Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Biocentrum v Kroměříži funguje tři roky

  11:48aktualizováno  11:48
Kroměříž - Už tři roky funguje kroměřížské biocentrum Hráza, první experiment svého druhu v zemi. Za pomoci státních dotací se kroměřížským ekologům podařilo oživit pusté umělé jezero za městem, které zůstalo jako zatopený kráter po odchodu těžařů štěrku. Zakladatelé biocentra se nyní netají spokojeností. Tvrdí, že jejich záměr se zdařil a rozvoj biocentra úspěšně pokračuje.

Biocentrum vzniklo v roce 1996, o rok později je však poničily povodně a většina sotva zasazených stromků uhynula. Ekologové se však nevzdali a za pomoci škol zasadili nové.

Dvě třetiny jezera slouží jako dřív rekreaci, ovšem s pevně stanovenými pravidly. Na zbylé třetině vytvořili ekologové zárodky několika biotopů, jako je les, křovinné pásmo, rybníčky a mokřadní louky. Těmito biotopy prochází naučná stezka lemovaná informačními tabulemi.

Ekologové vysadili do biocentra některé živočišné druhy, například raky, jinak však nechávají volnou ruku přírodě. Už při zakládání biocentra věřili, že sama zařídí, aby se do něj vrátily živočišné i rostlinné druhy, které kdysi přirozeně patřily do krajiny Hané.

"Nyní můžeme říci, že jsme s vývojem biocentra spokojeni. Například žabek dvakrát přibylo, jak co do množství, tak i druhů. Totéž se týká i dalších obojživelníků," pochvaluje si Petr Vodák z odboru životního prostředí kroměřížské radnice. Právě on s myšlenkou na zřízení biocentra přišel a získal pro ni i podporu ministerstva životního prostředí.

"Odborníci z univerzit zjistili, že v biocentru přibývá i rostlinných druhů. To je povzbudivé, protože v krajině rostlinných druhů stále mírně ubývá," řekl Vodák. Podle něj je to důkazem toho, že se biocentrum dosud vyvíjí. Za čas si najde rovnováhu a počet druhů se ustálí.

Biocentrum však zabydlují také například koroptve nebo bažanti. "Toho jsme si všimli už při povodních. Na zaplavených místech plavalo mnoho jejich vajíček, která jde jinak těžko objevit, protože je ptáci dovedně ukrývají," zavzpomínal Petr Vodák.

Zatopený kráter po těžbě štěrku za poslední tři roky zcela změnil svůj vzhled a příroda se sem vrací. Podle ekologů kroměřížské biocentrum Hráza, které zde vzniklo, žije a funguje perfektně. (5.6.2001)

Zatopený kráter po těžbě štěrku za poslední tři roky zcela změnil svůj vzhled a příroda se sem vrací. Podle ekologů kroměřížské biocentrum Hráza, které zde vzniklo, žije a funguje perfektně. (5.6.2001)

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

Sezona v Českém Švýcarsku začala otevřením nové přeshraniční stezky

Pravčická brána těsně po dešti

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala ve čtvrtek otevřením nově značné přeshraniční stezky. Přecházet volně...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Najdete na iDNES.cz