Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Borough Market: ukousněte si Londýna se zapálenou kuchařkou

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Lenka Požárová, vášnivá kuchařka, autorka a vydavatelka knih plných originálních receptů, se vydala do Londýna a vyhledala ty nejzajímavější gurmánské destinace. Nenechte si ujít kulinářské zážitky nejrůznějších chutí a vůní, které v příštích třech týdnech přineseme v labužnickém speciálu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Borough Market je nejstarším trhem s jídlem v Londýně a chcete-li si na něj zajít, vystupte na zastávce metra London Bridge. | foto: Visit Britain

Inspirujte se a společně s Lenkou nahlédněte pod pokličku londýnským šéfkuchařům.

Borough Market je nejstarším trhem s jídlem v Londýně a chcete-li si na něj zajít, vystupte na zastávce metra London Bridge. Nečekejte obří plac se stánky, zastřešený prostor pohodlně přehlédnete od kraje ke kraji, ale ten výběr je ohromující! Čekala jsem jeden z ovocno-zeleninových trhů, které jsou v každém městě a v každé zemi. To, co jsem spatřila, mě však naprosto odzbrojilo.

Výrazný rozdíl oproti mnoha (zejména našim) trhům, kde vám nic zadarmo nedají je, že je tu dovolené ochutnávat! Místní si jsou dobře vědomi chutnosti a kvality svých produktů, takže dávají ochutnávat rádi a hojně.

Nikdo u vás přitom nestojí a nemáte pocit, že spolknutím onoho sousta jste se uvázali nadosmrti ke koupi daného produktu, jinak sklidíte hlasité spílání stánkaře. Tady vás naopak vybízí, abyste ochutnali ještě tento další kousek. Pokud nic nekoupíte a odejdete, neprovází vás nevraživost ani uražené pohledy. A že je tedy co ochutnávat.

Ukousněte si Londýna - Borough market

Domácí pekárna s nabídkou křupavých chlebů bílých i celozrnných, různě tvarovaného italského pečiva i sladkostí. Uzené či na místě grilované klobásky, stánek jen a pouze s olivovými oleji a octy (balzamikový s fíkovou příchutí byl boží!).

Stánek jen a pouze s česnekem a výrobky z něj. Dortíkový stánek se všemožnými cheesecaky, brownies a cookies. Stánek, kde se opéká jehněčí. Stánek s všemožnými druhy jablíček a jablečných moštů. Stánek jen a pouze s olivami.

Stánek jen a pouze s mořskou solí různých příchutí a domácím máslem. Stánek jen a pouze s tofu. Stánek jen a pouze s různými čerstvými houbami. Stánek jen a pouze s marmeládami nebo s čatní (mě dostalo angreštovo-koriandrové!).

Kadeřávek, který je u nás na vyhynutí

Samozřejmě, že tam nechyběly ani stánky zeleninové. Na jednom měli "duhovou mrkev", která opravdu hrála odstíny žluté, růžové a oranžové barvy, a taky žíhaný lilek s příhodným názvem "grafitti". Jiný stánek se specializoval na saláty.

Další stánek byl specialista na čerstvé bylinky a v zimním období jste si mohli koupit třeba květináč s čerstvým bobkovým listem. Očima jsem hltala čerstvou baby mrkvičku nebo ukázkově vyskládané svazky řepy s natí! Kapitulovat jsem musela, když jsem uviděla topinambury a kadeřávek, které jsou u nás na vyhynutí.

Objevila jsem i pro mě zcela nový druh zeleniny s názvem swede. Až po návratu jsem se na internetu dopídila, že se to česky řekne vodnice a je to pradávná zelenina, kterou vytlačily z našeho jídelníčku brambory.

Ukousněte si Londýna - Borough market

Bulva měla velikost mezi řepou a celerem a měnila barvu z krémově žluté do fialové. Musela jsem ji koupit (v přepočtu za nicotných 15 Kč) a vyzkoušet. Samozřejmě až doma po návratu. Oloupat, nakrájet na kostičky a povařit ve vodě. Pak rozmačkat mačkadlem na brambory spolu s kousky čedaru. To byla lahůdka!

Další novinkou pro mě byly purpurové výhonky brokolice (purple sprouting broccoli). Nebyla to hlávka s růžičkami, byly to jednotlivé růžičky s dlouhým tenkým koštálem. Musí to být bezva příloha po napaření. Jen nad jedním jsem si lámala hlavu – je přece konec února, tak sakra jak to, že tady toho mají tolik čerstvého? Viditelně to totiž nebyl dovoz z teplých jižních krajů.

Sezóna jehněčího masa o sobě dávala vědět

Sotva jsem si myslela, že jsem trh už dostatečně prošla, nedalo mi to a chtěla jsem si ho obejít ještě jednou kolem dokola. Správná volba, neboť venku pod mostem se skrývala další část, tentokrát hlavně stánky s hotovým jídlem.

Dav v uličkách úměrně zesilující linoucí se vůni zhoustl. Mé oči toho chtěly ochutnat tolik! Sezóna jehněčího dávala o sobě vědět na každém kroku. Na arabském stánku The Arabica food & Spice Company jsem ochutnala taštičku z bulguru plněnou lilkem s cibulí a melasou z granátových jablíček.

Úžasně to vonělo a stála tam dlouhá fronta hladovců. Ještě delší ovšem stála u stánku, kde se dělal raclette. Ten pravý z obřích kol sýra, který se před očima roztékal pod žhavým grilem. Do mističky dostanete pár horkých brambůrek a na ně vám seškrábnou pořádný kus rozteklého sýra. Nebo je libo opečený chleba obalený v pořádné dávce strouhaného sýra?

Nevím, kam se podívat dřív, vůně se prolínají, lidi spokojeně přežvykují a já lituju, že už nemám hlad. Vynechat jsem však nemohla koktejl u stánku Natural Smoothie Company. Dělají je totiž s přísadami lněných semínek, mladého ječmenu nebo chlorely. To brčálově zelené pití překvapivě nechutnalo po žabinci. Chutnalo úžasně!

Ukousněte si Londýna - Borough market

Borough Market vítá návštěvníky jen ve čtvrtek, v pátek a v sobotu. Bližší informace o otevírací době i o tom jak se na trh dostat najdete na www.boroughmarket.org.uk.

Recepty Lenky Požárové a její kuchařské tipy naleznete na této stránce - www.zapalena-kucharka.cz.

Pro více informací o Velké Británii navštivte web www.visitbritain.cz.
Staňte se fanouškem Love UK na Facebooku!Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...

Další z rubriky

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Najdete na iDNES.cz