Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Betlém žije folklorem

  17:49aktualizováno  17:49
Hlinsko, Jihlava - Právník, který pověsí své výnosné povolání na hřebík a věnuje se neziskové etnografii, platí za bílou vránu. Přesně to však udělal asi před sto lety Václav Karel Adámek z Hlinska a právě po něm Hlinečtí pojmenovali folklorní slavnosti. Jejich šestý ročník začal v tamní čtvrti Betlém, která je součástí Souboru lidových staveb Vysočina.
Zatímco v sobotu se představí dětské soubory, neděli organizátoři věnují jejich starším kolegům. "Tohoto rozdělení využíváme už třetí rok. Před tím jsme v sobotu pořádali koncert souborových kapel a až v neděli vystoupili všichni účastníci, ale program se tím neúměrně natahoval," vysvětluje změnu Milan Slavík, jeden z organizátorů nesoutěžní přehlídky.

Z dětských souborů návštěvníci uvidí všechny tři věkové skupiny Vysočánku z Hlinska a pražský soubor Lučinka. Svého zástupce díky souboru Šípek bude mít také Jihlavsko.

"Každoročně se snažíme, aby přijeli i folkloristé ze Slovenska. Letos uvítáme Vážtek z Púchova," uvádí organizátor, který je zároveň i vedoucím hlineckého Vysočanu.
V neděli se kromě českých účastníků, například Vysočanu nebo Hořeňáku z Lázní Bělohrad, objeví i Hanačka jako zástupce z moravské Litovle a Slovensko bude reprezentovat Váh z Púchova.

"Naše přehlídka se může pochlubit i zahraničními zástupci. Bude jím nejstarší polský studentský soubor Krakus, pocházející z Krakova. Přivítáme i soubor Holubička z chorvatského Daruvaru, který tvoří tamní česká menšina," říká Slavík. Polští a chorvatští folkloristé přijedou do Hlinska z Hradce Králové, kde se zúčastnili festivalu Setkání s folklorem.

Novinkou letošní přehlídky je doprovodný jarmark. "Pokoušíme se akci obohatit o minijarmark. Předměty z přírodních materiálů by mělo představit asi sedm lidových výrobců. Budou nabízet perníčky, hračky ze dřeva, ale i tradiční vánoční ozdoby," dodává organizátor Milan Slavík.

Sobotní program začíná v Betlémě v 15.30 hodin. Nedělní část zahájí ve 13.30 hodin průvod městem; jeho počátek je na Poděbradově náměstí. V případě nepříznivého počasí se akce koná v Komorním divadle.
Autoři: ,


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Pražská zoo opět mezi elitou. V prestižním žebříčku obhájila páté místo

Ve středu 9. listopadu oslaví gorilí samec Richard své 25. narozeniny,...

Zoologické zahradě v Praze se opět podařilo uspět v náročné světové konkurenci a v žebříčku cestovatelského serveru...

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

Najdete na iDNES.cz