Zřícenina Čachtic, domova krvavé Alžběty Bathoryové, byla dokonalou kulisou k...

Zřícenina Čachtic, domova krvavé Alžběty Bathoryové, byla dokonalou kulisou k natočení vynikající komedie Tajemství hradu v Karpatech. | foto: Profimedia.cz

Legenda o kruté šlechtičně Báthoryové láká do Čachtic davy turistů

  • 16
Legenda o údajně jedné z největších vražedkyň všech dob, uherské šlechtičně Alžbětě Báthoryové, láká na Čachtický hrad tisíce turistů. Právě na tomto hradě ze 13. století, který se nachází na západním Slovensku, čachtická paní žila a tam prý i zemřela.

Zřícenina hradu se nachází asi 30 kilometrů od hranic s Českem. Od parkoviště nad obcí Čachtice se zájemci o prohlídku musejí vydat pěšky do kopce a po asi čtvrthodině dorazí ke vstupní bráně jedné z největších atrakcí regionu.

„Návštěvníci sem přicházejí s vlastním příběhem, kterému chtějí věřit. Ptají se, zda ‚Báthoryčka‘ mučila dívky, kolik bylo obětí,“ vypráví průvodkyně Veronika Kubicová. Dodala, že podle historických pramenů hraběnka, která vlastnila mnohá panství, bydlela právě na Čachtickém hradě, kde před 400 lety ve věku 54 let také zemřela. Ale její hrob se dosud nepodařilo najít.

Kubicová netají, že hraběnka se stala značkou, která proslavila Čachtice a tamní hrad. „I ta negativní stránka (legendy o Báthoryové) sem přitahuje mnoha lidí včetně vymítačů ďábla či satanistů. Ti se tu scházeli pravidelně,“ řekla.

Báthoryová pocházela z mocného uherského rodu, jehož příslušníci zastávali v zemi vysoké úřady. Od roku 1560 až do smrti 21. srpna 1614 měla údajně na svědomí 650 až 3 000 obětí, zejména mladých dívek. Podle historiků je ovšem vyvrácena legenda, že Báthoryová mučila a vraždila panny, aby si koupelí v jejich krvi zachovala věčné mládí.

Zájem veřejnosti o návštěvu hradu už v minulosti vzbudil velkofilm Bathory, který o hraběnce v roce 2008 natočil režisér Juraj Jakubisko (na fotky z filmu se podívejte zde). Masy turistů pak začaly na hrad proudit od konce letošního června. Stalo se tak poté, co byla stavba po dvou letech rekonstrukce opět zpřístupněna veřejnosti. „Od otevření 20. června hrad dosud navštívilo více než 40 tisíc lidí,“ dodal průvodce Martin Antal. Kromě Slováků tam zavítalo také mnoho turistů z Česka. Památka je otevřená každý den, prohlídka mnoha času nezabere.

Podle Miroslava Udvorky, který má hrad na starosti, právě řada legend, kterými je život Báthoryové opředen, láká na hrad mnoha lidí. „Jedni tvrdí, že Báthoryčka zemřela v Maďarsku, podle jiných ve věži na hradě, další tvrdí, že je pohřbena pod čachtickým kostelem. To je dobře, to už jsou tři, kteří přijdou na návštěvu,“ řekl Udvorka.

Čachtický hrad vlastní obec Čachtice, která na obnovu památky za více než milion eur (28 milionů korun) získala dotaci z evropských fondů. Během rozsáhlé rekonstrukce byla opravena například vstupní brána, částečně obnoveny hradní zdi a další objekty, vybudována hospodářská budova a odkryty prostory s klenbami nebo původní schody.