Bože, zastav už déšť, modlí se v Bangladéši

Při pohledu ze vzduchu vypadají velké části Bangladéše a východní Indie jako gigantická jezera, z nichž jen tu a tam trčí ostrůvky pevné půdy. Voda tu neuzdravuje, naopak přináší zkázu a smrt. Téměř "biblická" potopa, která tento region postihla v důsledku nejhorších monzunových dešťů přinejmenším za posledních dvacet let, si vyžádala téměř tisíc lidských životů.

V nejhůře postiženém indickém svazovém státě Západní Bengálsko usmrtila velká voda na 850 obyvatel, v Bangladéši více než stovku. Miliony lidí se ocitly bez střechy nad hlavou a hladovějí, odkázány na skrovnou humanitární pomoc, jež se do vesnic mnohdy zcela odříznutých od světa dostává jen s největšími obtížemi.

"Odklízíme mrtvá těla jako po zuřivé válce. Všude se válejí zdechliny tisíců zvířat," řekl agentuře Reuters jeden z magistrátních úředníků ve městě Muršidabád, které leží asi 200 kilometrů severně od Kalkaty. V Bangladéši, jedné z nejchudších zemí světa, zasáhla katastrofa nejhůře jihozápadní oblasti, které se dosud nestačily vzpamatovat ze stoletých záplav před dvěma roky.

Humanitární organizace uvádějí, že na tři miliony Bangladéšanů byly nevídaným přílivem vody přinuceny opustit své domovy. Provizorní záchranné tábory zdaleka nestačí všechny pojmout. Ještě horší je situace v indickém Západním Bengálsku, kde ztratilo domovy na šestnáct milionů lidí. Úřady přiznávají, že tak dramatické škody způsobil především fakt, že potopa přišla doslova ze dne na den bez varování. Bangladéš úpěnlivě žádá mezinárodní společenství o pomoc. Doma však boj s povodní komplikuje stávková vlna organizovaná opozicí.
 

Záplavy v Bangladéši vyhnaly z domovů tisíce lidí.