Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bristol Bay a rybárna

  15:33aktualizováno  15:33
Pět dní uběhlo jako voda a Ondra, Petr a já nastupujeme v Anchorage do letadla, které nás vezme do King Salmon. Letíme asi hodinu a půl na západ. Nejdříve je pod námi Cook Inlet, pak Katmai National park. Na jeho východním okraji se do nebe tyčí patnáct aktivních sopek, které staví tuto oblast na jedno z nejaktivnějších míst na Zemi. Také zemětřesení zde není výjimkou. V roce 1912 explodovala sopka Novarupta Volcano jejíž výbuch byl desetkrát silnější než exploze Mt.Saint Helens.

Po několik dní byl prach z výbuchu v atmosféře téměř celé severní hemisféry. Na 65 kilometrů bylo pohřbeno nánosem až 200 metrů vysoké vrstvy popela a tak vzniklo Valley of Ten Thousand Smokes. Toto údolí je zvrásněné úzkými roklinami, které zde vytvořily říčky tekoucí z hor. Proto překonávání řek a potoků v této oblasti může být velice nebezpečné. Při kalné vodě nevíte jak na pohled uzounký a mělký "potůček" je hluboký - může být i několik desítek metrů!!!

Dostat se sem lze autobusem z Brooks Camp. Další atrakcí zde jsou největší zástupci z hnědých medvědů. Ti mohou dorůst až do třímetrové výšky a vážit až 680 kilogramů. Samci většinou váží dvakrát tolik co samice. Srst mohou mít zbarvenou od černé až po světle žlutou. Většinou však mají nějaký odstín hnědé. Aljašský hnědý medvěd má zimní spánek od konce října do přelomu duben-květen. Daří se jim zde, protože tato oblast je velmi bohatá na lososy, kteří se v létě a na podzim stávají hlavní položkou jejich jídelníčku. Jinak se převážně živí ostružníky, borůvky, černým bezem a příležitostně uloví i losa či soba.

V King Salmon však naše cesta nekončí, pouze přesedáme do tří malinkých letadel. Rozdělují nás podle hmotnosti. Už při rozletu se to s letadélkem trochu mává. Letím v Cessna 208 Caravan pro 10 lidí. Je to hornoplošník a tak si připadám, jako někde v safari. Cestou vyhlížím divokou zvěř pod námi. Škoda jen, že ten let trvá tak deset, patnáct minut. Najednou klesáme. Tady přeci nemůžeme přistát! Kromě nekonečných močálů tu a tam přerušených oázou zakrslých stromků tu nevidím vůbec nic. Ale už je to tak. Drkocáme po přistávací ploše jež se podobá polní cestě nejhorší kvality!

PPT je rybárna ležící na pobřeží Bristol Bay,to je na západním břehu Alaska Peninsula. Vzdušnou čarou je to 480 kilometrů jihozápadně od Anchorage. Tato rybárna patří do společnosti North Pacific Processors,INC. Zpracovává se zde losos ~ Salmon (sockeye, chum a king). Sezóna začíná v druhé polovině června a trvá necelý měsíc. Každý rok se to trochu liší podle toho, jak "táhnou ryby".

Jeden rok si tu můžete vydělat tvrdou prací - přibližně 16 hodin denně, sedm dní v týdnu - pěkný balík. Další rok můžete být rádi, že pokryjete vynaložené náklady. PPT platí letenku do rybárny (jinak se sem nedostanete, ale ani zpět!!!). V roce 2000 stála necelých $400 jedna cesta. Když tuto práci berete, tak nevíte, kdy se vrátíte zpět, protože nikdo neví, kolik bude ryb. Pokud se rozhodnete dát výpověď, tak si platíte zpáteční cestu sami. Rybáren je na Aljašce bezpočet.

Obdobná práce se dá také vykonávat přímo na lodi, nebo můžete rybařit na malé loďce. Její posádku většinou tvoří čtyři lidé. Dohodnout si takovou práci lze přímo s majitelem. Platí se v podobě procent ze zisku.

pohled z Mont Marathon na Kenai Fjords - Aljaška

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Marx, kachničky a hrníčky. Suvenýry kritika kapitalismu jsou skvělý byznys

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi...

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi dobrého byznysu. Suvenýry s jeho...

Najdete na iDNES.cz