Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bém se pod Everestem modlil za úspěch expedice

  12:38aktualizováno  12:38
Přestože základní tábor zmizel pod nánosem čerstvého sněhu, čekala 22.dubna expedici, která se snaží s Pavlem Bémem zdolat Mt. Everest, tradiční slavnost Puja. Tento obřad se koná proto, aby expedice slavila úspěch a vyhnula se jí nepřízeň osudu. Zde je průběh slavnosti očima Pavla Béma.

Himaláje, ilustrační foto | foto: Expedice Everest

Obřad vedl láma Pemba Nurbu, který působí v klášteře Thame společně s dalšími 34 mnichy. A šerpové vystavěli důkladnou kamennou svatyni.

Oltář lapse byl plný dobrot, v záplavě sušenek, kompotů, placek, čokolád, ovoce, bonbonů a ořechů se téměř ztrácely fotografie lámy Rimpoche a ornamenty z jačího loje připomínaly prostředí kláštera.

Usedli jsme na zem se slavnostními výrazy v tureckém posedu. Mumlání manter bylo působivé, mnich četl z "knihy", kterou vybalil z posvátného sukna a jeho monotónní hlas hřměl průzračným horským vzduchem.

Slavnostnímu průběhu jsme pomáhali jen rozhazováním zrn rýže k nebesům v pravidelných intervalech. Po ukončení obřadu s rýží  jsme pak vyhazovali vzhůru k božstvům ječmennou mouku, která se snášela dolů zvolna jako vesmírný prach.

Pemba Nurbu nás zhmotnil pomazáním tsampou a nejvíc si dával záležet na našich pobledlých obličejích. Má černá mikina tsampou zbělela - zázraky se dějí, černé zlo odcházelo.

Všechno je o protipólech – jin a jang, černá a bílá, pozitiv a negativ, dobro a zlo, zima a teplo, jen muži zde chybí žena.

Do hry jsme dali vzorky nejlepších dobrot a přišel klíčový moment  první obětiny chanbi. Z pozemsky hranaté láhve Dawa naléval Jack Daniel´s do posvátných nádob.

Na stožár svatyně poté každý z nás připevnil svůj oranžově nadýchaný šál khata - snad přinese štěstí. A prodlouženou osu oltáře chotar směřující k Everestu i bohům jsme propojili dlouhými šňůrami lundar s navázanými praporci pěti barev odlišných elementů.

Do všech světových stran běželo naše poselství. Jak se ve větru praporce třepotaly, vykonávaly vlastně modlitby za nás. Jeden z barevných pramenů ovíjel náš oranžový stan.

Konečně přišlo finále slavnosti, na kterou se místní znalci nejvíce těšili. Whiskey už netekla jen do křehkých nádob, ale konečně ji polykala i vyprahlá hrdla šerpů.

Puja je prý taková naše svatba. Všichni se veselí a každému je dobře. Plechovky piva prozradily, že i posvátný mnich dokáže být pozemsky hříšný.

A pak přišel šok - jen tak mimochodem z Pemba Nurby vypadlo, že studoval v Tibetu a dokonce už třikrát stanul i na Everestu. Nevěřícně jsme na mnicha zírali.

Primátor na Everest

Naši šerpové

V naší česko-slovensko-nepálské expedici máme tři šerpy, skvělé společníky. Je nejvyšší čas je trochu přiblížit. Pořád se nemohu srovnat s jejich rychlým tempem, při stoupání v horách se jakoby vznášejí.

Nejzkušenější je Nima Nurbu Šerpa, pětkrát už stanul na vrcholu Everestu. Jeho smích je nezaměnitelnou blahodárnou drogou. Narodil se ve svátek (Nima znamená Neděle) a život pojímá jako jednu velkou oslavu.

Živočišný chechtot se kolem něj vznáší jako povzbudivá aura neustále, je nejlepším poznávacím znamením. Snad mu pohoda a stálý úsměv s námi vydrží až do konce. Vzal do týmu mladšího bráchu Dawu Jangbu Šerpu (Dawa znamená pondělí), teprve 23-letou horolezeckou naději.

Kontrastem stále dobré nálady je jejich rodinná lezecká geneze. Táta jim zemřel na Dhaulagiri, když zachraňoval slavnou francouzskou horolezkyni, prý Chantal (dnes se její příbuzní finančně starají o studia nejmladšího ze šerpských sourozenců). Aby se oslabená rodina tehdy uživila, dal Nima bezprizorního bratříčka na pár let do kláštera, kde bylo o výživu postaráno zdarma.

Od doby meditací život Dawu slušně otřískal, je z něj slibný horal, dvakrát už bojoval s bráchou na Everestu, loni stál na Cho Oyu. O dávném pobytu v gompě už nechce ani slyšet, rozvláčných rozjímání má prý za sebou na několik životů, teď to vyžaduje pořádnou mízu a zážitky. Už se také stihl oženit, doma jej čeká starostlivá manželka.

Třetím parťákem v týmu je Pemba, připomínající jménem tropický ostrov Tanzanie, dvojníka Zanzibaru (tady to ale znamená prozaickou sobotu). Na Everest už vystupoval čtyři krát, 3 x úspěšně. Jeho manželka Dolma Lamu je „sestrou bratrů“, Pemba je tedy švagr Nimy a Dawy. Trochu cimrmanovské, ale naše šerpská trojice tvoří dokonale propletený příbuzenský tým. Budeme všichni jedna velká rodina?
 

Autor:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Krokodýli v chrámu a jednorožci v kavárně. Skrytá tajemství Bangkoku

Wat Traimit najdete snadno, už do dáli září zlatem.

Rušná, obrovská, se spoustou turistických, ale i méně nápadných míst - taková je thajská metropole Bangkok. Jedno z...

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Tři dny v korunách stromů tropického pralesa. Parádní adrenalin v Laosu

Jízda vysoko nad údolím je nezapomenutelná.

Cítíme stoupající nával adrenalinu. Nasazujeme sedák, připneme karabinu k ocelovému lanu zip-liny a za chvíli už letíme...

Najdete na iDNES.cz