Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bombaj je město kontrastů, ale také nadějí

  10:38aktualizováno  10:38
Mladý muž s knírem stojí po kolena ve vodě v betonovém bazénku. Hlavu má zahalenou v šátku a o zeď bazénku zuřivě mlátí kusem oblečení. Kolem něho stojí jemu podobných desítky. Někteří z nich točí klikou ždímaček, další žehlí. Betonové bloky plné mýdlové vody v řadách a nad nimi mohutnými rozmachy se vznášející kusy prádla, tak vypadá veřejná prádelna Dagoba v indické Bombaji, jeden z vládních projektů, který má pomoci nejchudším přistěhovalcům, kteří houfně přicházejí do měst.

"Většina z nich je jako já z jihu, z Uttarpradéše," říká Muna, asi pětatřicetiletý šéf prádelny. Ukazuje na desítky bazénků ohraničených zídkami. Na otevřeném prostranství tam pracují hlavně muži, je to těžká a fyzicky náročná práce. Chudí obyvatelé přicházejí do Bombaje s nadějí v lepší život. Za posledních deset let se údajně rozrostla ze dvou na čtrnáct milionů obyvatel.

Přistěhovalci však většinou skončí ve slumech, které jsou na okrajích města i v jeho centru. Jeden z nich se přímo lepí na letiště, jiný obestavěl potrubí, další ustupuje budování dálničního obchvatu. Nad chatrčemi z vlnitého plechu a lepenky visí reklamy lákající zákazníky na laciné připojení k internetu. Bombaj je - stejně jako další města zemí třetího světa - plná kontrastů.

Obyvatel obrovské prádelny Dagoba je asi deset tisíc. Žijí v malých chatrčích se střechami z vlnitého plechu, spí, na čem se dá. Bydlí tady zadarmo, vláda jim dokonce přispívá na živobytí. "Někteří si vydělají pět tisíc rupií, někteří víc," tvrdí Muna o svých svěřencích, kteří perou, žehlí a vyvářejí pomocí hrubé síly a žehliček na dřevěné uhlí. "Strava přitom přijde rodinu tak na sto rupií denně," říká Muna. To je něco víc než dva dolary - sto českých korun. "Zůstávají tu šest měsíců nebo rok a pak zase zmizí," říká Muna.

Další desetitisíce obyvatel Bombaje žijí ve stanových přístřešcích, chatrčích nalepených zoufale na sebe a nemají ani tu práci jako lidé z Dagoby. Indie má od loňska miliardu obyvatel, a i když se v posledních letech řadí například mezi počítačové velmoci, chudoba jejích obyvatel bije do očí, zvláště když jsou všechny vrstvy promíchány mezi sebou. V Bombaji, která podle místních symbolizuje svou náboženskou, národnostní a hospodářskou směsicí celou Indii, neexistují rezidenční čtvrti početné střední vrstvy. Vše je promícháno - poslední model luxusního mercedesu stojí vedle povozu se zapřaženým buvolem.
 

Autor:


Nejčtenější

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Řecký ráj trpí pod návalem turistů z výletních lodí, Santorini chystá omezení

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

Obrovské výletní lodě jsou pro někoho požehnáním, někomu přinášejí jen utrpení. K řeckému ostrovu Santorini jich každým...

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Najdete na iDNES.cz