Brno čekají opět lidové slavnosti

  13:53aktualizováno  13:53
Druhá polovina srpna patří v Brně již tradičně lidovým slavnostem. Den Brna 12.srpna celé slavnosti zahájí a odstartuje tak pestrý a bohatý program, ve kterém nebude chybět klasický kytarový a folklorní festival či pouliční divadlo. Letošní rok 2000 bude také ohlédnutím za důležitými historickými mezníky moravské metropole.

Po celé prázdniny žije jihomoravská metropole Brněnským kulturním létem, které zahrnuje zejména koncerty a divadelní představení na Staré radnici či nově opraveném nádvoří hradu Špilberk. Na svůj vrchol však letní program teprve čeká. Již tradičně patří druhá půle srpna takzvaným Brněnským lidovým slavnostem, které po tři týdny nabízí spoustu kulturního vyžití. "Slavnosti se každoročně rozrůstají a vyvíjí. V poměrně nesourodém programu, jenž je rozdělen na určité části, si však vybere každý, nehledě na věk a zájmy," popisoval koncepci programový ředitel pořádajícího Kulturního a informačního centra města Brna Jan Nováček. Letošní ročník slavností odstartuje již popáté Den Brna, kterým pořadatelé Brňanům i turistům připomínají výročí odražení švédských vojsk za třicetileté války. Den Brna byl tentokrát stanoven na sobotu 12. srpna. Na náměstí Svobody, radnici Brno-střed a v katedrále svatého Petra a Pavla je po celý den připraven program složený z divadel pro malé i větší děti, chybět nebude ohlédnutí do historie či koncert duchovní hudby. "Den Brna tradičně zakončíme ohňostrojem, který snad budeme moci odpálit z věže katedrály. Uvidíme, jestli letos v jednání s místním farářem uspějeme," dodal s úsměvem Nováček. K Brněnským lidovým slavnostem již neodmyslitelně patří kytarový festival, Galantní slavnosti, folklorní festival či Historické dny. Ty měly minulý rok velký úspěch zejména díky pravému rytířskému turnaji. "Letos nemůžeme využívat náměstí Svobody tak, jak bychom si přáli, proto se Historické dny mírně změnily," vysvětloval Nováček. "Rok 2000 nás inspiroval k programu, který bude průřezem brněnskými historickými mezníky. Od předání městských práv Václavem II., přes dopad bitvy u Slavkova až po dvacáté století," popisoval náplň posledního srpnového víkendu Radim Dufek ze spolupořádající Společnosti 1645. Jednou z akcí Brněnského kulturního léta, která zaznamenala velký rozmach i ohlas obecenstva, je Přehlídka pouličních divadel. Od 28. srpna se Brňanům představí dvanáct souborů se čtrnácti představeními. "Z přehlídky bychom rádi do budoucnosti vytvořili velkou akci, na které by vystupovalo třicet i více divadel," vykresloval plány Jan Nováček. Přehlídka se odehrává již tradičně za přítomnosti polských souborů. "Letos přijedou dvě významná divadla - poznaňské Divadlo Zóna a Divadlo módy Stanielewiczů, která obdržela několik prestižních ocenění," prozradil ředitel Polského institutu v Praze Andrzej Jagodzinski. Do Brna také zavítá slovenské Teatro Tatro. "Jejich vystoupení jsme museli situovat do Masarykovy čtvrti, jelikož se odehrává ve stanu a na náměstí Svobody kolíky opravdu nezatlučete," dodal s úsměvem programový ředitel.

Na lidových slavnostech v Brně nebudou chybět ani klasický folklorní festival.

Autor:

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Od Kanárských ostrovů po Kuvajt. Prověřené tipy na zimní dovolenou u moře

Pláž Pearl Beach v centru izraelského Ejlatu

Podzimní plískanice a chladné prosincové dny vybízejí k „útěkům“ do teplejších krajin. Přinášíme prověřené tipy, kde...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

Další z rubriky

Přes Sněžník až za medvědy. Krásný výlet v Tiských stěnách pro tuláky

Jižní hrana Tiských stěn

Děčínský Sněžník patří k nejvýraznějším českým kopcům, jehož zdolání si dříve či později nemůže nechat ujít žádný...

Na internetu se až příliš kopíruje, říká autor největší encyklopedie o Česku

Ukázka z dílu Severní Morava a Slezsko encyklopedie Český atlas

Ucelený soubor Český atlas je dosud nejrozsáhlejším obrazovým vlastivědným průvodcem o České republice. Detailní...

Zaniklé tratě v Česku. Dráha pod Lysou horou nedostala šanci na přežití

Poslední vlak projíždí kolem nádraží Ostravice Řečice 11. ledna...

Ve 14. dílu Zaniklých tratí se vydáme mezi strmé svahy Beskyd. Podíváme se na dráhu, která musela ustoupit přehradě s...

Najdete na iDNES.cz