Britské Panenské ostrovy si dodnes drží odstup od spěchu

- Obyvatele Britských Panenských ostrovů, kolonie v tomto zastrčeném koutku kdysi všemocného britského impéria početně převyšují hrdličky. Místní lidé ani nevědí, z kolika ostrovů ve skupině Závětrných ostrovů v souostroví Malé Antily v Karibském moři se jejich vlast skládá.
"Máme za to, že jde asi tak o šedesát ostrovů, ale to všechno záleží na odlivu," říká předseda místního turistického úřadu Neil Blyden. Je pevně rozhodnut zachránit a udržet kouzlo souostroví, jemuž se zatím podařilo vyhnout překotným změnám okolního světa.
Jako první spatřil ostrovy, kde nyní žije asi sedmnáct tisíc obyvatel, před 400 lety Kryštof Kolumbus. Od té doby se zdá, že stroj času se zatím vyhnut hlavnímu ostrovu Tortole, což španělsky znamená hrdlička.
"Nejsou tady žádné světelné semafory, žádné neóny ani billboardy," chlubí se Blyden. "Neuvidíte tady McDonald's ani KFC. Nemáme zatím zájem zatlouct hřebíky do rakve naší exotické kuchyně," podotýká.
Místní šéfkuchaři jsou totiž vyhlášeni po celé oblasti Karibského moře svým uměním, za něž sklízejí četná uznání a diplomy.
Britský guvernér, kariérní diplomat David Mackilligin, který odpovídá za zahraniční politiku, obranu a vnitřní bezpečnost tohoto pitoreskního zapadákova, nepochybuje o tom, že tento ráj objeví stále rostoucí počet turistů. "Turistika nás nesmírně zajímá," říká Blyden, usazený ve své kanceláři shlížející na rušné ulice Road Townu. "Nabízíme například výborné možnosti pro jachtaře, nejlepší na celé západní polokouli. Můžete tady prožít báječnou dovolenou, poněvadž je zde spousta krásných míst, kde můžete kotvit. Náš ostrov je jedním u největších divů přírody," dodává.
Tortola i další ostrovy Britských Panenských ostrovů však mají nebezpečnou konkurenci. Jsou to Americké Panenské ostrovy, ležící naproti. I na Tortole se nyní platí americkými dolary. Každý tady má americký vůz. Děti hrají házenou a ne kriket, který je všude jinde v regionu nejoblíbenějším sportem.
Britský ministr vnitra kdysi označil Panenské ostrovy za "nejméně významnou součást impéria". Ostrované si však na jeho slova nestěžují, protože ministrovo tvrzení je uchránilo před mnoha ošklivými změnami, které s sebou přináší masová turistika. Zatím ostrovy každoročně navštěvuje asi 175 tisíc lidí účastnících se lodních okružních jízd a asi 260 tisíc suchozemských turistů.
"Máme velký zájem na ekoturistice a příjem na jednoho obyvatele u nás je nejvyšší v celé oblasti Karibského moře. Průměrný turista u nás utratí 1500 dolarů," říká s hrdostí Blyden.
"Nedovolujeme stavět domy vyšší než třípodlažní. Na plážích jsou dokonce jen dvoupodlažní domy," říká manažer hotelu Long Bey Beach Terry Ford. Jeho hotel je příjemné turistické zařízení téměř u okraje pláže. Stejně tak je útulný i bar ležící na pláži s názvem Bomba's Shack. Nad jeho vchodem visí nápis, který jen potvrzuje, že Tortolu lze považovat za jeden z posledních rájů na zemi. Upozorňuje zejména ženy: "Surfujte se svým milencem, milujte se s ním až do západu slunce, a to buď jen tak pro radost, nebo s cílem zplodit potomka."

Panenské ostrovy nabízejí žadu přírodních krás