Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Beskydský Radhošť má opět svého pohanského strážce

aktualizováno 
- Příjemných míst je v Beskydech přehršel, ale jedno patří mezi bezkonkurenčně nejoblíbenější - pověstmi opředený vrchol Radhoště.

K vidění je tu ledacos po celý rok, v zimě pak navíc návštěvníkům slouží několik lyžařských zařízení a sjezdovek svažujících se do rozšafných beskydských údolí. A jak dodávají někteří starousedlíci, ve zdejším okolí bývá většinou o něco chladněji než v jiných částech Beskyd, takže i naděje na sněhovou přikrývku tady může být větší.
Vypravíte-li se na Radhošť směrem od Frenštátu pod Radhoštěm, můžete si hned na začátku zpestřit cestu jízdou na poměrně dlouhé lanovce. Její dolní stanice je jen několik set metrů od parkoviště v Ráztoce, kam se dostanete autem. Za 45 korun se můžete nechat pohodlně vyvézt až na Pustevny. Zvláště v zimě je díky opadaným stromům z lanovky dobře vidět celý hřeben Radhoště a tak si dobře můžete prohlédnout celou trasu cesty.
Vzhledem k tomu, že Pustevny jsou mezi lyžaři, ale i běžnými turisty velmi oblíbené (mimo jiné i díky snadné dostupnosti, neboť z druhé strany sem vede silnice), milovníci samoty asi budou odsud rychle prchat. Ale ani ti by neměli opomenout prohlídku místní unikátní architektury. Skupina dřevěných staveb Maměnka, Libušín či Tanečnice totiž působí zvláště v zimním období velmi malebně. Třeba při pohledu z nedalekého altánu, který je zbudován na skále ve směru na samotný vrchol Radhoště.
Odtud už je to jen několik minut k místu, které se stalo snad nejznámějším místem celých Beskyd. Několikametrová socha pohanského boha Radegasta hlídá cestu k vrcholu a každý, kdo tudy prochází, se u ní zastaví. Socha Albína Poláška z roku 1931 strážila kraj až do loňského roku. Potom byl zvětralý originál převezen do Frenštátu a po několikaměsíční "absenci" nahrazen žulovou kopií a tak Valaši mají opět svého ochránce. Mimochodem právě jeho dočasné nepřítomnosti přičítají někteří místní obyvatelé loňské zničující povodně.
Od Radegasta zbývají na vrchol Radhoště necelé dva kilometry. Pokud je zde málo sněhu, vede tudy široká udusaná cesta. Když ji pokryje bílá přikrývka, změní se v běžkařskou "autostrádu". Někoho přitahují zdejší lyžařské terény, jiného samotný vrchol hory. Avšak prakticky nikdo se nezapomene zastavit v horském hotýlku Ragegast na něco teplého. Zvláště pokud je velká zima, výborně se osvědčuje zdejší specialita - horké mléko s rumem, vanilkovým cukrem a rozpuštěným máslem.
A je tu vrchol. Jeho dominantou je poutní dřevěná kaple sv. Cyrila a Metoděje z let 1896-98, u ní kříž a sousoší sv. Cyrila a Metoděje. Je odtud rovněž skvělý rozhled do okolní krajiny, který však poněkud kazí stožár televizního převaděče.
Kdo se odsud nechce vracet stejnou cestou, dostane ještě jednu radu: stačí se pustit přímo dolů po sjezdovce a následně po modré značce, která vede až k vyhlášené restauraci Koliba v sedle Pindula. A u ní je zastávka autobusu, který vás zaveze zpátky do Frenštátu.

JAK SE TAM DOSTAT: Autem do Ráztoky po silnici z Frenštátu pod Radhoštěm, potom asi 400 metrů k lanovce na Pustevny. Autem na Pustevny po silnici E442 a odbočit mezi Prostřední a Horní Bečvou. Pro pěší výstup se nabízí celá řada značených tras, mezi nejpoužívanější patří červená značka, která začíná v Rožnově pod Radhoštěm.
KDY VYRAZIT: Radhošť, stejně jako celé Beskydy, patří k oblíbeným turistickým místům po celý rok. Nejvíce návštěvníků sem přichází samozřejmě v zimě a v létě.
DŮLEŽITÁ ČÍSLA: Záchranná služba Rožnov pod Radhoštěm 0651/55444, Horská služba Beskydy 0657/97335.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Začíná Alka turnaj. Chorvaté si připomínají slavné vítězství proti Osmanům

Na město Sinj dohlíží z místa bývalé pevnosti Panna Marie.

Každý první srpnový víkend bývá v ulicích chorvatského města Sinj k vidění originální rytířský turnaj, který se pořádá...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Najdete na iDNES.cz