Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bez repelentu lednický park neuvidíte. Komáři ohrožují turistickou sezonu

  11:00aktualizováno  11:00
Tři týdny po povodních se na Moravě vylíhly miliardy komárů. Lidé kvůli nim večer raději nevycházejí ven, repelenty pomáhají jen na chvíli. Komáří kalamita může zničit turistickou sezonu.

Erich Pazdziora z ostravského Zdravotního ústavu, při odchytu a průzkumu komárů podél řeky Odry | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Zní to jako námět levného hororu: jakmile zmizí slunce za obzorem a začne se smrákat, není radno chodit ven ani otevírat okno. Avšak tento příběh prožívají lidé v desítkách vesnic i měst v oblastech zasažených květnovými povodněmi. Komáři jsou všudypřítomní.

"Venku se večer nedá vůbec vydržet. Hejna bodavých komárů vás doslova oblepí. Vydržíte maximálně deset minut. A bez repelentu? Ani krok," pousměje se syn majitele jedné z restaurací se zahrádkou v Rohatci na Hodonínsku Tomáš Blahůšek. Na obvykle plnou terasu jeho podniku si nikdo netroufne sednout.

Ani repelent, který by měl komáry odpuzovat, není samospasitelný. Třeba Vladimír Mihula z Polanky nad Odrou si jich nakoupil rovnou pět. Přesto se komářím bodnutím nevyhne. "Chodíme se ženou na ryby a ona se třeba i čtyřikrát za hodinu nastříká, ale nepomáhá to. Jako by už si ti komáři zvykli," kroutí hlavou Mihula, který bydlí nedaleko jednoho z největších popovodňových líhnišť v kraji.

Komáři jsou stále agresivnější i přes den. "A večer se to nedá vydržet vůbec. Jediná možnost je zavřít dveře a dát sítě do oken, jinak jste bez šance," dodává Mihula.

Komáří kalamity už zažil několikrát, ta letošní je ale podle něj suverénně nejhorší. „Při posledních povodních voda rychle opadla a hned zmizela. Teď se tady ale držela dlouho, takže komárů jsou mraky,“ říká Mihula.

Jedenasedmdesátiletou chatařku Františku Vaňákovou z Ostravy Výškovic dokonce hmyz 'vyhnal' z chaty. Stáhl se do ní během parného dne. "Chtěla jsem se převléct, ale nedalo se to. Byla to hrůza, kolik jich tam bylo," posteskne si žena.

Erich Pazdziora z ostravského Zdravotního ústavu, při odchytu a průzkumu komárů podél řeky Odry

Bez repelentu lednický zámecký park neuvidíte

čím hrozí komáři

Komáři v Česku nepřenášejí žádné nebezpečné choroby, ale citlivým lidem mohou štípance způsobit velmi nepříjemné otoky, do nichž se může zanést infekce, když se rozškrábou.

Na komáry platí repelenty s účinnou látkou DEET v množství alespoň deset procent, fungovat by měla také účinná látka icaridin.

O komáří kalamitě hygienici mluví, když hmyz útočí více než desetkrát za minutu.

Bez repelentu se téměř nedá vyrazit do proslulého Lednicko–valtického areálu. Zdejší lesy, protkané rybníky, jsou komárů plné i v běžné sezoně, letos je jejich počet extrémní.

"Sotva zapadne slunce, ale také po ránu to bez ochrany nejde," připouští správce zámeckého parku v Lednici Oto Bernad. Tvrdí ale, že se turisté nemusí bát na jih Moravy jezdit, zkazky o nesnesitelných hejnech, která z parku každého spolehlivě vyženou, jsou podle něj nadsazené.

Hoteliéři a majitelé kempů se kvůli komáří kalamitě nadcházející sezony bojí. Lidé, kteří se neustále ohánějí a plácají po kůži, zrovna velkou útratu neudělají. "Lidé se kvůli komárům zdrží maximálně na jedno pivo," posteskl si třeba Tomáš Novák, majitel restaurace U Zvona, která je jen kousek od přírodního koupaliště Štěrkoviště v Otrokovicích.

Situace se navíc stále zhoršuje, miliony komárů se ještě nevylíhly z larev, ale zničit všechny líhně ve stovkách povodňových tůněk je nemožné.

V Tlumačově na Zlínsku už včera začali s postřiky létajících komárů, a to přímo ve městě.

Ulicemi projíždělo auto, které do vzduchu rozprašovalo mlhu obsahující insekticid. Ten má zahubit létající komáry. Lidem, domácím zvířatům, ale ani jiným druhům hmyzu by neměl ublížit. Podobnou scénu vidí místní potřetí od roku 1997. „Vždy po povodních je u nás situace s komáry neúnosná,“ řekl starosta Tlumačova Jaroslav Ševela. Bodavý hmyz by na ošetřených místech mohl zmizet alespoň na pár dnů.

Erich Pazdziora z ostravského Zdravotního ústavu, při odchytu a průzkumu komárů podél řeky Odry

Repelenty nezabírají, tradiční recept sází na česnek

Lidé v zasažených oblastech si stěžují, že na komáry nezabírá žádný dostupný prostředek. Dokonalé nejsou ani sítě v oknech, natož odpuzovače do zásuvek. Místní proto občas sázejí na tradiční recepty. "Česnek, B-komplex a také speciální babský odvar s rozmarýnem na potírání pokožky," vypočítává sedmatřicetiletá Šárka Chromková z Hodonínska, co jí poradila proti mračnům komárů maminka.Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Po Česku jezdí sto tisíc elektrokol. Bez přilby na ně nesedejte

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Elektrokola zažívají boom, podle odhadů prodejců jich po Česku jezdí už na sto tisíc. S rychlejším kolem však roste...

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

Bájné a tajemné stezky komonecké. Kouzelné výlety v okolí Luhačovic

Vrchol Komonce

Místa opředená dávnými pověstmi, tajemné skály a studánky, pohodlné vycházkové okruhy a v neposlední řadě ideální a...

Najdete na iDNES.cz