Bulharsko ukrývá největší tráckou svatyni

Stále více turistů nemíří do Bulharska jen kvůli moři a krásným písečným plážím, ale i prastarým památkám. Jih Balkánského poloostrova obývali až do doby římské Trákové a ti zde také vytvořili pověstnou kulturu. U vesnice Starosel nedaleko Plovdivu byla před pár lety objevena největší trácká svatyně z 5. století př.n.l.

Centrální svatyně se nachází u vesnice Starosel v centrálním Bulharsku. "Nalezená svatyně je nejpůsobivější památník trácké kultovní architektury, jaký byl dosud nalezen," prohlásil vedoucí týmu archeologů Borislav Kitov. Podle jeho slov v ní musel být pohřben nejméně jeden významný trácký král.

Pahorek suti zakrývající zbytky svatyně je vysoký na 20 metrů a má v průměru 90 metrů. Tato vlastní svatyně je obklopena kamennou zdí o délce 240 metrů.

Archeologové odkryli také slavnostní schodiště vedoucí na pahorek a 15 metrů dlouhou galerii vedoucí k působivé fasádě chrámu zdobené reliéfy, jejichž zbytky byly nalezeny. V prostoru svatyně byly také nalezeny zbytky keramiky z pálené hlíny, mince, hroty šípů a kultovní předměty. Vlastní chrám byl dvouprostorový, přičemž jedna místnost byla pravoúhlá a druhá kruhová.

Staří Trákové měli silnou válečnickou šlechtu, pověstnou bohatými a umělecky originálně zpracovanými zlatými poklady, s nimiž se její představitelé dávali pohřbít. Jen některé tyto hrobky zůstaly neodhalené až do moderní doby. Poklady v nich nalezené jsou chloubou muzeí, v nichž jsou uloženy.

Říše starých Tráků zahrnovala území dnešního Bulharska, severního Řecka a evropské části Turecka. Trvala zhruba od sedmého do prvního století před naším letopočtem; ve své úpadkové fázi měla už problémy odolat útokům sousední Makedonie a definitivně zanikla začleněním do Římské říše.

Trácká svatyně u Staroselu v centrálním Bulharsku

,