Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Biocentrum v Kroměříži funguje tři roky

  11:48aktualizováno  11:48
Kroměříž - Už tři roky funguje kroměřížské biocentrum Hráza, první experiment svého druhu v zemi. Za pomoci státních dotací se kroměřížským ekologům podařilo oživit pusté umělé jezero za městem, které zůstalo jako zatopený kráter po odchodu těžařů štěrku. Zakladatelé biocentra se nyní netají spokojeností. Tvrdí, že jejich záměr se zdařil a rozvoj biocentra úspěšně pokračuje.

Biocentrum vzniklo v roce 1996, o rok později je však poničily povodně a většina sotva zasazených stromků uhynula. Ekologové se však nevzdali a za pomoci škol zasadili nové.

Dvě třetiny jezera slouží jako dřív rekreaci, ovšem s pevně stanovenými pravidly. Na zbylé třetině vytvořili ekologové zárodky několika biotopů, jako je les, křovinné pásmo, rybníčky a mokřadní louky. Těmito biotopy prochází naučná stezka lemovaná informačními tabulemi.

Ekologové vysadili do biocentra některé živočišné druhy, například raky, jinak však nechávají volnou ruku přírodě. Už při zakládání biocentra věřili, že sama zařídí, aby se do něj vrátily živočišné i rostlinné druhy, které kdysi přirozeně patřily do krajiny Hané.

"Nyní můžeme říci, že jsme s vývojem biocentra spokojeni. Například žabek dvakrát přibylo, jak co do množství, tak i druhů. Totéž se týká i dalších obojživelníků," pochvaluje si Petr Vodák z odboru životního prostředí kroměřížské radnice. Právě on s myšlenkou na zřízení biocentra přišel a získal pro ni i podporu ministerstva životního prostředí.

"Odborníci z univerzit zjistili, že v biocentru přibývá i rostlinných druhů. To je povzbudivé, protože v krajině rostlinných druhů stále mírně ubývá," řekl Vodák. Podle něj je to důkazem toho, že se biocentrum dosud vyvíjí. Za čas si najde rovnováhu a počet druhů se ustálí.

Biocentrum však zabydlují také například koroptve nebo bažanti. "Toho jsme si všimli už při povodních. Na zaplavených místech plavalo mnoho jejich vajíček, která jde jinak těžko objevit, protože je ptáci dovedně ukrývají," zavzpomínal Petr Vodák.

Zatopený kráter po těžbě štěrku za poslední tři roky zcela změnil svůj vzhled a příroda se sem vrací. Podle ekologů kroměřížské biocentrum Hráza, které zde vzniklo, žije a funguje perfektně. (5.6.2001)

Zatopený kráter po těžbě štěrku za poslední tři roky zcela změnil svůj vzhled a příroda se sem vrací. Podle ekologů kroměřížské biocentrum Hráza, které zde vzniklo, žije a funguje perfektně. (5.6.2001)

Autoři:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Pražská zoo opět mezi elitou. V prestižním žebříčku obhájila páté místo

Ve středu 9. listopadu oslaví gorilí samec Richard své 25. narozeniny,...

Zoologické zahradě v Praze se opět podařilo uspět v náročné světové konkurenci a v žebříčku cestovatelského serveru...

Najdete na iDNES.cz