Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Broadway zažívá černé dny

  15:23aktualizováno  15:23
Do budovy divadla Majestic Theater na Západní 44. ulici se pomalu trousí diváci. Kdo by očekával obvyklý nával, byl by překvapen: divadlo, které normálně pojme 1636 lidí, se musí spokojit s pouhými 500 diváky, přičemž není zdaleka jisté, jestli všichni dorazí. A to je na programu proslulý muzikál 'Fantom opery'! Broadwayský zábavní průmysl byl těžce postižen tragickými událostmi minulého týdne. Lidé na hudební radovánky zkrátka nemají náladu, a tak okolní restaurace zejí prázdnotou a po chodnících se nevalí davy turistů. S výjimkou vyprodaného muzikálu 'Producenti' není problém sehnat lístky na jakékoli představení.

Producenti, majitelé divadel a herecké odbory řeší, jak na Broadway přitáhnout publikum, když většina turistů nejspíš zůstane doma. Producenti úspěšného muzikálu 'Kiss Me, Kate' oznámili, že nedělní představení bude derniérou. Podobných případů však může být více. "Toto je asi nejsmutnější moment v celé broadwayské historii, ale musíme se z toho dostat," doufá jeden z producentů Fantoma opery. "Život musí jít dál."

Vidět Fantoma, to je pro mnohé diváky gesto, jak podpořit divadlo a dokázat, že teroristé nemohou paralyzovat kulturu a uhasit zápal divadelních nadšenců. "Divadlo milujeme a nikdo nám to nemůže vzít," říkají dva vysokoškoláci, kteří si vzhledem k nepřeberné nabídce lístků tentokrát dopřejí hotový muzikálový maratón. "Mám vstupenky už měsíc. Tak jsem si řekla, proč ne, vždyť ostatní taky jdou," říká jedna z divaček.

Zdá se, že si publikum vzalo k srdci radu starosty New Yorku Rudolpha Giulianiho. "Starosta řekl: 'Dělejte vše jako normálně', takže tak činíme," prohlašuje pár středního věku, jenž míří na představení Producentů. "Máme ale smíšené pocity." Lidé v publiku vesměs tvrdí, že nemají strach shromažďovat se na veřejném místě, jak by se po úterním útoku dalo čekat. Většinou se spoléhají na zesílenou policejní ochranu. "Pokud by byl nějaký důvod k obavám," říká Vincent Gatti, manhattanský umělecký ředitel, "nevzal bych s sebou svého pětiletého syna. Kdybychom se vzdali našeho životního stylu, teroristé by zvítězili." Budou však diváci schopni nechat se unést, prohýbat se smíchem jako obvykle? "Zkusím to," odhodlává se jeden z nich. "Za žádnou cenu to nesmíme vzdát."

A jak vnímají těžkomyslnou atmosféru sami účinkující? Roger Bart hraje v Producentech jednu z hlavních rolí. "Celý ten muzikálový virvál mi teď přijde trochu frivolní. Jsem poněkud v rozpacích," stěžuje si. Sólista newyorského baletu Peter Boal byl právě na turné v Itálii, když se o úterní katastrofě dozvěděl. "Vůbec jsme nebyli s to zkoušet," uvádí. "Jakmile člověku skončil výstup, uháněl k televizi a hltal zprávy." Všude ve světě si ředitelé divadel a pořadatelé koncertů museli položit delikátní otázku, zda by za daných okolností nebylo lepší představení odvolat. Na jedné straně by to znamenalo kontinuitu a návrat k normálu, na straně druhé měl jen málokdo chuť na zábavu.

Barytonista newyorské opery Mark Delavan říká, že právě v den útoku mělo divadlo zahájit sezónu operou 'Bludný Holanďan', kde zpívá titulní roli. "Přemýšlel jsem, co budeme dělat. Máme nebo nemáme hrát?" Během představení, které se nakonec uskutečnilo v sobotu, pocítil nebývalé souznění publika s účinkujícími. "Publikum bylo s námi každou vteřinu. Vědělo, že my také trpíme."

Herečka Daphne Rubin-Vega vzpomíná, jak na závěr představení 'The Rocky Horror Show' zpívali místo původního závěrečného songu 'God Bless America' (Bůh žehnej Americe). "Čestně, já řvala... Až do onoho úterý jsem nebyla vůbec žádný patriot, ale pak jsem vlastenectví ucítila ve svém srdci."

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Luxus za 18 miliard korun. Loď pro šest tisíc pasažérů pohání zemní plyn

Výletní zaoceánskou loď AIDAnova nepohání nafta, ale zemní plyn.

Nudí vás už klasické výletní lodě? Křest nového plavidla AIDAnova posunul hranice luxusu a přepychového vybavení při...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Najdete na iDNES.cz