Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Beskydské kopce nahrazují výšku přívětivostí

aktualizováno 
- Beskydy (správně by se mělo dodávat Moravskoslezské) sice neohromí návštěvníka výškou, zato však pohladí svojí přívětivostí. Scenérii zalesněných svahů, slunečných strání a hlubokých údolí doplňují příjemné výhledy do okolní krajiny a rázovité stavby tulící se k oblým kopcům.
Celá oblast je stvořená především k toulkám, ať už pěšky nebo na kole (je zde hustá síť značených turistických cest), avšak ani návštěvníci, kteří kolem pouze projíždějí na sever Moravy a do Slezska, nemusí přijít zkrátka. Vždyť Beskydy nabízejí přehršel míst, která stojí za návštěvu i jednotlivě.
V takovém případě nelze například rozhodně minout Radhošť. Přestože nejvyšším beskydským vrcholem je Lysá hora (1323 metrů), nejznámější je právě Radhošť (1129 metrů), k němuž se váží kultovní tradice starých Slovanů, kteří zde uctívali pohanské bohy. Turisty na vrcholek mimo jiné láká i kaple z roku 1898 a sousoší Cyrila a Metoděje z roku 1905 od Albína Poláška. Po hřebenu směrem na Pustevny pak návštěvníci často směřují k plastice pohanského boha Radegasta, jejímž autorem je rovněž Polášek. Plastiku by od července měla nahradit její věrná kopie, kterou nyní chystají kameníci z blízkého okolí.
Pustevny jsou od vrcholku vzdáleny asi hodinu chůze a toto horské sedlo patří k nejnavštěvovanějším místům celých Beskyd vůbec. Je totiž odtud dobrý výchozí bod pro pěší turistiku po okolních hřebenech a především: vede sem velice atraktivní cesta sedačkovou lanovkou. Její dolní stanice je dobře dosažitelná z Ráztoky, kam je možno dojet autem a zbytek (asi 400 metrů) se dojde pěšky. Lanovka se v sezóně, která již začala, spouští každou hodinu a jízda vyjde na pětačtyřicet korun.
Jeden z dalších důvodů, proč na Pustevny lidé tak často vyrážejí, jsou ale i známé dřevěné stavby v lidovém slohu architekta Dušana Jurkoviče z roku 1894. Už tady je velmi dobře patrno, že celé Beskydy jsou neodmyslitelně spjaty s valašskou lidovou kulturou. A kdo ji chce blíže poznat, má jedinečnou možnost v jen několik kilometrů vzdáleném Rožnově pod Radhoštěm.
V tomto mětečku byly v minulém století známé klimatické lázně, od roku 1925 je však Rožnov známý především Valašským muzeem v přírodě, kde se konají každoročně národopisné slavnosti. Muzeum je nejstarším podobným zařízením v přírodě ve střední Evropě a svým návštěvníkům nabízí unikátní expozici pod otevřeným nebem. Na výběr jsou zde hned tři areály - Dřevěné městečko, Valašská dědina či Mlýnská dolina, z nichž každý si říká o zevrubnou návštěvu sám o sobě. A protože jen samotné Valašské muzeum dokáže zabrat celý den, není od věci se s ním rozloučit za zdmi hospody Na posledním groši, kde nabízejí tradiční valašská jídla za přijatelné ceny.
Pobyt mezi beskydskými vrchy je však příjemný ještě z jednoho důvodu: dají se odtud podnikat i hvězdicové výlety. V takovém případě nelze zapomenout na návštěvu Hukvaldu se zříceninou hradu a Janáčkovým památníkem, Příbora, rodiště Sigmunda Freuda či automobilového muzea v nedaleké Kopřivnici.

JAK SE TAM DOSTAT:
Celá oblast Moravskoslezských Beskyd je velmi dobře přístupná z hlavního silničního tahu Brno-Ostrava. Nejpohodlnější výjezdy jsou v Hranicích, Novém Jičíně, Příboře a Frýdku-Místku.

INFORMACE:
Muzeum Beskyd, Zámecké náměstí 1264, Frýdek-Místek, tel.0658/20452; Valašské muzeum v Přírodě, Palackého 147, Rožnov pod Radhoštěm, tel.0651/52331-5; Informační středisko Horní Bečva, tel.0651/92439; Informační středisko Velké Karlovice, tel.0657/94428.

Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Najdete na iDNES.cz