Bulharská kuchyně není jen šopák

  • 3
Také si občas dáte 'šopák'? Tento populární salát se stal v českých restauracích doslova stálicí; pokud by snad v nabídce nebyl žádný jiný, tak šopský salát v ní zaručeně bude. Možná už ale nevíte, že tento salát pochází z Bulharska a že svůj název získal podle oblasti kolem hlavního města Sofie, která se jmenuje Šopsko?

Bulharská kuchyně, která je založená především na zelenině a rozmanitém aromatickém koření, vyniká svou jednoduchostí a nekaloričností. Téměř žádný z pokrmů se neobejde bez použití rajčat, paprik, bílého jogurtu, ovčího sýra, či česneku.

Chcete-li poznat pravou bulharskou kuchyni, měli byste zajít spíš do restaurací, které navštěvují  místní, neboť ve velkých turistických centrech nabídka  jídel může mít globalizační tendence. Teď se pojďme podívat, s čím se nejčastěji můžete setkat a jak vypadá takový bulharský oběd.

Aperitiv a salát
Obvykle se začíná aperitivem čili skleničkou typického bulharského nápoje - rakija (pálenka z hroznů či švestek), která se pije po malých doušcích, vždy v kombinaci s nějakým salátem.

Těch je obrovský výběr a druhů a kromě šopského k nejoblíbenějším patří salát z loupaných pečených paprik, dále bulharská obdoba řeckých tzaziki (okurka, česnek, jogurt, kopr), která se jmenuje sněžanka. Za ochutnání stojí i pasta z mletých pečených baklažánů, paprik a rajčat s orientálním názvem kjopolu či mořské škeble s cibulkou a koprem.

Polévky
Bulharské polévky se podle názvu a ingrediencí od českých na první pohled moc neliší, ale zdání klame. Ochutnejte bulharskou fazolovku (bob čorba), čočkovou (supa lešta), či dršťkovou (škembe čorba) a s velkým překvapením zjistíte, jak jiné koření promění důvěrně známá jídla v něco zcela odlišného.

Co z naší zeměpisné šířky znát nebudete, je tarator – studená okurková polévka s bílým jogurtem. Doporučuje se obzvlášť v horkém létě, neboť působí velmi osvěživě.

Oblíbené karbanátky
Kebabčeta a kjufteta jsou vlastně šťavnaté a voňavé, na roštu pečené čebabčiči a karbanátky. Neuniknete jim nikde, je to prostě oblíbená národní specialita. Její vůně se vznáší z velké vzdálenosti a koupíte ji za pár drobných v housce na ulici a najdete ji i v každé restauraci.

Zaručeně si pochutnáte, ovšem pokud zanecháte předsudky o nižší kvalitě mletého masa doma, (Američané přece svoje milované hamburgery taky nepřipravují z masa, do kterého se semele zvíře málem i s kopyty, jak to známe z českých řeznictví).

Z hlavních jídel za pozornost určitě stojí i musaka či kavarma.

Vegetariánská nabídka
Nabídka bezmasých jídel je skutečně obrovská. Smažené cukety (tikvičky) s jogurtovo-česnekovou omáčkou, závitky z vinných listů s rýží (postni sarmy), či zapečený ovčí sýr (sirene po šopsky) v hliněných nádobách jsou jídla velice rozšířená a najdete je skoro všude. Stejně tak jako na roštu pečené ryby, či malé smažené rybičky (caca). 

V Bulharsku se pije hodně vína a jeho proslulost a kvalita jsou dostatečně známé, co ale Čechy může překvapit, je vysoká úroveň bulharských piv. Výběr druhů je veliký stejně tak jako konzumace, která rok od roku roste. Zajímavostí je, že první pivovary v Bulharsku postavili Češi a většina z nich je dnes odkoupena velkými mezinárodními giganty jako například Heineken.  

Ovšem každý oběd musí skončit sladkou "botkou" a rozšířená orientální specialita – baklava - je to nejlepší, co si můžete dopřát.

Baklava

Banitsa

Gjuvec

Kebab

Kyufteta

Musaka

Sarmi

Sirene

Tarator