Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bukové království na slovenské sopce

aktualizováno 
Šlapat celý den horským bukovým pralesem! Tento překrásný zážitek si v Česku už nedopřejete. Na Slovensku ale ano: koberce původních bukových porostů pokrývají kromě východoslovenských hor také pohoří Vtáčnik. Přestože je z našeho území na dohled, zájem o jeho návštěvu je doposud minimální.

Horské bukové lesy

Bukové lesy v našich zeměpisných šířkách dříve zcela převládaly. Pokrývaly všechny chladnější a vlhčí vrchoviny, na horách šplhaly až do nadmořských výšek okolo 1200 m.

Tvrdé bukové dřevo však před objevem uhlí sloužilo jako prvořadá energetická surovina: vyrábělo se z něj dřevěné uhlí, které se pak používalo jako palivo v hutnictví nebo sklářství. V průmyslově vyspělých českých zemích proto původní bučiny z velké části zmizely už v 19. století a na většině území je nahradily nepůvodní,ekologicky nestabilní smrkové monokultury.

Na Slovensku však rozvoj průmyslu probíhal pomalejším tempem a původní lesní porosty zůstaly zachovány na mnohem větších plochách než u nás. Místy dokonce v podobě připomínající přírodní, člověkem nedotčené pralesy. Pohoří Vtáčník je pro nás nejbližší oblastí, kde právě tento typ lesů naleznete na úctyhodné rozloze.Na vrcholu Vtáčniku

Bývalá sopka

Pohoří Vtáčník patří mezi středoslovenská horstva, které čeští turisté doposud neobjevili. Ani Slováci se sem moc nehrnou, o čemž svědčí poměrně málo vyšlapané stezky kolem jinak pečlivě udržovaných turistických značek.

Vtáčnik patří do rodiny středoslovenských vulkanických pohoří, jeho podklad tvoří sopečné horniny typické pro karpatskou oblast: andezity, ryolity a jejich tufy. Šedivá skaliska s charakteristickou kvádrovitou odlučností zkrášlují na četných místech horské svahy.

Nejznámější je v tomto ohledu Bystričianská a Gepňárova dolina s mohutnými skalními útvary Makoviště, Hrádok, Veľká Skala, Končitá. Obě doliny vyhledávají horolezci, při jejich ústí se nachází rekreační středisko Píly s chatami a tábořištěm.

Další pozoruhodné skály sopečného původu tvoří například vrchol hory Buchlov (1040 m). Štěrbinou mezi stěnami vede žlutě značený turistický chodník zajištěný v exponovaném místě dokonce žebříkem.

NÁVRHY PĚŠÍCH TÚR V POHOŘÍ VTÁČNIK

1) Handlová (400 m) – Malý Grič (876 m, zelená) – Velký Grič (971 m, zelená a žlutá) – Biely kameň (1136 m, červená) – Jarabá skala (1136 m, červená) – Vtáčnik (1346 m, červená) – Bystričianska dolina (modrá) – Bystričany (260 m, modrá) Celkem asi 35 km, převýšení okolo 1500 m.

2) rekr. středisko Píly (400 m) – Bystričianska dolina (modrá) – Vtáčnik (1346 m, modrá) – Kláštorská skala (1279 m, červená) – Plešina (1061 m, červená) – Buchlov (1040 m, žlutá) – Bystričianska dolina (zelená) – rekr. středisko Píly. Celkem asi 21 km, převýšení 1000 m.

Neblahým průmyslovým vlivům navzdory

Protáhlá a na slovenské poměry málo členitá hradba Vtáčníku se vypíná mezi údolím Nitry a Hronu. Jinými slovy od sebe odděluje dvě mezihorské kotliny s vysokou koncentrací průmyslu: Hornonitranskou s "metropolí" Prievidza a Žiarskou s "metropolí" Žiar nad Hronom.

Obě kotliny patří k nejvíce znečištěným oblastem na Slovensku. V Hornonitranské se těží nekvalitní hnědé uhlí, které se spaluje v nejvýkonnější slovenské tepelné elektrárně Nováky. Její vysoký komín a oblaka smogu kolem něj patří k typické siluetě zdejšího kraje.

Za hřebenem hor ležící Žiarská kotlina je známá pro změnu obrovskou hliníkárnou – největší na území bývalého Československa. Obrovský průmyslový závod rovněž patří mezi nepřehlédnutelné a nepříliš vkusné dominanty v krajině.

Navzdory blízkosti velkých průmyslových center, které příliš nepřejí zdravému životnímu prostředí, působí příroda Vtáčniku velmi zachovale. Důvodem je pravděpodobně přítomnost již zmiňovaných původních a ekologicky stabilních lesů, které vydrží – na rozdíl od českých smrkových monokultur – i silný nápor imisí a kyselých dešťů.

MŮŽE SE HODIT

Na Vtáčnik se chodí převážně ze západní strany, tedy z Hornonitranské kotliny. Jednotlivé vesnice na úpatí pohoří mají dobré autobusové nebo vlakové spojení s městy Prievidza a Nováky.

Autem z Česka se do této oblasti dostanete po hlavním silničním tahu Trenčín – Bánovce nad Bebravou – Nováky – Prievidza, popřípadě Žilina – Rajec – Prievidza – Nováky. Výhodné místo k zaparkování nabízí rekreační středisko Píly nad obcí Kamenec pod Vtáčnikom.
Vlakové spojení z Česka je špatné, dojet se sem dá prakticky jenom přes Bratislavu (vyplatí se při cestě z např. z Prahy).
Autobusové spojení je o něco lepší, do Prievidze jezdí řada dálkových linek, ovšem pouze z některých českých měst.

Nejvyšší vrchol

Turisticky nejlákavějším místem pohoří Vtáčnik je stejnojmenný nejvyšší bod, který dosahuje výšku 1346 m, čímž převyšuje své okolí o více než 1000 m.

Vrcholová část Vtáčniku je chráněna jako národní přírodní rezervace – převládají v ní zakrslé a různě pokroucené bukové porosty, do nichž se směrem vzhůru mísí smrky. Zajímavostí je, že přimíšené smrky tvoří nejjižněji položený přirozený výskyt tohoto stromu na Slovensku.

Samotný vrchol Vtáčniku zpestřují andezitové skalní stupně a vysoký dřevěný kříž. Vrcholová planina není holá, přes řídké porosty se však z několika míst otevírají výhledy do všech stran.

Při dobré viditelnosti lze rozeznat většinu horstev středního Slovenska – např. Malou i Velkou Fatru, Kremnické a Štiavnické vrchy, Nízké Tatry anebo na opačné straně Strážovské vrchy i hřebeny Bílých Karpat na moravsko-slovenském pomezí.

Nejkratší výstupová trasa na Vtáčnik vede od jihu z obce Kľak a trvá 2 a půl hodiny. nejčastěji se však chodí z Bystričianské doliny – zhruba 4 hodiny.

Zajímavá místa v pohoří Vtáčnik

BIELY KAMEŇ – mohutné skalní defilé na hlavním hřebeni pohoří odkrývající čelo lávového proudu. Přírodní rezervace.

BUCHLOV – skalnatý vrchol s hezkým výhledem. Naučná stezka.

BYSTRIČIANSKA DOLINA – nejkrásnější dolina v pohoří. Rozsáhlé bukové lesy a řada skalních útvarů vyhledávaných horolezci.

KLÁŠTRORSKÁ SKALA – skalní město na hlavním hřebenu pohoří. Hezký rozhled.

PODHRADIE – obec na západním úpatí hor, nad ní zřícenina hradu Sivý Kameň.

VEĹKÝ GRIČ – skalnatý vrchol ve tvaru pyramidy nad městem Handlová, oblíbený turistický cíl.

 

 

Masív Vtáčniku z Jaseňové skaly

Na vrcholu Vtáčniku 1346 m

Andezitové skalky v bukovém lese

Padlý bukový velikán

Hora Buchlov 1040 m

Autoři:
Nejčtenější

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

Před letošní cestou na Gašerbrum I. měl obavu, zda v něm výstup nerozvíří...
Bál jsem se, že na Gašerbrumu najdu parťákovy ostatky, říká Marek Holeček

Letos poprvé vylezl jihozápadní stěnou na osmitisícovku Gašerbrum I. Před čtyřmi lety tam při druhém společném pokusu tragicky zahynul jeho parťák Zdeněk...  celý článek

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Další z rubriky

Zbytky táborových baráků zarůstají, tím více z nich mrazí. Tady trávily léta...
Zapomenutý koncentrák na kraji Evropy. Stíny komunismu v deltě Dunaje

Dunajská delta je proslulá romantickými zákoutími slepých vodních ramen či tisícovými hejny mnoha druhů ptáků. Území do dnešních dnů značně izolované a...  celý článek

Hasiči se vzhledem k výšce plamenů a nebezpečí zhroucení věže nemohli po...
Shořela oblíbená vyhlídková Goethova věž ve Frankfurtu nad Mohanem

Největší a nejstarší dřevěnou vyhlídkovou věž ve Frankfurtu nad Mohanem zcela zničil požár. Informovala o tom agentura DPA. Příčiny požáru Goethovy věže...  celý článek

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.