Burano život na laguně

aktualizováno 
- Severoitalské Benátky jsou ve své laguně obklopeny řadou ostrovů, z nichž jen některé si lidé zvolili za svůj nový domov. Jedním z nich je Burano, ostrůvek, jehož obyvatelé si s Benátčany takříkajíc hledí přímo do oken.

Starobylé domy se shlížejí v klidných vodách kanálů a historie tu zanechala své nesmazatelné stopy - stejně jako v Benátkách. Burano bylo podle pověstí osídleno poté, co nedaleký ostrov Buranellu postihla zkáza v podobě ničivé mořské síly.
K dosažení Burana postačí částka zhruba 6000,- ITL (podle nástupní stanice) a necelá půlhodina jízdy lodí - "vaporettem", zdejším nejběžnějším dopravním prostředkem. Časy se mění a ostrov Burano už není pustým a bažinatým místem beze jména a bez budoucnosti. Pryč je však už i období jeho největší slávy; v minulosti bývalo jedním z živých center kdysi bohaté a mocné Benátské republiky.
Místní obyvatelé však dokázali vždy příznivě využít výhodné polohy svého ostrova nedaleko prosperujících Benátek. Muži, rybáři, zásobovali svými úlovky benátské trhy, ženy prosluly jako zručné krajkářky a jejich zboží putovalo s kupci po všech obchodních cestách Evropy.
Ostatně, buranské krajky jsou charakteristické pro tento ostrov dodnes. Krajkářství prožilo období své největší slávy v 16. století, kdy si panstvo u všech dvorů žádalo velké množství jemných, bohatě propracovaných krajek. Dlouhou dobu byly krajky považovány za neopomenutelný doplněk a výraznou ozdobu ženských, ale i mužských oděvů.
Později se pro ně našlo další uplatnění; objevily se na vějířích, kabelkách a dokonce i na střevících. Unikátní buranské krajky představovaly slušné jmění a zvyšovaly tehdejší společenskou prestiž. Nesměly proto chybět ani v šatníku těch nejmocnějších a nejvlivnějších osobností své doby: v den korunovace krajky zdobily oděv anglického krále Richarda III., hrdě je nosila i Marie Tudorovna, francouzský král Ludvík XIV., svůj šat krajkami bohatě zdobila i Kateřina Medicejská.
Moderní doba přinesla ostrovu nové možnosti, především v podobě turistiky. S příchodem 20. století se tak krajky díky turistům staly opět žádaným artiklem. Návštěvníci rádi vyhledávají zde na ostrově i v sousedních Benátkách malé obchůdky, nabízející záplavu bělostných buranských krajek. Ty představují nejen hodnotnou památku, ale i malé umělecké dílo.
Turisté však nebyli první, kdo objevil zachovanou krásu a klid Burana. Ještě před nimi se Burano stalo vyhledávaným místem malířů a básníků. Ostrov se tak pozvolna změnil v oblíbenou uměleckou kolonii.
Tiché, úzké uličky "cally" a poklidný, neuspěchaný život na březích malých kanálů dokáže i dnes okouzlit každého příchozího. Běžný turista se zde většinou zastaví pouze na půl dne, ale i tak projde většinu spletitých uliček a objeví řadu nádherných zákoutí. Místní lidé se proto snaží využít vzrůstajícího zájmu turistů. Butiky, obchůdky se suvenýry, pravidelné lodní spojení s okolím, restaurace a kavárničky - to vše přináší obyvatelům ostrova tolik potřebný výdělek.
Typické pro Burano jsou nejen již zmiňované krajky, ale i - domy. Upravené fasády domů jsou zde natřeny pestrými, jasnými barvami, které upoutají na první pohled. Převládají tu pro nás především ty ne příliš obvyklé: sytá žlutá, modrá, zelená a mnoho odstínů červené, od tmavé až po světlounce růžovou. Mnoho domů se může pyšnit také citlivými kombinacemi těchto barev. Zářící barvy zbyly i na všechny čluny kotvící na kanálech. Lemují snad všechna nábřeží a rozveselují tmavou vodní hladinu.


POLOHA:  Ostrov Burano leží v Benátské laguně, severovýchodně od Benátek, mezi známými ostrovy Murano a Torcello. Vzdálenost od Prahy je zhruba 800 km.

DOPRAVA: Lodní spojení "vaporettem" z Benátek je možné z kotviště na nábřeží Fond. Nove linkou č. 5 nebo ze zastávek na Canalu Grande či z poloostrova Lido (např. z Punta Sabbioni).

NA CO NEZAPOMENOUT: zakoupit buranskou krajku a nikam nespěchat, Burano za to stojí.

Přístavní zákoutí v Buranu

Barevné fasády domů se odrážejí v jasném slunci

Autor:


Témata: Itálie, Benátky, Fond

Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

VIDEO: Okrasné pole v Číně zničili turisté. Kvůli selfie

Růžová tráva v Číně

Jen dva týdny trvalo, než se turistům podařilo zničit políčko s okrasnou pampovou trávou v čínské provincii Če-ťiang. V...Najdete na iDNES.cz