Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bolívie: přírodní unikáty i nejnebezpečnější cesty světa

  8:10aktualizováno  8:10
Nejvýše položené město i splavné jezero na této planetě. Nejnebezpečnější cesty světa i unikátní přírodní jevy. To vše je Bolívie, země, která přitom patří k nejbezpečnějším na jihoamerickém kontinentu.

Bolívie | foto: Kamil FógeliDNES.cz

Na střeše Jižní Ameriky

Je hodinu před půlnocí a po téměř dvou dnech strávených na terminálech jsme právě přistáli na El Alto, nejvýše položeném mezinárodním letišti na světě, v hlavním městě Bolívie La Paz.

Výškoměr ukazuje neuvěřitelných 4105 m n. m. V letištní hale potvrzuje nadmořskou výšku kóta a kyslíková místnost.

Město La Paz se bizarně rozkládá na dně a stěnách jakéhosi obrovského kotle, jehož centrum, jakési pomyslné dno, se nachází ve výšce zhruba 3600 m n. m. El Alto patří k chudším čtvrtím a přesahuje přes okraj kotle na náhorní plošinu, kde je letiště.

Pokud se vydáte do centra města, nevyhnete se prudkým výstupům. Když budete z města odjíždět, tak v autobusu, škrábajícím se na El Alto, překonáte řadu svých dosavadních výškových rekordů z Evropy.

Náš osobní rekord 4167 m n. m. z marockého pohoří Atlas jsme hravě "zlomili" hned třetí den v autobusu na kraji města ve výšce 4230 m. Uvědomuju si, že jsme skutečně na střeše Jižní Ameriky.

Bolívie
Obyvatelka La Paz s typickou buřinkou na hlavě

Unikátní Altiplano

Je až neuvěřitelné, že v takových výškách, strmých stěnách a srázech došlo k osídlení místními obyvateli. Na jedné straně pak vzniklo hlavní město, na druhé náhorní plošina Altiplano, která spadá v třítisícovém výškovém rozdílu do rozsáhlé amazonské nížiny s tropickými deštnými pralesy a tisíci druhy fauny a flóry.

Bolívii, jejíž rozloha je větší než Německo a Francie dohromady, není možné poznat ani za měsíc. Naše volba proto jednohlasně padá na Altiplano, které je svým charakterem krajiny a obydlí natolik typický a unikátní, že nemá obdobu nikde jinde na světě.

Bolívie
Sol de Maňana - termální fumaroly, kterými unikají vodní a sirné páry z podloží, jihozápadní Altiplano

Kde vznikl den a noc

Po pár dnech strávených v uličkách La Paz, kdy jsme se aklimatizovali žvýkáním kokových lístků, které jsou k dostání snad na každém rohu, se vydáváme na sever. Do míst, kde se již po staletí traduje jedna legenda Inků. Podle ní se po věku záplav a temnoty rozhodlo Slunce vyjít na oblohu a Měsíc ho následoval. Tak vznikl den a noc.

Slunce a Měsíc se staly manželi, poté se zrodily dvě klíčové postavy - Manco Capac a Mama Ocllo, a tím začala slavná říše Inků. Stalo se tak na malém ostrově uprostřed jezera. Skála na ostrově, kde se Slunce zrodilo, připomínala tvarem skákající pumu, v řeči kečua Titi Kharka. Ostrov dostal jméno Ostrov Slunce (La Isla del Sol) a jezero kolem něj bylo pojmenováno Titicaca.

Bolívie
Loď na jezeře Titicaca, Copacabana

Asi takhle začala legenda o nejvýše položeném splavném jezeře světa (3 815 m n. m.), které je se svou rozlohou 8.288 km2 největším v Jižní Americe.

Bolívie
Jezero Titicaca a pobřeží města Copacabana

Copacabana, malebné městečko na břehu jezera, vzniklo jako centrum kečuánských poutníků a svým poklidným životním tempem umožňuje načerpat energii na treky po okolí. Na toulky po městě, na chutné pstruhy z jezera, večerní pivko na pláži, ostrov Isla del Sol a treky v okolí s focením při soumraku se jednoduše nedá zapomenout.

Bolívie
Detail katedrály v Copacabaně

Nejnebezpečnější cesty světa

Na cestě z Copacabany do Soraty, "himálajské" vesničky na úbočí strmých štítů s dominantou hory Illampu (6 485 m n. m.) na obzoru, jsme poprvé vyzkoušeli další specifikum cestování po Bolívii - vozovky, cesty, cestičky a další dopravní komunikace...

Bolívie se pyšní nejnebezpečnějšími cestami světa. Smutně se proslavil především úsek cesty ze sedla La Cumbre (4 630 m) do Coroica (1850 m), který dnes už prakticky oficiálně nese titul nejnebezpečnější cesty na Zemi.

Nevím sice, jaké jsou statistiky na cestě do Soraty, ale když se na úzké cestě nad 300 metrů hlubokým údolím ocitlo v zatáčkách zadní kolo autobusu nad hlubokým srázem, byly to chvíle, kdy jsem srdce cítil až v krku.

Autobus byl plný prachu, z repráků řvala příznačná kakofonie bolívijské popové imitace a já jsem neměl odvahu ani pohnout prstem, natož vytáhnout foťák...

Populární heslo místních autobusových linek na skle za řidičem "No pida velocidad, pida seguridad" - (nežádejte rychlost, ale bezpečnost) bylo paradoxně i v téhle autobusové lince.

Fantastické solné divadlo

Směrem na jih se Altiplano mění a právě tam jsme viděli krajinu, která nás ohromila. Planinu Salar de Uyuni.

Do nekonečna se táhnoucí bílá barva solné pouště, kde je i soukromý hotel ze soli, po které jezdí džípy jako po křídovém papíru, kde sůl krystalizuje do šestiúhelníků, které v nízkém zapadajícím slunci vytvářejí fantastické divadlo světla a stínů.

Bolívie

Drsné jihozápadní Altiplano

A jakoby té krásy ještě bylo málo, za solnou pouští začíná drsné, suché a chladné jihozápadní Altiplano - tady přežívají jen hejna plameňáků, pár druhů savců, keřovité porosty, řasy a sinice. Jeho pestrobarevné laguny jsou obklopeny vulkány s výškou nad 5000 metrů.

Může se hodit

Doprava

Letět se dá do Bolívie buď  do hlavního města "a Paz s přestupem v Miláně a Miami, nebo do Santa Cruz přímo z Madridu. Kvůli výšce letiště El Alto v La Paz (4100 m) je třeba počítat s lehčími či těžšími formami výškové nemoci, hlavně u starších lidí, proto se doporučuje letět do Santa Cruz, které leží prakticky v úrovni amazonské nížiny. 

Cena letenky se pohybuje od 20.000 do 40.000 Kč, mě vyšla 22.600 Kč.

Na 30 dní můžete jet do Bolívie bez víza.

Poměrně bezpečná země

Bolívie je země velkých výškových rozdílů a mimořádně špatných cest, jako stvořená pro dobrodružnější povahy. Ve srovnání s Venezuelou či Brazílií jde o poměrně bezpečnou zemi s nižší kriminalitou.

Prezidentem Bolívie je Evo Morales z řad původních indiánských obyvatel kmene Aymar.


Bolívie
Mrtvý plameňák jako symbol drsných podmínek, které vládnou na planině Salar de Uyuni


Věřte mi, že tady šetřit filmy nešlo.

Noční teploty hluboko pod nulou, sucho, vítr a průměrná nadmořská výška 3500 m n. m. způsobují, že Altiplano dovolí přežít pouze nejpřizpůsobivějším, a patří tím pádem mezi místa s největším teplotním rozdílem na Zemi. Proč právě plameňáci, je pro mě skutečnou záhadou.

Bolívie

Bolívie
Jezera, vulkány a plameňáci - typický obraz jihozápadního Altiplana

V zemi banditů

Altiplano nakonec necháváme za sebou a směrem k argentinským hranicím se krajina opět zajímavě mění. Je to scéna jako vystřižená z westernu. Horký vzduch, skalnatá skaliska s kaktusy a na dně vyschlá koryta plná kamenů (quebradas), po kterých pastýři vedou svoje stáda lam a alpak a která se v obdobích dešťů mění v  řeky.

Quebradas po stranách lemují podivné pískovcové věže, připomínající mužské pohlaví, asi proto dostalo údolí přiléhavý název Valle de los Machos. Jsme v zemi slavných banditů Butche Cassidyho a Sundance Kida, dvou zloduchů, kteří oblast okolo Tupizy proslavili. Jsme na jižním konci naší cesty po Altiplanu, je čas na návrat zpátky.

Bolívie
Tupiza

Nejvýše položené město na světě

Náš návrat přerušujeme v Potosí, nejvýše položeném městě na světě, jehož dávnou slávu a bohatství z těžby stříbra pro španělskou korunu připomíná už jen hora Cerro Rico.

Dodnes je Potosí centrem těžby drahých kovů, především stříbra. V útrobách hory Cerro Rico si během tří hodin na vlastní kůži vyzkoušíme - v kombinéze, gumácích a s čelovkou - jak se pracuje místním horníkům ve výšce 4300 - 4500 m n. m.

K přežití v těžkých podmínkách horníci nepotřebují nic víc než alkohol, vodu a kokové lístky. Mnozí nevidí světlo i tři dny. Řeknu vám, je to práce ve skutečném pekle, ale byl to silný a intenzivní zážitek.

Zaprášené plíce z Potosí si žádají očistu, odlet domů se blíží a přichází ten správný čas, kterého jsem se nemohl dočkat.

Adrenalin na kole: 3354 výškových metrů během 65 km po nejnebezpečnější cestě světa

V La Paz si rezervujeme dvě místa v agentuře na očekávanou adrenalinovou akci. Statistika mluví sama za sebe: 3345 výškových metrů během 65 km dlouhého sjezdu z Altiplana až na okraj amazonské nížiny po nejnebezpečnější cestě světa.

CESTOVATELSKÝ FESTIVAL V PRAZE

Autor článku KAMIL FOGEL bude přednášet na Cestovatelském festivalu v Praze o tom, jak se cestuje po Bolívii a Jižní Americe. Svou zajímavou projekci doplní mnoha barevnými snímky a osobními zkušenostmi s užitečnými tipy na cestu. Po projekci bude následovat diskuse s návštěvníky festivalu.

Kdy a kde:
10. - 11. listopadu 2007 • KD Ládví, Praha 8

Cestovatelský festival v kulturním domě Ládví v Praze 8 je tradiční setkání cestovatelů s pětiletou historií. Jedná se o největší cestovatelský festival v Praze zaměřený nejenom na exotiku, ale také na evropské destinace. Více o festivalu včetně nabitého programu: www.setkanicestovatelu.cz


 

Počasí jako dělané pro tuto akci - na startu vydatně prší, zima proniká pod zmáčené kombinézy a rukavice a deset šílenců se už nemůže dočkat, kdy se opře do pedálů a rozeběhne své stroje Rocky Mountain na rychlost alespoň 50 km/h v bahně. Tahle speciální kanadská horská kola jsou na podobné zážitky jako stavěná.

Je odstartováno! Celý promočený nestíhám ve vysoké rychlosti utírat bláto z brýlí, nalevo ode mě padá okraj cesty do hloubky 200 metrů a naproti se řítí náklaďák. Zabral šikovný manévr a je za mnou. Akce se zdařila, přežili jsme všichni a adrenalin cítím ještě i před usnutím. Vím, že jeho přísun ještě neskončil. Čeká nás totiž poslední sportovní akce, kterou završíme naši cestu po Altiplanu.

Hora s názvem Huayna Potosí (6088 m n. m.) nám vychází vstříc a po dvou dnech nás pouští na svůj vrchol. Výstup je technicky nenáročný, lezení v ledu na stěně pod vrcholem je bezpečné, terén není nijak obzvlášť exponovaný, je s námi místní průvodce, čímž je výstup jako stvořen pro začínající horolezce.

Bolívie
Pohled na horu Huyna Potosí (6088 m n. m.)

Dobrá aklimatizace je ale samozřejmostí a při jejím nedodržení zaplatí výškovou chorobou snad každý.

Bolívie
Na vrcholu hory Huayna Potosi (6088 m)

Je 6:15, 25. 10. 2006 a když vyčerpán sedím na vrcholu a pozoruju všechnu tu nádheru pode mnou (La Paz, Kordillery, jezero Titicaca, mlhu v údolích a vycházející slunce), prožívám velikou vnitřní radost a snad nejsilnější zážitek, jaký jsem kdy cítil. V této chvíli jsem pochopil, proč je výškové horolezectví tak silnou drogou.

Hasta luego Bolivia. Věřím, že se neloučíme navždy.

Autoři:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Najdete na iDNES.cz