Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Běžkaři by měli platit, aby bylo na údržbu stop, řekly šumavské obce

  21:06aktualizováno  21:06
Šumavské obce volají po zavedení poplatků pro běžkaře stejně jako je tomu v Bavorsku či Rakousku. Úprava stop totiž stojí ročně 2,5 milionu korun a většinu z této částky hradí obce ze svého. Teď starostové chtějí, aby si běžkaři kupovali známky, které by namátkově kontrolovali strážci parku.

Šumavské obce navrhují, aby si běžkaři kupovali speciální známky. Získaly by tak peníze na úpravu stop. Ilustrační snímek. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Šumavské penziony a hotely lákají návštěvníky na upravené bílé stopy a nejdelší okruhy v zemi. Jenže trasy stojí šumavské obce každým rokem více peněz. Rolby je většinou upravují jen dvakrát týdně, protože na častější údržbu nejsou finance. Že by přispěli sami podnikatelé či běžkaři, se stane málokdy.

Šumavské obce proto čím dál hlasitěji volají: zpoplatněme běžkování stejně jako v Bavorsku či Rakousku. Systém by mohl fungovat už příští rok. Šumavskou Modravu, nejbohatší obec v zemi, stojí zimní úprava běžkařských stop od 350 do 450 tisíc korun. Většinu musí zaplatit ze svého, pokud se nenajdou štědří sponzoři.

"Podnikatelé si navykli, že úprava stop je starostí obce, i když oni z toho profitují nejvíce. Nikdo si neuvědomuje, že když bílé stopy v zimě na Šumavě nebudou, nikdo sem nepřijede," varuje starosta Modravy Antonín Schubert.

Jen Modrava upravuje v okolí 50 kilometrů běžkařských tras. Pro srovnání: v celých Jizerských horách je dohromady zhruba 80 kilometrů strojově upravovaných stop.

V okolních obcích je situace ještě složitější. Starostové mají na úpravu stop jen peníze, které lidé zaplatí na rekreačních poplatcích, a ne jako Modrava rezervy v rozpočtu. Z vybraných peněz za pobyt ale musí zaplatit i další náklady. Třeba úklid po turistech, údržbu parkovišť či fungování informačních středisek.

Známky by mohly být na den, týden či rok

Rekreačními poplatky se většinou ohánějí podnikatelé. Návštěvníci hor za ně zaplatí nejčastěji od deseti do patnácti korun za osobu a noc. "Nebránil bych se, aby obce zavedly rovnou poplatek pro běžkaře, to je nejspravedlivější," říká jeden z podnikatelů z Kvildy.

Zatímco v minulých letech získávala Šumava ještě dotace z přeshraničních fondů na úpravy stop, letos poprvé musí trasy udržovat bez nich. Důvod je prostý - každý rok se muselo přicházet s nějakými novinkami, což nešlo donekonečna.

"Obce řekly, že letos údržbu zaplatí, ale to je špatné a nesystémové řešení. Jsem příznivcem, ať za stopy začnou platit samotní lyžaři, jako je to jinde v Evropě pomocí známek na den, týden či rok," přibližuje chystanou novinku Miloš Picek, ředitel Regionální rozvojové agentury Šumava, která má projekt bílé stopy na starosti.

Placení by vyřešilo i problém lidí, kteří přijedou na Šumavu jen na jeden den a zase odjedou a nepřispějí ani korunou za rekreační poplatek.

Existuje už i plán, kolik by lidé platili: za jednodenní známku 20 korun, za týdenní 50 korun a za roční permanentku 300 korun. "Zda lidé mají známky, by kontrolovali strážci šumavského parku. S každou korunou, která by na úpravu stop přišla, by mohly být stopy kvalitnější a rolby by jezdily častěji," dodává Picek.

Že by přispívali sami lidé dobrovolně na úpravu stop, je zatím spíše zázrak než pravidlo. Modrava už zkusila stokorunové známky prodávat a jejich celý výtěžek investovala zpět do stop. Za tři roky jich ale prodala jen sto. Přitom denně přijede do této obce několik tisíc turistů.Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Lyžařské areály lákají na prázdné sjezdovky a snížené ceny

Ilustrační snímek

Na horách ve velkých skiareálech jsou stále výborné podmínky pro lyžování. Většina středisek bude otevřena do...

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Lyžování se sluncem. Přehled středisek, kde si ještě o víkendu zalyžujete

Ilustrační snímek

Lyžaři mohou o víkendu stále vyrazit do několika horských středisek v Česku. Některé skiareály dokonce zvažují, že...

Najdete na iDNES.cz