Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Berlíňané si své starosti ukládají k ledu

  17:52aktualizováno  17:52
Chceš se jít se mnou klouzat? Tuto otázku uslyšíte nyní mezi Němci poměrně často a mnohdy je předstupněm vyzvání k chození. Ačkoli berlínská jezera, jako Müggelsee nebo Wannsee, ještě nejsou zamrzlá, milovníci piruet, elegantních odpíchnutých a jiných skoků si v předvánoční metropoli přesto přijdou na své. Pohltila je totiž nová móda. Tak, jako se dřív chodilo o polení přestávce místo oběda joggovat, dnes se chodí bruslit. Patří to k dobrému tónu, člověk tím dává najevo, jak jde s dobou a jak mu záleží na fyzické kondici.
bruslení

bruslení | foto: archiv

Nejenom v halách, na zimních stadionech, ale také na nových uměle vytvořených kluzištích pod širým nebem, kde se prohánějí milovníci tohoto sportu všech věkových kategorií. A tak nejeden berlínský podnikatel či bankéř o pauze nechá v kanceláři elegantní oblek a vyráží zabruslit si a dobít energii. Specialisté na dlouhých nožích, kterých přibývá, se připravují na krátkou bruslařskou sezonu vlastně celý rok.

Po dlouhé odmlce jsou začátky někdy bolestivé a nezřídka se ozve více či méně tlumený výkřik. Na ledové ploše pádlují rukama především dospělí a pokoušejí se vehementně udržet na kluzkém povrchu. Děti jsou naopak flexibilnější a kontakt některé části těla s ledem je pro ně spíše povyražením než ostudou.

Na kluzišti pod širým nebem řádí lidé nejrůznějšího věku. I ti dříve narození. Pro 83letou Liselotte Sängerovou to není žádný problém, plácnout sebou na led. "Mezi dvanáctou a patnáctou hodinou se tady scházíme my senioři. Trpělivost má s námi učitel Dirk Winkle. Bruslení - to je komunikace prostřednictvím tance a tanec na ledu, to je královská disciplína", říká Liselotte Sängerová, bruslící ve Sportparku ve čtvrti Neukölln.

Kluzišť po širým nebem je v Berlíně zatím osm. Zapůjčení bruslí stojí na hodinu šest nebo sedm marek pro dospělé, děti a mladiství do 18 let zaplatí tři marky a ten, kdo vydrží bruslit 100 minut, utratí pět marek. Dlouhé nože si nechávají u odborníka nabrousit již na podzim. "Pokud vám to udělají fušersky, máte po radosti a na perfektní bruslařskou techniku můžete zapomenout. Pád je zákonitý," praví trenér Winkler.

Na ledovém oválu se také konverzuje, namlouvá a pravá nálada se dostaví po setmění. Poté, co nejmenší vyklidili led, přichází mládež, závodí a tančí v rytmu diska za laserové show. V nedalekém stánku s občerstvením se pak sbírají síly při kelímku s horkým čajem nebo voňavým svařákem.

Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Najdete na iDNES.cz