Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bouillon - křižákův hrad

  11:41aktualizováno  11:41
Ooootheeellooo!" Z vysoké hradby se ozývá táhlý výkřik, který pozvolna doznívá v okolních zalesněných vršcích. Muž v modré suknici pokryté bílými květy lilií mává mohutnou koženou rukavicí a znovu volá sokolího Othella, marně však čeká na zašustění jeho křídel. V prostém oděvu s koženou brašnou po boku nevypadá jako hradní pán a také jím není: na ardenském hradě Bouillon už žádní nejsou.

Sídlo knížete Godfroie či Godfrieda z Bouillonu, nejslavnějšího hrdiny první křížové výpravy, je dnes jen prázdnou kamennou skořápkou s několika zpola smazanými stopami někdejší slávy. Zůstává tu jen vzpomínka na Ochránce Božího hrobu a nejskvělejšího rytíře Západu.

Z jeho hradu, vystavěného v polovině jedenáctého století, zbývá málo: snad úzké, ve skále tesané chodby, dřevěný kříž, objevený v "sále Godfrieda z Bouillonu", vyhlídka z Rakouské věže, ale především pečlivě opatrovaná legenda o hrdinovi, který v pobožné úctě před Kristem odmítl i královskou korunu. Ta byla Godfriedovi nabídnuta, když v roce 1099 dobyl (a zmasakroval) posvátný Jeruzalém. "Nemohu přijmout korunu tam, kde jiný zemřel na kříži," řekl prý a spokojil se s titulem Ochránce Božího hrobu.

Historici proto mají sklon považovat jej za poněkud prostoduchého (jeho bratr Baudoin neváhal a ihned po Godfriedově smrti titul jeruzalémského krále přijal). Činy a gesta však Godfriedovi zajistily slávu, kterou zastínil až o století později Richard Lví srdce. Legenda je to jediné, co tu z Godfriedova rodu ještě žije: páni z Bouillonu opustili zdejší zalesněné kopce s bohatými lovišti, která jim patřila už po staletí, když je papež vyzval k osvobození Božího hrobu z rukou "nevěřících": aby získal peníze na výpravu, zastavil Godfried hrad s celým panstvím. Jeho rod se sem už nikdy nevrátil.

A tak vše ostatní, co se v Bouillonu zachovalo, je památkou na jiné pány - na rod de la Marck, z nějž pocházel "kanec ardenský", divoký vévoda Vilém, kdysi úspěšně zpopularizovaný románem Waltera Scotta, a pak páni de la Tour d'Auvergne. Ti, jak připomíná nápis nad druhou hradní bránou, získali s pomocí Francie pro své hornaté panství samostatnost. Byla to přiměřená odměna z rodu pánů de la Tour pocházel Turenne, nejslavnější vojevůdce Francie před Napoleonem.

Úspěšný rod také povolal slavného stavitele pevností Vaubana, aby svým dílem důkladně zabezpečil novou samostatnost. Bouillonu to umožnilo, aby se o sto let později stal na rok a půl suverénní republikou - než bodáky vojáků Francouzské revoluce rozhodly jinak. Po řadě peripetií se Bouillon stal částí Belgie, a tak jediné, co jej dnes odlišuje od zbytku země, je už jen hrdina Godfried. Město se mu za to přiměřeně koří: pod komickým nápisem "Vive la croisade! - Ať žije křížová výprava!" se pokouší s pomocí moderních médií navrátit raný středověk a dobu křížové výpravy, která tak hluboko zasáhla do osudů tohoto lesnatého kraje, jenž leží na okraji Belgie a jakoby i na kraji světa.

Autor:


Nejčtenější

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bulharské UFO. Na chloubu komunistů přispěly i děti ze školky

V mlze vypadá celý památník snad ještě pompézněji.

Památník Buzludža vlastně stavělo celé Bulharsko. Měla to být velká sláva a také byla. Avšak dlouho nevydržel. Po...

Najdete na iDNES.cz