníku za druhou, byste možná mohli mít o toto město obavu. Zbytečně. Lidé z Carcassonne se naučili žít se slavnou minulostí, ale i s lidmi z daleka, kteří se o to vše tolik zajímají. Zdálo by se vám, že sídlo s tak skvělou pověstí nemusí turisty nijak hýčkat. Přesto vás čekají jen milé úsměvy. Nikdo vám nedá sebeméně najevo, že jste obchodní položka v jeho daňovém přiznání. Lidé se usmívají, ukážou ochotně cestu a za každé francouzské slovíčko jsou rádi.

Vejdete do přízemní vinárny a snažíte se vybavit, co tady mají rádi. Prohlédnete obsáhlý nápojový lístek a nakonec skončíte logicky u jediné položky. Tady se pije zejména jedinečné červené bordeaux. Pili je i zbrojnoši, kteří mávali halapartnami na hradbách a nadávali na francouzského krále Ludvíka XIV., že se tento kraj začal zajímat (obsazovat, dobývat?). Pověst nedobytného města podlamovala jejich morálku. Hleděli na své nepřátele hluboko dole a byli zcela pevně přesvědčeni, že jim nikdy nestanou tváří v tvář. Měli opravdu štěstí, impozantní kamenné hradby skutečně pokaždé všechny dobyvatele odradily. (Není moc jasné, odkud se kdo na koho díval...)

Sedíte u dřevěného stolu a přemítáte, co asi dělali lidé pod hradbami. Stihli se pokaždé schovat? Domky a vesničky okolo města nasávají jeho nezaměnitelný půvab. Mohli byste tu chodit od sídla k sídlu celé týdny. Čas turistův je však bohužel zcela přesně vyměřen. Sotva si nejkrásnější středověké město a jeho okolí osaháte", už musíte zase pádit domů. Je to škoda, říkáte si. A slibujete si v duchu, že příště si tu zamluvíte hausbót na celý měsíc. Každý večer zakotvíte a vyrazíte do křivolakých potemnělých uliček. A potkáte úžasné lidi, kteří si povídají u stolu do půlnoci a skoro nevědí, co je to televize.

Může se hodit

Všechny informace o městě dostanete na telefonním čísle 0468 25 07 04, to je hlavní turistická centrála. Otevřena je denně od 9 do 12.15 a odpoledne od 13.45 až do 17 hodin. Auto nechte v dolním městě, do historické části nemají vozy přístup.

Kam se podívat

Dobrým nápadem je přidat si k výletu do města také projížďku po proslulém Canal du Midi, vodní cestě, která spojuje Středozemní moře s Atlantikem. Loď si můžete zamluvit v turistické kanceláři.

Autor:


Témata: Francie, Loď

Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Najdete na iDNES.cz