Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Beskydská idyla na Slovensku

  11:48aktualizováno  11:48
Kysucké Beskydy na Slovensku, to zdaleka není jen kouzelná příroda. V místním skanzenu ve Vychylovce najdete i malebné dřevěnice a unikátní úzkorozchodku. A jen pár desítek výškových metrů od vrcholu Velká Rača se můžete vyřádit v adrenalinovém parku Sunparadise.

Vozíček s malým chlapcem se naklápí do zatáčky. Kluk piští a mává rodičům, kteří zůstali stát pod bobovou dráhou. Svou odvahu si zde může každý vyzkoušet na trampolínách, bobové i opičí dráze, kde lze šplhat ve větvích stromů z lana na lano. Atrakcí, které nadchnou nejen děti, ale i dospělé, nabízí zábavní park Sunparadise pod Velkou Račou bezpočet.

Jezdí sem lanovka, já jsem si ale cestu k adrenalinovému koutku vyšlápla pěšky po žluté turistické značce. A chci pokračovat dál - až na nejvyšší vrchol Kysuckých Beskyd, na Velkou Raču.

Začíná to prudkým výstupem, který se zvedá z parkoviště Dedovka. Cesta vede po lyžařském svahu a ústí v širokou louku s beskydskými chaloupkami. Odtud už je to jen pár set metrů do Sunparadise. Na nejvyšší vrchol Kysuckých Beskyd je to odtud hodina ostré chůze.

Cesta vede lesem. Jen místy se stromy otevírají, aby nabídly výhled na okolní kopce. První pauzu si můžete dát u lanovky Marguška. Svítí novotou. Velká Rača se totiž stala jedním z nejambicióznějších lyžařských projektů na Slovensku. V Beskydech, jejichž nejvyšší vrcholy jen lehce přesahují tisíc metrů, vyrostly tři velké lanovky (čtyřa šestimístné) s kapacitou 9600 osob za hodinu. Místní se pyšně srovnávají s alpskými středisky a lyžařů každý rok přibývá.

Na vrcholu Velké Rače

Kudy vede cesta
Z parkoviště Dedovka u Oščadnice, odtud na vrchol Velké Rači.

Co je možné cestou vidět
Adrenalinový ráj Sunparadise a krásné výhledy. Více info: www.velkaraca.sk

Minu lanovku Láliky a opět se nořím do lesa. Cesta se zdá nekonečná. Pak najednou vidím planinu s malou rozhlednou. Vrchol Velké Rače, 1236 metrů nad mořem. Jsem v samém srdci hor. Beskydy nejsou žádné veleštíty, ale příjemně zvlněné kopce. Takové, jako když zmrzlinář naloží ošizenou porci do kornoutu. Nejmenší sestra slovenských Tater.

V dálce napravo se zdvihá Malá Fatra, nalevo moravské Beskydy. Kdesi na obzoru vidím obrysy Západních Tater a do Polska je to jen pár kroků.

Překonávám pomyslnou hranici a v polské hospůdce si dávám jejich specialitu. Polévku žurek a pivo Žiwiec. Po výstupu chutná obojí náramně. Ty, kteří si nechají auto zaparkované na Dedovce, čeká stejná cesta dolů. Zastavuji až u adrenalinového parku a s napětím sleduji "zápas" mladé ženy, která se vydala na opičí dráhu.

Slaňuje směrem ke korunám stromů. Tam na ni čeká přechod po polínkách na laně, šplhání do koruny stromů po žebřících a zavěšených pneumatikách. Pevně se drží lana, když klade nohu na první z překážek. Provaz se lehce zhoupne a žena ztrácí odvahu. "Nezvládnu to, chci dolů." Zkouší udělat další krok, ale rychle to vzdává. Otec i přítel jí pomáhají dolů. Dolů mířím i já. Na Dedovku je to půlhodinka chůze.Lanová dráha v Sunparadise
Autor: www.velkaraca.sk

Kam ještě na Kysucích?

Cestou z Turzovky na česko-slovenských hranicích se zastavte v Klokočově. Nacházejí se zde unikátní skály se záhadnými kamennými koulemi. Jsou výtvorem dávných civilizací, nebo spíše výsledkem zvětrávání? Posuďte sami.

V obci Vychylovka lze navštívit Muzeum kysucké dědiny. Jde o skanzen s dřevěnými chaloupkami, kde můžete cestovat v čase - prohlédnout si mlýn, pastevecký dům, kostel se hřbitovem i hospodu.

Vychylovkou vede unikátní lesní úzkokolejka, která spojovala Kysuce s Oravou a ve 20. letech minulého století měřila až 110 kilometrů. Vlak, který původně vozil dřevo do pil, dnes slouží turistům.

Prostě beskydská idyla tak trochu s vůní ciziny.Vlaková souprava v kysuckém skanzenu
Autor: Martin Janoška

 

Vlaková souprava v kysuckém skanzenu

Interiéry domků jsou přístupné pouze s průvodcem

Skanzen je umístěný v hezkém zalesněném prostředí

Objekty skanzenu jsou rozmístěny na velkém prostoru

Letní sezónní obydlí – cholvarek

Zábavní adrenalinový park Sunparadise v kysuckých Beskydách

Zábavní adrenalinový park Sunparadise v Kysuckých Beskydách

Zábavní adrenalinový park Sunparadise v Kysuckých Beskydách

Na vrcholu Velké Rači můžete odpočívat na malé rozhledně. Jména okolních kopců vám napoví informační plaketa.

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Nekomentujte politiku, vzkazuje Británie svým občanům v Rusku

Moskva. V popředí věže Kremlu, v pozadí monumentální budova Lomonosovovy...

Británie dnes vyzvala své občany, kteří cestují do Ruska, aby se tam kvůli zvýšenému napětí mezi oběma zeměmi vyhýbali...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Najdete na iDNES.cz