Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brno zahájí turistickou sezonu opět přehlídkou ohňostrojů

  12:21aktualizováno  12:21
Už počtvrté za sebou se o tomto víkendu Brno stane centrem zábavy, veselí a tuzemskou Mekkou ohňostrojů. Čtyřdenní festival Brno - město uprostřed Evropy, projekt zaměřený především na prezentaci veletržního a univerzitního města Brna a okolí, tak už tradičně odstartuje hlavní turistickou sezonu na jižní Moravě. Letošní ročník nese podtitul ... festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří a oproti loňskému roku se rozprostře opravdu po celém území Brna.

Kromě hradu Veveří, který bude v době festivalu mimořádně zpřístupněn, se značná část programu odehraje poprvé v lokalitě Brněnské přehrady. Pořadatelé sem, dokonce přímo na vodní plochu, přesunuli také jednu z ohňostrojových show.

Čtyřdenní veselici odstartuje dnešní koncert skupiny Kamelot na velodromu a první ranní vzlety balonů. Brňany i návštěvníky města pak až do neděle čekají nejrůznější koncerty, pouliční divadlo, soutěže, výstavy, mimořádné prohlídky, projížďky historickými vozy, a hlavně pompézní ohňostroje.

Přehlídka ohňostrojů je zlatým hřebem celého festivalu a pořadatelé jsou na ni náležitě pyšní. "Jednotlivé ohňostroje loni na Kraví hoře navštívilo padesát až šedesát tisíc lidí a v ulicích města bylo podle odhadů policie až sto tisíc lidí. Průměrně to vychází asi na dvě stě tisíc," uvedl za pořádající agenturu Snip & Co Jiří Morávek. Letos diváky čekají tři ohňostrojová představení - postupně ode dneška až do soboty. Začínají vždy v půl jedenácté večer a hudební doprovod bude vysílán na vlnách Rádia Kiss Hády. Jako lokality pro odpálení ohňostrojů byly vybrány Kraví hora, hladina Brněnské přehrady a hrad Špilberk v centru města. Kromě dvou českých skupin letos odpálí svůj ohňostroj i světoznámá německá společnost NICO LÜNIG Stuttgart.

Historicky poprvé se festivalu zúčastní Státní filharmonie Brno, která v přístavišti uvede Händelovu Vodní hudbu a Hudbu k ohňostroji. Poprvé se také připojí i okolní města. "Oslovili jsme například Slavkov, který v dopoledním programu upozorní na napoleonské slavnosti," řekl Morávek. Stejně tak se bude prezentovat následující mistrovství světa v jachtingu a velocipedistů.

Program je podle pořadatelů zaměřen na všechny věkové skupiny. Patrně nejvíce si však užijí nejmenší diváci, kteří se díky Mezinárodnímu dni dětí mohou těšit na sobotní pořad na Špilberku či v pátek u přehrady. Festival uzavřou tradiční špilberské lidové slavnosti, které letos dostanou ráz středověký - na brněnské dominantě se odehraje Lucemburský den.

Ohňostroj nad městem v rámci slavností Brno - město uprostřed Evropy... , 2. 6. 2000

Autor:


Nejčtenější

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cukrovarská dráha rezignovala až před autobusy

Motorový vůz M131.1133 na vlaku 90705 opouští stanici Smidary, 29. 5. 1976,...

V jedenáctém díle Zaniklých tratí zamíříme do východních Čech. Ukážeme vám krátkou lokálku, která se 95 let proplétala...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

Najdete na iDNES.cz