Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brýle nad lyže! Jak si vybrat?

aktualizováno 
Pokaždé, když mířím do hor, přemýšlím, co jsem doma zapomněl. A často až pozdě si vzpomenu na sluneční, případně lyžařské brýle. Žijí v mém podvědomí jako ne něco nezbytného, ale jako módní doplněk. Ovšem rozum ví, že je to velký omyl. Brýle patří mezi nejdůležitější lyžařské ochranné pomůcky. Jako je sůl nad zlato, mohou být i brýle nad lyže.

Sluneční brýle: sklo nebo plast?

Zatímco u klasických slunečních brýlí jsou zorníky často vyráběny z optického skla (křehké a těžké, ale opticky přesné a tvrdé - odolnější proti odření), u sportovních převažují speciálně vyvinuté plasty (lehké, pružné, bezpečnější, ale měkčí a méně opticky přesné).

Technologie plastových zorníků se dnes ale stále posunuje a plast se sklu a jeho pozitivům stále přibližuje – alespoň u dražších a důvěryhodnějších firem. Například Oakley tvrdí, i laboratorně dokazuje, že lze vyrobit plastový zorník v optické přesnosti srovnatelný se speciálním sklem či dokonce ještě lepší. Pro lyžování tedy není prostor k váhání, více argumentů mluví rozhodně pro plast.

Pozor! Alpské lyžování je podle výzkumů po hokeji sportem, který klade hned druhé nejvyšší nároky na přesnost vidění. Nepodceňujte proto svou oční vadu! Vždy noste čočky, případně dioptrické brýle!

***Lyžařské brýle, ale i snowboard nebo mobil můžete vyhrát v soutěži ZDE!

 

PROTI ČEMU SE BRÁNÍME?

Nejvíce nebezpečné lidskému oku je ultrafialové záření - elektromagnetické záření o malých vlnových délkách (do 400 nm), člověku neviditelné. Je příčinou například "sněžné slepoty" a prý snad i vede k rozvoji šedého zákalu.

Ultrafialové neboli UV (z anglického Ultra Violet) záření rozdělujeme podle vlnové délky na UV - A, UV - B a UV - C, z nichž UV - C má vlnovou délku nejkratší a je tedy nejvíce nebezpečné.

UV - A záření bylo ještě donedávna považováno za neškodné, až nejnovější vědecké poznatky ho zasadily do kategorie škodlivých. Moderní sluneční brýle by proto neměly propustit UV záření do vlnové délky 400 (většinou nesou označení UV - 400). Respektive by měly absorbovat 65 %, v extrémních podmínkách až 95 % slunečního světla.

Dalším činitelem ohrožujícím náš zrak je ostré viditelné světlo (vlnové délky 400 až 800nm). Oko se proti němu automaticky brání: zornice se stahují a oční víčka se přivírají. Následkem toho dochází k únavě očí a – ženy pozor! - návazně i ke vzniku vrásek.

ROZHODUJE PROSTŘEDÍ

Stav ozónové vrstvy, zeměpisná poloha vzhledem k poloze ozónové díry, nadmořská výška, vzdušná čistota prostředí a především světelná reflexi – to jsou aspekty, které ovlivňují intenzitu světla.

Světelná reflexe čili odraz paprsků od prostředí dosahuje nejvyšších hodnot právě v horách pokrytých sněhem či ledem a se vzrůstající nadmořskou výškou dále stoupá. Prakticky nenalezneme pro naše oči rizikovější prostředí než vysoké zasněžené hory. Lyžaři a podobný národe – pozor! Brýle nechť máte nejen při ruce, ale raději stále na očích!

Dalšími typickými prostředími se zvýšenou světelnou reflexí jsou mořská hladina či vzdušný prostor vysoko nad zemí. Brýle, byť čiré, ale pomáhají například i řidičům při nočních jízdách.

Když nechceme čočky

A co když potřebuji sluneční a zároveň optické brýle? V první řadě vyzkoušejte kontaktní čočky. Přes ně samozřejmě obvyklé sluneční brýle.

Další možností jsou zabarvená dioptrická skla. Ne vždy ovšem splňují sportovní požadavky - tvar, pevnost uchycení,  houževnatost zorníku, stupeň a tón zabarvení... Vyrábí se proto i sluneční a lyžařské brýle takových tvarů, aby se mohly použít přes brýle dioptrické (tzv. OTG brýle z anglické over the glass).

Některé speciální sluneční brýle pak také umožňují uchytit před ochranný zorník i dioptrickou vložku.

No a snad poslední možností jsou pak přicvakávací zbarvené zorníky – ovšem proč si nepřiznat, že jsou mírně out...

Lyžařské brýle

Opravdový lyžař či snowboardista však nedokáže žít bez lyžařských brýlí. Už samotná mechanická ochrana před proudícím vzduchem či padajícím sněhem je podmínkou k plnohodnotnému sportovnímu zážitku. V momentu jízdy je totiž oko nejdůležitějším receptorem.

Drahé nebo levné?

Odhlédněme od faktu, že nám je záleží na tom, jak vypadáme. Jsou drahé brýle opravdu o tolik lepší, funkčně lepší, než brýle středně drahé či levné?

Mnozí i znalí lyžaři volí levnější verze. Splňují totiž 90 % požadavků. A to ostatní jsou už trochu nadstavby, které někoho osloví, někoho ne. Lepší vidění v mlze, speciální anti-fog opatření a další vychytávky. Proto důležitější než cena je vhodnost pro toho kterého lyžaře, podle podmínek, ve kterých chceme lyžovat, a podle požadavků, které jsou z našeho hlediska zásadní.

Konkrétně běžný lyžař, který při slunečném počasí často sahá po brýlích slunečních, jež jsou v mnohém pohodlnější – člověk se například přiměřeněji opálí, nebude tak potřebovat lyžařské brýle pro extrémní světelné podmínky. Naopak si vystačí s brýlemi pro zhoršenou viditelnost – při sněžení, v mlze či rozptýleném světle. (Velmi oblíbené jsou v poslední době odstíny růžové. Jsou vhodné do širokého množství světelných podmínek, podobně jako odstíny žluto-šedé až okrové.)

Závodníci zase často preferují zorníky čiré, aby minimalizovali zkreslení reality.

Ovšem, když nahlédneme na lyžařské brýle také jako na módní doplněk, který hlásá něco o tom, kdo jsem, je vše jiné. Každý chceme být nějaký, někdo nenápadný, někdo osobitý. Pak se možná i strašidelná cena ztratí v koktejlu osobních argumentů. Ani ty nejdražší brýle ale nepřemluví difúzní světlo, aby se ztratilo za kopec.

 

partner přílohy

Co dělat, zapomenu-li sluneční brýle

Lze si vzít příklad od našich předků: ve vysoce světelném prostředí doporučovali prohlížet skrz škvíru nějakého předmětu, například dřívko se štěrbinou – uvidíte relativně slušně a oko alespoň minimálně ochráníte.

K tomu si lze pomazat okolí očí něčím tmavým – blátem, uhlím apod. Tak se zamezí odrazu světla od kůže (jak známo, světlá barva světlo odráží) a k očím se dostane světlo v menší intenzitě. Viz.foto vlevo.

Přehled lyžařských brýlí

Alpina Remtitan Qauttriflex-Hicon
Jedny z top lyžařských brýlí, čtyřvrstvý zorník zajišťuje: 100% ochranu před UVA, -B a -C zářením do 400 nm, dokonalé větrání: systém TURBO, vrstva FOGSTOP proti zamlžení, TERMOVRSTVA a TERMOBLOK ochraňují obličej proti prochladnutí, diamantová vrstva POLA SYSTEM zabezpečuje vysoký kontrast. Cena: 2.700 Kč

Anon Figment
Pravověrné snowboardové brýle Anon (vyrábí Burton). Rám inspirovaný zkušenostmi z motocyklistického odvětví, zorníky odolné proti poškrábání, 100% ochrana proti škodlivým UV paprskům, jsou vhodné i na helmu, dobrá cirkulace vzduchu, protimlžící úprava. Cena: od 2.090 Kč

Axe 960 WPD
Technický model, dvojitý zorník, 50% polarizační filtr (Pola Neoview), anti-fog, díky osičkám na pásku perfektně sedí i při použití přilby, pásek s přezkou, ventilační systém, samozřejmostí je 100% UV filtr. Cena: 2.090 Kč

Mutant 2007 WMD
Stěžejní model značky, dvojitý pokovený zorník, anti--fog, pásek s přezkou, ventilační systém, samozřejmostí je 100% UV filtr. Cena: 2.450 Kč

 

Axon Optical
Model dodáván s 3 skly (čirým, žlutým a kouřovým), dioptrickou obrubou a textilním obalem s možností nahradit nožičky gumovým páskem. Cena : 590 Kč

 

Blitz & Flitz
Jednoduché brýle, úprava anti-fog, vnitřní pěnová ochrana obrouček, dvě barevná provedení , lakované obroučky. Vhodné na lyže, snowboard, ale i kolo a ostatní sporty, zorníky oranžové, bílé a tmavé. Cena: 390 kč

Blizzard Racing 969 DAFV
Závodní lyžařské brýle se speciální ventilací dvojitého zorníku, vhodné do helmy, červená, stříbrná a modrá metalíza. Cena: 999 Kč

Briko ICARUS
Top model kolekce BRIKO. Cirkulaci vzduchu zabezpečují větrací otvory horní, spodní a boční . Přesně kalibrované filtry pokrývající větrací otvory propouštějí dostatečné množství vzduchu a zamezují tím zamlžení brýlí.

Specifické techniky zabarvení rámečku dodávají brýlím agresívní "zrcadlový" efekt, 100% UV filtr. Dvojitá přezka umožňuje přesnou a pohodlnou regulaci, možnost použití sférického zorníku. Zajímavý systém upínacího pásku umožňující „přepnutí“ pásku do požadované polohy "s přilbou" nebo "bez přilby". Cena: od 2.310 do 2.565 Kč (dle varianty)

Bollé SCREAM Snow Camo Vermillon Gun
Francouzské lyžařské brýle vhodné i na snowboard, pro jasné počasí, přímé slunce. Potažené antireflexní kovovou vrstvou, odstraní nepříjemný efekt difuzního světla. 100% UV ochrana a protimlžící úprava je samozřejmostí. Cena: 3.400 Kč

Cebe POWDER
Polyuretanový rám, který je ohebný i při velmi nízkých teplotách, odolný nárazům a tvrdému zacházení. Protialergická pěna na rámu je příjemná na nošení. Speciální ventilační systém zabraňuje mlžení. Výborná periferní viditelnost díky tvaru sférických skel, které jsou pokryty vrstvou proti poškrábání. Filtr zadržuje 100 % škodlivých UV paprsků. Cena: 2.050 Kč (dvojité zrcadlové sklo), 1.850 Kč (dvojité sklo)

Dainese D-RACE
Dvojitý zorník, polarizovaný, s ventilačním systémem, protimlžící úprava, 100 % UVA, UVB filtr. Barevné varianty – černá, stříbrná. Cena: 2.750 Kč

Electric EG 1 (chrome )
Dvojitá skla s protizamlžovací úpravou a UV filtrem. K dispozici i zmenšený model EG 5, vhodný pro děti, ženy nebo menší obličeje. K oběma modelům je možno dokoupit náhradní skla v průhledné, žluté, růžové a oranžové barvě anebo v těchto barvách s chromovou úpravou. Cena: 2.390 Kč (brýle + náhradní sklo)

Swans RUSH-PDH
Dvojitý flexibilní zorník s jedinečnou technologií TRI AMBER VISION. Peripheral Vision, anti-fog (protizamlžovací úprava), UV filtr, tvrzená vnější vrstva zorníku, APA systém, ventilace v celém rámečku, kompatibilní s helmou, upínací pásek opatřen funkční přezkou. Vodoodpudivá úprava upínacího pásku. Cena: 2.490 Kč

Gabel Freeride
Keramická vrstva proti oděru, anti-fog technologie, dvojitá pěna pro vynikající pohodlí a komfort, větrání k odvodu vlhkosti, speciální pevná konstrukce pro helmy a maximální viditelnost, systém pro rychlé uvolnění, UV ochrana. Cena: 750 Kč

Keen
Dvojité sklo, anti-fog, AVS (Air Ventilation System), barvy skel – žlutá, růžová, jantarová. Ochrana UV 400.

 

Oakley Wisdom
Top model Oakley. Zorníky z materiálu Plutonite, excelentní optická kvalita, výjimečně odolné proti poškození (zajišťuje výbornou ochranu očí), 100% odbourání všech složek škodlivého UV záření. Trojvrstvá pěna na rámu. Duální čočky s otvory proti zamlžení. Výborné periferní vidění. Zorníky řady Iridium jsou pokryty tenko iridiovou (kovovou) vrstvou. Cena: 3.560 Kč (varianta Persimmon), 4.880 Kč (varianta Iridium)

Relax –RODEO 5900C POLARIZED
Rám z recyklovatelného polyuretanu, anti-fog system, double sides system – dvojitá cylindrická čočka, air ventilation systém, materiál čočky Acetate, barva hnědá s polarizací. Brýle jsou nárazuvzdorné s antialergickou měkčenou pěnou pro komfort nošení. Přezka na gumě pro snadné nasazení brýlí na hlavu. Ochranné samočisticí mikrovláknové pouzdro. K dispozici v různých barvách rámů i čoček. Kategorie slunečního filtru: 3. Cena: 999 Kč

Rudy Project KLONYX
Klonyx snow hladce spojuje pokročilou designérskou technologii, vědu o materiálech a špičkovou ergonomii s maximálním periferním viděním. Odnímatelná ochrana nosu NOSE PROTECTOR, dvojité protizamlžovací skla, vyjímatelná optická vložka (vložku možno kombinovat s modelem PERCEPTION a RB3). 100% UV ochrana. Devět barevných kombinací. Cena: 2.999 Kč

Salice 900DAO
Pánské lyžařské brýle, dvojitý zorník, vhodné do helmy a na optické brýle. Cena 739 Kč

 

Scott ICON UNIQUE
Materiál obruby –odlehčený polyflex, bez PVC. Dvojitý zorník. Provzdušnění – air control systém. 3vrstvá doteková pěna na obrubě, polyamidový pásek. Cena: 1.850 Kč

 

Smith Anthem
Sférické zorníky Carbonic-X s větším vnitřním objemem, výjimečnou čirostí a odolností proti poškrábání. Úchyt popruhu sedí výborně i na helmu. Protimlžící úprava Fog-X, 100% UV filtr. Cena: 2.300 Kč

Spy Targa
Patentovaný Scoop ventilační system, 100% UV filtr, dvojité sklo s protimlžící úpravou, ochrana proti poškrábání. Lze používat s helmou, nastavitelný pásek s protiskluzovou silikonovou vrstvou. Tepelně tvarovaná pěna pro perfektní pohodlí. Flexibilní polyuretanovy rám. 13 druhů výměnných skel. 8 barevných variant rámů. Cena: 1.490 Kč

Top France – new line R 75
Flexibilní rámeček s air systémem, flexibilní zorník se 100% UV filtrem, úprava zorníku proti zamlžení, přídavná antialergická pruženka.

Uvex Apache
Dvojitý zorník s různými barevnými kombinacemi. Nejdůležitější vlastnosti tohoto typu zorníku:úprava pro zvýšenou odolnost proti nárazu (zaručující netříštivost), zesílená úprava proti zamlžování – super anti--fog. 100% pohlcování UV záření, rovněž ale i absorpce infračeveného záření. U rámečků brýlí v obličejové části používá Uvex  antialergické materiály. Cena: 1.964 Kč

Dragon DXS Beer fade ion
Rám z odlehčeného polyuretanu, protimlžící ventilační systém, vlhkost odvádějící pěna, popruh s oboustranným nastavením, protimlžící úprava zorníků, 100% UV filtr. Cena: 1.990 Kč

Von-Zipper Bushwick
Kompatibilní s helmou, dobrá cirkulace vzduchu – protimlžící úprava, dobré periferní vidění, tvarovaná pěna na rámu o trojí hustotě, rám ze 100% termoplastického polyuretanu. Zorníky se 100% UV filtrem. Cena: 2.150 Kč

Weps SHELTER
Francouzské lyžařské brýle z dílny Franka Bollé vhodné i pro nejnáročnější lyžařky. Poměrně nová značka brýlí na českém trhu , prošly úspěšně všemi testy. Výrazný a moderní design. Ideální skla pro jasné i mlžné dny, zajistí maximální kontrast. Cena 2.200 Kč

 

Lyžařské brýle

Autoři:
Nejčtenější

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Tyrkysová hladina jezera Iskanderkul
Odpočívejte, vodky popijem. Tádžické Fanské hory překypují vstřícností

Fanské hory v severozápadní části Tádžikistánu jsou vyhlášené svými tyrkysovými jezery a dechberoucími scenériemi. Díky své kráse byly hojně navštěvovány již v...  celý článek

Další z rubriky

Alta Badia
Pravé lyžování po italsku: od chaty k chatě za knedlíky a vínem

Lyžařské středisko v samém srdci Jižního Tyrolska nabízí ve výškách od 1 300 do 2 500 metrů zhruba 130 kilometrů sjezdových tratí. Byť jsou skvěle upravené a...  celý článek

Zatím největší lavina letošní zimy měla délku 425 metrů a parametry střední...
Největší lavina zimy měla 425 metrů, sjela do krkonošské Kotelní jámy

Zatím největší lavina letošní zimy spadla v polovině února do Malé Kotelní jámy v Krkonoších. Podle lavinového specialisty Horské služby Krkonoše Pavla Cingra...  celý článek

Otestovali jsme lyžařské středisko Kohútka v Beskydech.
Zimní inspekce: Prověřili jsme lyžování na Kohútce v Beskydech

Kdysi tu trénovala naše bronzová medailistka z olympiády v Sarajevu Olga Charvátová, dnes si středisko vychvalují i současní lyžaři. Výkladní skříní krásného...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.