Camargue je domovem růžových plameňáků

aktualizováno 
- Francouzská řeka Rhona dlouhá 812 kilometrů přivádí ze svého povodí značné množství zvětralin. Je jich tolik, že říční delta ve Lví zátoce ve Středozemním moři narůstá každoročně o několik desítek metrů. Během čtvrtohor tak řeka vytvořila při svém ústí rozsáhlé močálovité území s četnými lagunovitými jezery, kterým se tady říká etangy.

Největší z nich se jmenuje Etang de Vaccares, má rozlohu šest tisíc hektarů a průměrnou hloubku půl metru. Území delty, známé jako Camargue bylo pojmenováno po římském senátorovi Camarsovi z Arles.
Staré zápisy ze šestnáctého století uvádějí, že se Rhona jižně od města Arles, kde začíná delta, rozlévala do sedmi ramen. Dnes zůstala jen dvě. Většinu vody odvádí rameno východní, takže delta se zvětšuje při jeho ústí a to hlavně východním směrem. Západní rameno je výrazně menší.
Delta Rhony je ojedinělým územím Evropy, které ideálně vyhovuje životu ptáků. Druhová i početní bohatost je dána jednak tím, že tu jsou obrovské bažinaté porosty se sladkou i brakickou vodou, ale i obrovskou plochou území, kde nejsou lidská sídla a ptáci tak nejsou rušeni. Žijí tu hlavně vodní a bahenní ptáci a to i mořští. Jsou tu však i sovy, dravci a velmi početní pěvci. Na 350 druhů tu hnízdí v močálech, rákosí i na polích, další se tu zastavují a odpočívají při tazích mezi Evropou a Afrikou.
Nejatraktivnějším z nich je plameňák růžový. S těmito krásnými ptáky lze setkat přímo v sousedství silnice. V mělké vodě se tu klidně procházejí a ani fotografování je při hledání potravy vůbec nevyruší.
Zmiňované území tvoří přísnou zoologickou a botanickou rezervaci okolo Etangu Vaccares, zřízenou již v roce 1928. Další okolní území o celkové ploše 850 kilometrů čtverečních bylo v roce 1970 prohlášeno za přírodní park Francie. Současně je i biosférickou rezervací UNESCO. Hlavním cílem je nepřipustit porušení přírodního prostředí pro život živočichů a rostlin, udržet tradiční zemědělství a vhodně usměrňovat turistický ruch.
Na břehu Etangu de Gines je zřízeno informační středisko parku a nedaleko odtud, v Pont de Gau, ornitologický park, kde návštěvníci mohou vidět většinu ptáků, žijících v deltě Rhony v jejich přírodním prostředí.
Někteří z nich jsou tu sice ve svém prostředí, ale žijí ve velkých voliérách. Jiní tu poletují volně a i když se možná někdy vydají mimo oplocené území, vrátí se zase zpět. Podmínky k životu tu totiž mají optimální.

Může se hodit: Oblast leží jihozápadním směrem od jihofrancouzského města Arles. Je z uvedeného města dostupná silnicí číslo 570 ve směru do Santes Maries-de-la-Mer. Při této silnici je informační středisko i ornitologický park, otevřený v letní sezoně od devíti hodin ráno až do západu slunce.

Plameňáci jsou skvělým objektem pozorování ať už ve vodě nebo ve vzduchu

Plameňáci jsou skvělým objektem pozorování ať už ve vodě nebo ve vzduchu

Autor:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

OBRAZEM: Infračervená Evropa. Svět, který vidíme, ale nevnímáme

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v...

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v roce 2010 při studiích na vysoké škole....

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...Najdete na iDNES.cz