Betlemský hotel rozděluje frontu

  17:38aktualizováno  17:38
Když vstoupil betlémský hotel Jasir Palace na turistickou scénu Blízkého východu, mohl se těšit z nevídané reklamy, která ho přesto nestála ani šekel. Po deset dnů se jeho růžová fasáda pravidelně objevovala v hlavních televizních zprávách po celém světě. Vedení nejnovějšího pětihvězdičkového klenotu sítě Intercontinental si mnulo ruce.

Poté si mohlo vydechnout, že honosná budova, postavená v roce 1910 někdejším starostou Betléma, neutrpěla na kráse. Po celých deset dnů byla totiž ulice, kde se hotel nachází, dějištěm nejprudších ozbrojených srážek, jaké zažilo palestinské území za poslední čtyři roky.

V celém Předjordánsku a v pásmu Gazy si boje vyžádaly šest mrtvých a tisíc zraněných, ale vyvolené, kteří si mohli dopřát pokoj v ceně 1500 franků za noc, to podle ředitele hotelu Keese Houvelinga neodradilo. Zatímco CNN vysílala obrázky hotelu zahaleného dýmem ze zapálených pneumatik a granátů se slzným plynem, "klienti snídali v atriu," říká.  "Chceme vést náš hotel jako každý jiný Intercontinental," trvá na svém holandský ředitel.

Hotel přesto nestojí na ledajakém místě. Jeho fasáda se otevírá do jedné z jediných tří ulic Betléma, kde mohou mladí Palestinci zaútočit kameny na vojáky izraelské armády, rozmístěné o 200 metrů výš před Rácheliným hrobem. Z jedné strany se rozkládá město pod palestinskou samosprávou, z druhé okupované území, kde táboří "nepřátelská" soldateska.

"Jsme tu na bojové linii," přiznává Rami Zejdan, pověřený vztahy s veřejností. "Do reklamního brožury jsme to ale nenapsali," usmívá se jeho nadřízený. Pro některé návštěvníky by to však mohlo znamenat atrakci navíc. Poutníci, kteří během květnových událostí cestovali autobusem do baziliky Narození Páně, dokonce požádali řidiče o zastavení, aby si mohli vyfotografovat tuto "válečnou zónu". Není rovněž lehce stravitelné, že z druhé strany hotelu se nachází uprchlický tábor Aida, v něm již 52 let živoří 4000 Palestinců. Na očích mají pro ně nedosažitelný luxusní bazén a palmový háj. Tak to chodí při cestách do Izraele a Palestiny. Různé světy se míjejí, ale nesetkávají se, někdy se ani navzájem nevidí. Pro cestovní kanceláře není nic snazšího než se citlivým místům vyhnout. Po spatření zátarasů a vojenských stanovišť na silnicích odjíždějí někteří turisté s pocitem, že právě opouštějí zemi ve válečném stavu. Většina z nich tomu ale nevěnuje pozornost, celá šťastná, že navštívila Svatou zemi.

Po květnových srážkách přislíbila palestinská autonomní správa, v jejíchž řadách figurují velcí finančníci, akcionáři hotelu, že zabrání pouličním rvačkám před tímto luxusním přístavem. "Pokud se ulici nepromění v bitevní pole, budeme mít rychle plno," prohlašuje s důvěrou ředitel.

Betlém- místo narození Ježíše Krista.

Autor:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

VIDEO: Nádherná polární záře osvítila nebe nad Finskem

Polární záře rozzářila nebe nad Finskem

Finské Rovaniemi patří mezi jedno z vůbec nejlepších míst na světě, kde se dá pozorovat polární záře. Nádherné barevné...Najdete na iDNES.cz