Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Borůvkáři drancují přírodu

  22:30aktualizováno  22:30
Javorníky, Beskydy - Postrach přírody. Borůvkáři. Mnozí za sezonu nasbírají stovky litrů borůvek, aby je následně prodali. Kromě borůvčí zničeného speciálními hřebeny, díky kterým jde sbírání až několikanásobně rychleji, po nich také zůstávají zničené vzácné rostliny, rozšlapaná hnízda a vyplašená zvířata.

Sběrači ničí chráněné rostliny a ruší zvířata

Strážci přírody proto začali borůvkáře přísně kontrolovat. "Sběr borůvek běží už třetí týden, sbírají celé rodiny s přepravkami a kbelíky. Ti nejpracovitější si denně dokáží vylepšit rozpočet až o tisíc korun," říká lesník Jaroslav Tomanec.

Lesní zákon podle něj umožňuje sběr plodů pro vlastní potřebu. "Ovšem to, co dělá většina lidí, nemá se sběrem nic společného. Jde o trhání borůvek ve velkém. Sběrači ničí borůvčí, protože používají hřebeny. Těmi sedřou nejenom plody, ale i lístečky z keříků," dodává Tomanec.

Ekologům vadí kromě ničení borůvčí také to, že sběrači ruší zvěř, často devastují okolo rostoucí chráněné rostliny či vysazené malé stromky a chodí dokonce i do chráněných rezervací.

"Rezervace by měly být útočištěm zvěře. Borůvky slouží i jako potrava pro tetřevy a medvědy. Borůvkáři se však snaží dostat co nejdál auty, blokují lesní cesty a plaší zvěř," popisuje Jiří Lehký ze Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

V rezervaci podle zákona nikdo nesmí jít mimo vyznačenou cestu. "Když jdete po stezce a sbíráte borůvky do pusy, nic se neděje, pokud však z cesty sejdete, už je to přestupek," upozorňuje Jiří Lehký. Zákon umožňuje udělit pokutu do výše 10.000 korun. Ve správním řízení však borůvkáři hrozí až padesátitisícová sankce.

Trhání pomocí hřebenů je pro rostliny pohromou

Široko záběrové hřebeny sběračů snesou příměr s kombajny. "Způsobují často nenávratné škody. Borůvčí začne po nájezdu těchto kombajnérů v lepším případě opět naplno rodit za několik let. Borůvek se letos urodilo o poznání méně. Sběračů ovšem neubylo, spíše naopak," poznamenal Jaroslav Tomanec.

Zoufalí jsou také lesní správci. "Sběrači ničí porost, odhazují odpadky, zajíždí do lesa autem a kouří. Jenom doufáme, že od špatně uhašené cigarety někde nevznikne požár," říká lesní správce Petr Vařecha. Ohroženy jsou lesy všech vlastníků bez rozdílu, zda jde o lesy soukromé, obecní nebo státní.

V Javorníkách je problematická zejména hřebenový trasa kolem Velkého Javorníku, v Beskydech zase oblast Kněhyně a Čertova Mlýna.

 

Autor:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Turistické stezky v Českém Švýcarsku budou uzavřené až do března

Pravčická brána

Na turistické stezky do Českého Švýcarska se budou moci lidé vrátit až v březnu. Správa parku totiž stále odstraňuje...

Výhled místo kocoviny. Přivítejte nový rok v pohorkách a s batohem

Novoroční výhled si užijete třeba na Stezce v korunách stromů na Lipně.

Přelom roku si většinou spojujeme s nekonečným hodováním a víc než mírným popíjením alkoholu. Co letos do...

Nádherné fotky Rožmberku si na Instagramu prohlédlo přes 10 milionu lidí

Fotografie Rožmberku nad Vltavou na Českokrumlovsku, které pořídila Christina...

Fotografie Rožmberku nad Vltavou se objevily na jedné z nejsledovanějších turistických instagramových platforem...

Najdete na iDNES.cz