Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brno čeká festival zábavy

  18:34aktualizováno  18:34
Brno - Koncerty, pouliční divadlo, soutěže, výstavy, mimořádné prohlídky, projížďky historickými vozy a hlavně pompézní ohňostroje. Tyto a mnoho dalších akcí nabízí čtvrtý ročník festivalu Brno - město uprostřed Evropy, který v jihomoravské metropoli vypukne ve čtvrtek 31. května.
Další informace a program najdete v sobotní Jihomoravské příloze MF DNES

Projekt je zaměřen především na prezentaci veletržního a univerzitního města Brna a okolí a zároveň pomyslným zahájením letní turistické sezony. Loňský ročník měl podle pořadatelů velký úspěch. "Jednotlivé ohňostroje na Kraví hoře navštěvoval padesát až šedesát tisíc lidí a v ulicích města bylo podle odhadů policie až sto tisíc lidí. Průměrně to vychází asi na dvě stě tisíc," uvedl za pořádající agenturu SNIP&CO Jiří Morávek.

Díky širokému záběru a atraktivitě několika pořadů není čtyřdenní maraton zrovna levnou záležitostí. "Celkový rozpočet vychází asi na dvanáct milionů korun," vypočítával Morávek. Kromě agentury je hlavním pořadatelem samotné město Brno. "Město přispívá třemi sty tisíci korunami, ale v budoucnosti by se mělo zapojit více. A to z toho důvodu, že většina akcí je volně přístupných a mají tak veřejně prospěšný charakter. V zahraničí se města na podobných akcích podílí až osmdesáti procenty, my počítáme s příspěvkem patnácti až dvaceti procent," dodal k financím Jiří Morávek.

Letošní ročník nese podtitul ...festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří a oproti loňskému roku se rozprostře opravdu po celém území Brna. Kromě hradu Veveří, který bude v době festivalu mimořádně zpřístupněn, se značná část programu odehraje poprvé v lokalitě brněnské přehrady. Pořadatelé sem, dokonce přímo na vodní plochu, přesunuli také jednu z ohňostrůjných show. Brněnská lodní doprava navíc zároveň s festivalem oslaví své pětapadesáté narozeniny.

Kromě ohňostrojů upozornil Morávek také na další zajímavost: "Historicky poprvé se festivalu zúčastní Státní filharmonie Brno, která v přístavišti uvede Händelovu Vodní hudbu a Hudbu k ohňostroji." Poprvé se také kromě městských částí připojí i okolní města. "Oslovili jsme Slavkov, které pomocí dopoledního programu upozorní na napoleonské slavnosti. Stejně tak se bude prezentovat následující mistrovství světa v jachtingu, velocipedistů a podobně," popisoval jeden z cílů festivalu pořadatel.
Celkový program je podle pořadatelů zaměřen na všechny věkové skupiny. Patrně nejvíce si však užijí nejmenší diváci, na které se díky Mezinárodnímu dni dětí vztahuje celý sobotní program na Špilberku či v pátek u přehrady. Na své si však přijdou i ti starší. Několikadenní festival pak uzavřou tradiční špilberkské lidové slavnosti, které letos dostanou ráz středověký - na brněnské dominantě se odehraje Lucemburský den.

Čtyřdenní veselice Brno - město uprostřed Evropy odstartuje čtvrteční koncert skupiny Kamelot na velodromu a první ranní vzlety balonů.

Autoři:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Najdete na iDNES.cz