Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Botanické zahrady v zimě aneb na skok do tropů

aktualizováno 
- Když je zima šedivá a sychravá, je dobře v teple - pod střechou, v tropech a nebo ještě lépe v tropech pod střechou. To se dá dobře zařídit i v období mezi svátky, protože "zastřešené tropy" jsou součástí některých botanických zahrad v České republice, které mají část svých sbírek a expozic umístěnou ve sklenících a veřejnosti přístupnou i na konci roku.
Praha: premiéra nových skleníků
Nejstarší botanická zahrada na území České republiky je v Praze. Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy byla založena podle nařízení Marie Terezie roku 1775. Předcházely ji však již od 14. století zahrady na jiných místech Prahy, mimo jiné i na místě současné botanické zahrady. Jednu z historických "medicinálních zahrad" nechal zřídit Karel IV. a byly v ní pěstovány především aromatické a kořeninové rostliny, používané v recepturách středověkých léků.
Na dnešním místě v ulici Na Slupi byla zahrada zřízena v letech 1897-1898 a ke svému jubileu se dočkala nových skleníků. Zahrada slouží výuce studentů, plní výzkumné úkoly, podílí se na záchraně některých ohrožených druhů. Sbírky jsou přístupné veřejnosti a v zahradě jsou pořádány i různé výstavy.
Ve sklenících jsou nejbohatší sbírky kaktusů a sukulentů, nejpopulárnější je vzácně kvetoucí viktorie královská, nejkrásnější jsou orchideje a zajímavé je vidět například i kvetoucí banánovník. Rekonstrukce skleníků byla dokončena v prosinci, v polovině měsíce proběhla kolaudace, následovalo stěhování dočasně přemístěných exponátů do nově upravených prostorů a první návštěvníci mají možnost navštívit je právě v době vánočních svátků a na Nový rok. Skleníky budou veřejnosti přístupné ve dnech 24., 25. a 26. prosince 1998 a 1. ledna 1999 v době od 9 do 16 hodin.
Liberec: tropy pod Ještědem
Severočeská botanická zahrada v Liberci je jedním z vděčných lákadel v turistické nabídce tohoto města. Byla založena roku 1876 a na současné místo přenesena roku 1895. Také její skleníky procházejí v posledních letech rekonstrukcí. Její první etapa byla ukončena v srpnu 1998 a pětice moderních skleníků od té doby vítá návštěvníky. Jednotlivé kolekce jsou členěny regionálně: zahrnují flóru jednotlivých kontinentů - Ameriky, Afriky, Austrálie, Starého i Nového světa. Liberecká botanická zahrada je známá svou kolekcí masožravých rostlin a orchidejí. Ta však bude v plné kráse zpřístupněna až po druhé etapě rekonstrukce skleníků na jaře roku 1999.
V závěru roku bude zahrada otevřena denně, včetně svátků, od 8 do 16 hodin, na Nový rok od 10 do 16 hodin.
Brno: palmy skoro v centru města
Brno má své tropy nedaleko centra, v areálu Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Botanická zahrada byla mezi ulicemi Veveří, Kotlářská a Kounicova založena roku 1922. Již roku 1925 vykvetla v jednom z prvních provizorních skleníků viktorie královská, obrovský leknín původem z jihoamerických pralesů. Kolekce rostlin se nalézají na volné ploše 1,5 hektaru a na 1200 metrech čtverečních plochy v komplexu pěti skleníků, z nichž střední je dominantní a určený pro největší pěstované rostliny - palmy. Současná podoba skleníků je výsledkem jejich zásadní rekonstrukce a modernizace v letech 1995-1996, otevřeny byly 27. února 1997. K jejich zasklení bylo použito speciálního dvouvrstvého polyakrylátu.
Skleníky této botanické zahrady jsou otevřeny během celého roku každý den mimo státem uznané svátky od 9 do 15 hodin. Ve všední dny je vstup přes vrátnici přírodovědecké fakulty, během víkendů brankou z ulice Veveří. Na přelomu roku budou skleníky přístupné jen 29. a 30. prosince od 9 do 12 hodin, ve dnech 24.-27.12. a 31.12.-1.1.1999 budou uzavřeny.
Olomouc: Flora občas, skleníky pořád
Do Olomouce vedou kroky ctitelů krásných květin a zahrad především v době, kdy je tam pořádána - na volných plochách i v pavilonech výstaviště - známá výstava Flora. V čase mezi výstavami "přežívá" část exponátů na venkovních stanovištích v rozlehlých sadech a parcích nedaleko centra Olomouce. Atraktivní exotická květena je však celoročně k vidění především ve sklenících. Pověstný je především palmový skleník a tradiční divácky vděčnou nabídku exotických rostlin nabízejí i další skleníky na okraji Smetanových sadů.
Palmový skleník byl postaven v letech 1927 až 1930 a je svými rozměry (délka 72,5 metru, šířka 20, výška 12 metrů) největší svého druhu u nás. Na ploše 1500 metrů čtverečních je více než 200 palem a dalších subtropických i tropických druhů. Jsou mezi nimi i druhy, které mají právě k vánoční době jistý vztah: fíkovník a datlovník.
Skleníky budou v závěru roku podle posledních informací otevřeny o sobotách a nedělích od 9 do 16 hodin, o případném zpřístupnění během dalších svátečních dnů je možné se informovat telefonicky (068/414021).
Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Bojíte se létat? Při cestě z Tokia na Havaj neodlepíte nohy od země

Cestujícím s virtuální japonskou leteckou společností First Airlines jsou k...

Japonci přišli s řešením pro ty, kteří mají panický strach z létání: založili první virtuální leteckou společnost First...

Bojíte se teroristického útoku? Nespěte v přízemí a horních patrech hotelu

Zvýšená bezpečnostní opatření na pražském Staroměstském náměstí po tragédii v...

Podle čeho si vybíráte hotelový pokoj? Podle výhledu, nebo abyste to neměli daleko do jídelny? Bývalý agent CIA tvrdí,...

Najdete na iDNES.cz