Lyžař - ilustrační foto

Lyžař - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

„Bez přilby bych byl mrtvý,“ říká rekreační lyžař Milan Pech

  • 186
Přilba pro děti je v Itálii a některých spolkových zemích Rakouska povinností. Ale i tam, kde není dána vyhláškou, je samozřejmostí. Přilbu běžně nosí i čím větší počet dospělých lyžařů. Že tato pomůcka může zachránit život, si před dvěma lety v Rakousku nechtěně otestoval i manažer Milan Pech.

Lyžujete s přilbou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:00 úterý 3. listopadu 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 2285

NE
NE 893

Na nevydařenou neděli v jednom z rakouských středisek Milan Pech hned tak nezapomene. V plné rychlosti narazil do dřevěné stěny na kraji sjezdovky. Měl roztříštěnou lopatku, zlomený jeden obratel.

"Bavil jsem se tím, že jsem jezdil na hranici možností. Před úrazem jsem jel možná osmdesátkou," přiznává Pech. Považoval se za zkušeného sportovce, dříve dokonce skákal na lyžích.

V pracovní neschopnosti byl několik měsíců. Teď se chce vrátit na lyže, bude však jezdit pomaleji. "S přilbou jezdím naštěstí už tři roky, proč bych si ale měl brát navíc páteřní pás, jsem nechápal, když přece nepadám. Ale kamarádi mi vysvětlili, že také může někdo narazit zezadu do mě. Když jsem měl ten úraz, bral jsem si pás teprve první sezonu," vzpomíná Pech.

Lyžařů je víc, jezdí rychleji

O bezpečnosti při lyžování se mluví v Česku stále víc. "Přijíždí k nám více lyžařů než dříve a lidé se také na sjezdovce víc baví. Zkoušejí snowboard, free-style. Viděl jsem i skupinu, která holdovala historickému lyžování. Helmu si u nás nasazuje asi půlka návštěvníků, náš areál patří k technicky náročnějším a lidé to vědí," vysvětluje Martin Martínek z lyžařského střediska v Rejdicích na Jablonecku.

bezpečné lyžování

Lyžařská helma
Stojí od 800 do 3 000 korun. Nejprodávanější helmy pro děti, které se lépe přizpůsobí velikosti hlavy, vyjdou na 1 200 korun.
Páteřní pás
Ochrana zad. Dá se pořídit od 1 000 do 3 000 korun.
Chránič rukou a nohou
Odborníci je doporučují spíše závodním lyžařům. Chránič rukou stojí kolem 500 Kč, ochrana nohou je dražší.


V Rakousku, kam jezdí nejvíc českých lyžařů, je přilba povinná pro děti ve Štýrsku, Korutanech a od března 2009 i v Dolním Rakousku. Další kraje o tom jednají.

Horská služba v celém Česku eviduje každou zimu zhruba 7 500 úrazů. "V poslední sezoně jsme vyjížděli více než rok předtím. Přičítám to větší návštěvnosti na horách," míní náčelník české Horské služby Jiří Brožek. Všímá si však, že jeho kolegové odvážejí ze svahů lyžaře se stále vážnějšími zraněními. "Dříve jsme pomáhali hlavně lidem s vymknutým kotníkem, teď si častěji poraní i páteř nebo hlavu," sdělil Brožek.

Jablonecká senátorka Soňa Paukrtová, pro niž je bezpečnost zimních sportů velké téma, původně prosazovala, aby nošení helem ukládal zákon. Nakonec od něj upustila a vsadila na osvětu. "Na sjezdovce na Špičáku se letos na jaře natáčel propagační film o bezpečném lyžování a měl by běžet ještě teď v listopadu v České televizi," uvedla.

O tom, že přilby přikážou všem návštěvníkům, však uvažují sami provozovatelé.

Na odbyt jdou už teď. "Lidé si je pořizují i proto, že pojišťovny jim pak poskytnou výhodnější podmínky," vysvětluje vedoucí trutnovského obchodu Intersport Horská Michaela Bradáčová.

Příznivci lyžování nejspíš budou mít pár týdnů na dovybavení. O víkendu se sice lyžovalo na několika místech v Krkonoších a v Jizerských horách, teď asi přijde přestávka. "Sníh do příštího víkendu nevydrží a vleky se nerozjedou," říká Martínek.

,