Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Betlém žije folklorem

  17:49aktualizováno  17:49
Hlinsko, Jihlava - Právník, který pověsí své výnosné povolání na hřebík a věnuje se neziskové etnografii, platí za bílou vránu. Přesně to však udělal asi před sto lety Václav Karel Adámek z Hlinska a právě po něm Hlinečtí pojmenovali folklorní slavnosti. Jejich šestý ročník začal v tamní čtvrti Betlém, která je součástí Souboru lidových staveb Vysočina.
Zatímco v sobotu se představí dětské soubory, neděli organizátoři věnují jejich starším kolegům. "Tohoto rozdělení využíváme už třetí rok. Před tím jsme v sobotu pořádali koncert souborových kapel a až v neděli vystoupili všichni účastníci, ale program se tím neúměrně natahoval," vysvětluje změnu Milan Slavík, jeden z organizátorů nesoutěžní přehlídky.

Z dětských souborů návštěvníci uvidí všechny tři věkové skupiny Vysočánku z Hlinska a pražský soubor Lučinka. Svého zástupce díky souboru Šípek bude mít také Jihlavsko.

"Každoročně se snažíme, aby přijeli i folkloristé ze Slovenska. Letos uvítáme Vážtek z Púchova," uvádí organizátor, který je zároveň i vedoucím hlineckého Vysočanu.
V neděli se kromě českých účastníků, například Vysočanu nebo Hořeňáku z Lázní Bělohrad, objeví i Hanačka jako zástupce z moravské Litovle a Slovensko bude reprezentovat Váh z Púchova.

"Naše přehlídka se může pochlubit i zahraničními zástupci. Bude jím nejstarší polský studentský soubor Krakus, pocházející z Krakova. Přivítáme i soubor Holubička z chorvatského Daruvaru, který tvoří tamní česká menšina," říká Slavík. Polští a chorvatští folkloristé přijedou do Hlinska z Hradce Králové, kde se zúčastnili festivalu Setkání s folklorem.

Novinkou letošní přehlídky je doprovodný jarmark. "Pokoušíme se akci obohatit o minijarmark. Předměty z přírodních materiálů by mělo představit asi sedm lidových výrobců. Budou nabízet perníčky, hračky ze dřeva, ale i tradiční vánoční ozdoby," dodává organizátor Milan Slavík.

Sobotní program začíná v Betlémě v 15.30 hodin. Nedělní část zahájí ve 13.30 hodin průvod městem; jeho počátek je na Poděbradově náměstí. V případě nepříznivého počasí se akce koná v Komorním divadle.
Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

Rozsáhlý požár zasáhl poutní místo Svatá Hora u Příbrami dne 27. dubna 1978.

Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Najdete na iDNES.cz