Další díl seriálu Cesty kulturní krajinou nás zavede do krajiny okolo Slavkova u Brna. | foto: Filip Fojtík, MF DNES

Kde se psala historie. Procházka za bitvou tří císařů v okolí Slavkova

  • 1
V dalším díle seriálu Cesty kulturní krajinou jsme tentokrát zamířili do krajiny okolo Slavkova u Brna. Na komentovanou procházku s ruční kamerou jsme se vydali v doprovodu botanika a umělce Ivana Van Chrastena, přírodovědce Filipa Šálka a Spolku šlapanických architektů.

Slavkovské bojiště se rozkládá východně od Brna a upomíná na bitvu tří císařů, ve které francouzský císař Napoleon 2. prosince 1805 porazil spojenecká rakousko-ruská vojska císaře Františka a cara Alexandra I.

Celé území má rozlohu asi 120 km čtverečních ve dvou okresech Vyškov a Brno-venkov a zahrnuje 25 obcí. V rámci naší cesty krajinou navštívíme nebo projedeme kolem některých z nich: Šlapanic, Slavkova u Brna, Ponětovic, Prace...

Cesty kulturní krajinou

Seriál živých videopřenosů přináší internetová televize Slow TV na Playtvak.cz ve spolupráci s urbanistou a výtvarníkem Janem Trejbalem. V přímém přenosu každou středu od 13:30 procházíme krajinou Čech a Moravy a za doprovodu odborníků a místních lidí.

Co je Slow TV a jak vysíláme?

Pořad Slow TV je vysílání v přímém přenosu z míst, která slibují zajímavé příběhy. Pomalu sledujeme zdánlivě obyčejné scény ze života lidí, zvířat, rostlin i strojů tak, jak se odehrávají právě v tomto okamžiku. V seriálu Cesty kulturní krajinou nosí kameraman na zádech batoh se speciálním routerem pro dvě SIM karty a miniaturní IP kamerou Axis, která má záběr 105°, a k níž jsou připojené dva bezdrátové mikrofony. Tato „polní sestava“ je samozřejmě velmi citlivá na sílu signálu mobilního operátora – improvizovaná scéna v přímém přenosu je ale součást diváckého zážitku.

Projekt začal před dvěma týdny procházkou Kolem nejstarší stojící stavby v Čechách, po ní následovala Cesta za jedovatými pavouky na Moravě.

Dnešní již třetí procházka se uskuteční v památné krajině bitvy tří císařů a průvodcem nám bude botanik, zoolog a konceptuální umělec Ivan van Chrasten, který sám sebe nazývá křovinářem.

„Ivan van Chrasten patří k jinému etniku. Ne že by odněkud přišel. Vyšel z chrastí české kotliny, ale vytvořil vlastní kulturu a především trnové písmo,“ říká věhlasný sochař Kurt Gebauer.

Nádherné záběry české krajiny a maloměsta nám v průběhu celého cyklu natáčí kameraman Branislav Pažitka.

Slow TV procházky na Cestování.idnes.cz

Probíhají každou středu od 13:30

Program na říjen 2017
4.10. Cesta 1 - Co se děje kolem nejstarší stojící stavby v Čechách?
(Budeč, Zákolany, Trněný Újezd)
Starostka Zákolan nás provedla komunitním životem v obcích pod posvátnou akropolí na Budči, v doprovodu archeologa, místního pastevce, hasičů a dalších. Téměř došlo i na draní peří. Záznam můžete najít zde.

11.10. Cesta 2 - Za jedovatými pavouky na Moravě
(Šardice, Kyjov)

Krajina jižní Moravy dokáže být exotická. O zdejším suchu a erozi jsme mluvili s odborníkem ze Státního pozemkového úřadu, po cestě jsme potkali také specialistu na jedovaté pavouky.

18.10. Cesta 3 - Krajinou bitvy tří císařů (Němčany, Slavkov, Šlapanice)
Na místech, kde táhla napoleonská vojska, se ve 21. století řeší mírové úkoly. Jak pečovat o krajinu a města? Jak regulovat vodní toky? Kde mají být remízky? Projdeme se pěšky, popojedeme drožkou, s hosty, kterým na tomto kusu země opravdu záleží.

25.10. Cesta 4 - Divná místa na kraji Českého středohoří
(Rtyně nad Bílinou, Kuřivody)

Severočeská hnědouhelná pánev je impozantní místo, které vyvolává emoce. Procházka s geology a odborníky na revitalizaci povede k překvapení. Náhle se ocitneme v bývalém zámku v Kuřivodech, kde se scházejí podivní lidé v „universálním psychiatrickém chrámu“.