Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brdo: jen 125 schodů k rozhledu na celou Moravu

aktualizováno 
Téměř uprostřed Moravy se rozkládá zalesněná vrchovina zvaná Chřiby. Jejím nejvyšším vrcholkem je 587 metrů vysoký kopec Brdo s rozhlednou. Jeho název vznikl z nářečního výrazu "brd". Tento výraz označuje zalesněnou vyvýšeninu obvykle se skalnatým vrcholkem.

Z rozhledny na 587 metrů vysokém kopci Brdo v Chřibech spatříte téměř celou Moravu. | foto: roman alf x volek / fotobanka.cz

Nejpohodlnější, necelé čtyři kilometry dlouhá cesta značená červenou značkou s malým převýšením vede na vrcholek Brda od turistické chaty Bunč. Tato turistická chata, u níž je i parkoviště, se nachází uprostřed hlubokých a převážně listnatých lesů Chřibů. Kolem ní prochází silnice vedoucí z obce Modrá u Uherského Hradiště do městečka Zdounky.

O necelý kilometr kratší trasa značená zelenou a v závěru červenou značkou vede na Brdo od koupaliště v obci Roštín, kde je možno zaparkovat také auto. Tato cesta však není příliš pohodlná. Místy totiž velmi prudce stoupá, přičemž překonává i dosti značné převýšení okolo 300 metrů.

Nejbližší železniční zastávka v městečku Zdounky je od rozhledny na Brdu vzdálená přibližně devět kilometrů.

Rozhledna z 21. století

Zajímavá 24 metrů vysoká kamenná věž byla na vrcholu nejvyššího kopce Chřibů postavena v roce 2004. Je to jedna z mála kamenných rozhleden, které byly u nás po druhé světové válce postaveny. Uvnitř této unikátní věže nás jistě zaujme výstavka fotografií s údaji o její výstavbě.

Když vystoupíme po 125 schodech až na vyhlídkovou plošinu, budeme odměněni vynikajícím kruhovým výhledem i do vzdálenějších oblastí.

Na severu vzadu uvidíme město Olomouc, nad nímž vystupuje Svatý Kopeček. Úplně vzadu můžeme za dobré dohlednosti spatřit i Jeseníky s nejvyšší horou Praděd s televizním vysílačem. Vpravo od Olomouce se pak táhnou Oderské vrchy.

Na severovýchodě vidíme Hostýnské vrchy s nejvyšším Kelčským Javorníkem s telekomunikační věží a těsně před ním s nižším Hostýnem, na němž stojí rozhledna, poutní chrám a větrná elektrárna.

Trochu vpravo v pozadí jsou za dobré viditelnosti vidět i Beskydy, kde se rýsuje Radhošť s kaplí a televizním převaděčem a za ním vyšší kopec Kněhyně.

Na jihovýchodě vystupují nejvyšší vrcholky Bílých Karpat s Velkým Lopeníkem s rozhlednou a vpravo s Jelencem s bývalou vojenskou věží a nejvyšší Velkou Javořinou s televizním vysílačem.

Na Malé Brdo raději opatrně

Na jihu jsou za dobré dohlednosti vidět hřebeny Malých Karpat. Tímto směrem nedaleko odtud spatříme také hrad Buchlov, který stojí na jednom z vrcholků Chřibů.

Na jihozápadě vystupuje nejvyšší vrcholek Pavlovských vrchů Děvín s televizním vysílačem a vpravo za dobré viditelnosti spatříme chladicí věže Jaderné elektrárny Dukovany. Na severozápadě se vypíná nepříliš vzdálený vrch Hradisko s retranslační věží. Vzadu za ním se rýsuje Drahanská vrchovina, kde se tyčí televizní vysílač Kojál.

Od něho vpravo vystupuje táhlý nejvyšší kopec Drahanské vrchoviny Skalky, na němž stojí věž radaru, a vpravo kousek před ním jsou pak vidět větrné elektrárny.

Necelý kilometr odtud směrem na jihozápad se nachází pouze o jeden metr nižší vrcholek Malého Brda, na němž stojí jedna z posledních triangulačních věží. Tato malá dřevěná stavba je dosti zchátralá a výstup na ni je riskantní. Z velké části je už přerostlá stromy, a proto výhled z ní je do značné míry omezen.

Kdybychom odtud jeli do obce Modrá, můžeme se ještě rozhlédnout z malé dřevěné rozhledny, která stojí asi půl kilometru před touto obcí vpravo u silnice. Vedle obce Modrá se nachází i velmi známé poutní místo Velehrad s cisterciáckým klášterem a bazilikou.

Autoři:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Větrné mlýny a božský klid. Krásný výlet na Litenčickou pahorkatinu

Chvalkovický větrný mlýn

Žádné lidi zato stovky mravenišť a statisíce mravenců potkáte v lesích neznámé pahorkatiny uprostřed Moravy. Život tu...

Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární...

Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Ostrov Flores

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž...

Najdete na iDNES.cz