Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boží místo uprostřed francouzských Alp. Klášter Aulps

aktualizováno 
Kousek odtud se letos jela Tour de France. V létě sem míří cyklisté a bikeři, v zimě lyžaři. A právě tady, uprostřed hor, poblíž největší propojené sjezdařské oblasti světa Portes du Soleil se skrývá místo ryze spirituální. Místo, kde slovy velkého romantika Novalise je "Bůh v každičkém zrnku písku".

Gotické ruiny kdysi vlivného cisterciáckého kláštera v Saint Jean d´Aulps jsou úžasnou zastávkou pro každého, kdo při pobytu v nejslavnější části francouzských Alp zatouží poznat i kus historie.

Do nebe se vzpínají mohutné polorozbořené zdi klášterního kostela s lomenými gotickými oblouky. Mezi tím zelená tráva a občas jen tak rozseté stavební kameny. Kolem volný čistý park, kde se dá procházet, jen tak sedět, rozjímat nebo koukat na vrcholky Savojských Alp. Místní sem přicházejí třeba i na piknik.

Zbytky cisterciánského kláštera d'Aulps u vesnice Saint-Jean-d'Aulps ve Francii.

Je to přesně to místo, které dá sportovní dovolené nový nečekaný rozměr. Pár metrů od silnice, která spojuje horské středisko Morzine v Horním Savojsku s francouzským břehem Ženevského jezera. Nepozorný cestovatel by ho skoro přehlédl. Kdo se ale zastaví, dobře udělá.

Pozůstatky kláštera Aulps nabízejí nejen duchovní spočinutí, ale i pohled do života cisterciáckých mnichů v raném středověku. Kromě úchvatných ruin klášterního kostela je tu i moderně, avšak citlivě rekonstruovaná budova hospodářského stavení, dnes sloužící jako muzeum.To turisty zavede do dávných dob asketických mnichů, kteří tu žili, hospodařili a míchali tajuplné čaje a lektvary z rozličných horských bylin.

Zbytky cisterciánského kláštera d'Aulps u vesnice Saint-Jean-d'Aulps ve Francii.

Muzeum u cisterciánského kláštera d'Aulps u vesnice Saint-Jean-d'Aulps

"První mniši sem přišli koncem 11. století," říká místní průvodkyně Marie-Laure Pageová. "Vybrali si toto místo, protože bylo divoké, pusté a hodně vzdálené od ostatních lidí. Chtěli být blíž k Bohu a začali tu budovat klášter."

V dobách největšího rozkvětu mezi 12. až 14. stoletím tu působilo na šedesát mnichů. Klášter byl relativně bohatý. Vlastnil dost majetku, vinic, půdy a měl pro celou oblast velký význam duchovní, ekonomický i politický. Opati měli úzké vztahy jak se Ženevou, tak s vládci Savojska.

Zbytky cisterciánského kláštera d'Aulps u vesnice Saint-Jean-d'Aulps ve Francii.Zbytky cisterciánského kláštera d'Aulps u vesnice Saint-Jean-d'Aulps ve Francii.

Celé místo a muzeum bylo plně zrekonstruováno a otevřeno pro veřejnost v roce 2007. Přibližuje návštěvníkům hlavně způsob života cisterciáckých mnichů ve 12. století, ale i historii kdysi nezávislého Savojska. Je opravdovou chloubou spojení staré a moderní architektury.

Zbytky cisterciánského kláštera d'Aulps u vesnice Saint-Jean-d'Aulps ve Francii.

Kdo jsou Cisterciáci

Cisterciácký řád je mnišský řád založený roku 1098, který stanovil přísné zásady klášterního života. Vznikl jako reformace benediktinského řádu. Jeho vůdčí osobností se stal počátkem 12. století Bernard z Clairvaux. A právě mniši z kláštera Aulps se k němu hlásili.

Cisterciácké kláštery se budovaly převážně v odlehlých končinách a nehostinných krajích, aby mniši nepřicházeli do kontaktu s laiky a snáze mohli dodržovat přísnou řeholní kázeň. Na polích i zahradách pracovali cisterciáci osobně. Jejich zásluhou tak byly kolonizovány mnohé do té doby pusté oblasti západní a střední Evropy. Zároveň šířili pokročilejší způsoby zemědělského hospodaření.

Zbytky cisterciánského kláštera d'Aulps u vesnice Saint-Jean-d'Aulps ve Francii.Zbytky cisterciánského kláštera d'Aulps u vesnice Saint-Jean-d'Aulps ve Francii.

Podobné místo je i na česko-německých hranicích. Ruiny kláštera Aulps připomínají ikonu romantismu, polozbořenou kostelní loď kláštera v německém Oybinu (česky Ojvínu) v Lužických horách, který v polovině 19. století zvěčnil nejslavnější malíř romantismu Caspar David Friedrich.

Hlavními aktivitami v létě jsou v nejbližším okolí horská nebo silniční kola, horské túry, ferraty nebo rafty. V zimě pak 650 km propojených sjezdovek největší lyžařské oblasti světa Portes du Soleil, kterými se lyžař dostane až do Švýcarska.

může se hodit

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Další z rubriky

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Najdete na iDNES.cz