Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blokády zasáhly i město Ježíšova zrození

  17:29aktualizováno  17:29
Betlém, biblické místo zrození Ježíše, jako ostatní palestinská města těžce zápasí s dopady povstání proti Izraeli. Proto i letošní Vánoce budou mnohem skromnější, než se původně plánovalo. Složitá bezpečnostní situace a vojenská blokáda zavřely obchody, vyprázdnily ulice, mnoha lidem vzaly práci. Město má i své mrtvé a zraněné. Pro Betlém je to navíc ještě o něco složitější. Vždy měl mezi palestinskými městy výlučné postavení - coby Mekku křesťanských svatyní ho Izraelci považovali za místo, které nedělalo na rozdíl od Hebronu, Rámalláhu a dalších problémy.

Ale v poslední době se i tady odehrávaly srážky. Denně se na různých místech střílí. "Betlém za poslední dva měsíce úplně přišel o tisíce turistů, kteří jindy denně navštěvují chrám Zrození Ježíše. Na dvacet hotelů zeje prázdnotou," říká Samir Hasbún, ředitel obchodní komory betlémské oblasti. "Je to katastrofa, takové to nebylo ani za první intifády na přelomu devadesátých let."

Snad nejhůře snášejí obyvatelé Betléma vojenskou blokádu, která jim neuvěřitelně komplikuje dopravu. "Ponižuje nás to. Lidé jsou opravdu velmi, velmi naštvaní, musí se zcela zásadně něco změnit, jinak se k protestům budou přidávat i ti, které by to nikdy nenapadlo," říká Hasbún. Oblast velkého Betléma stejně jako další území je rozdělena na zóny A, B, C, které de facto určují, zda to či ono místo mají mít pod kontrolou Izraelci, nebo Palestinci. Izraelská armáda navíc obsadila některé klíčové strategické body, aby mohla střežit důležité silnice nebo židovské osady.

Palestinská území jsou rozčtvrcena tak nešťastně, že lidé v lepších případech obtížně navštěvují své rodiny v sousední vesnici či musí překládat náklady. Ve vesnici Kádir Izrael z "bezpečnostních důvodů" vyklidil i palestinskou školu, odkud prý školáci házeli kameny na vedlejší silnici. "Nemá to žádnou logiku. Je to příšerná buzerace, snaha otrávit nám život, ukázat nám, kdo tu vládne," říká rozzlobeně betlémský zelinář. "Jde o bezpečnostní důvody. Palestinci nejenom kamenují, ale i ostřelují silnice, po kterých jezdí naši lidé. Obyvatelé židovských osad se bojí vozit děti do škol a v noci už prakticky vůbec nevyjíždějí, je to pro ně velmi riskantní," oponuje jeden z vojenských velitelů. "Osady tady nemají co dělat, stejně je musí zrušit," kontrují však Palestinci na ulici.

Samír Hasbún pak přiznává, že i Palestinci někdy střílejí, ale to prý nejsou místní lidé z Betléma. Ne vždy však tvrdost a neřešitelné spory zcela vítězí nad lidskostí a rozumem. U kontrolního stanoviště v Kádiru u Betléma právě houká palestinská sanitka. Izraelští vojáci ji sice kvůli uzávěře nepouštějí přes hranici, alespoň však umožňují přeložit nemocného Araba do připravené izraelské sanitky, aby mohl být ošetřen v izraelské nemocnici. Tento případ není výjimkou. V izraelských nemocnicích jsou ošetřovány desítky Palestinců. Jsou mezi nimi dokonce i takoví, kteří byli zraněni při útocích palestinských extremistů na civilní izraelské cíle.
 

Pohled na Betlém a okolí.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Bulharské UFO. Na chloubu komunistů přispěly i děti ze školky

V mlze vypadá celý památník snad ještě pompézněji.

Památník Buzludža vlastně stavělo celé Bulharsko. Měla to být velká sláva a také byla. Avšak dlouho nevydržel. Po...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Najdete na iDNES.cz