Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bém se pod Everestem modlil za úspěch expedice

  12:38aktualizováno  12:38
Přestože základní tábor zmizel pod nánosem čerstvého sněhu, čekala 22.dubna expedici, která se snaží s Pavlem Bémem zdolat Mt. Everest, tradiční slavnost Puja. Tento obřad se koná proto, aby expedice slavila úspěch a vyhnula se jí nepřízeň osudu. Zde je průběh slavnosti očima Pavla Béma.

Himaláje, ilustrační foto | foto: Expedice Everest

Obřad vedl láma Pemba Nurbu, který působí v klášteře Thame společně s dalšími 34 mnichy. A šerpové vystavěli důkladnou kamennou svatyni.

Oltář lapse byl plný dobrot, v záplavě sušenek, kompotů, placek, čokolád, ovoce, bonbonů a ořechů se téměř ztrácely fotografie lámy Rimpoche a ornamenty z jačího loje připomínaly prostředí kláštera.

Usedli jsme na zem se slavnostními výrazy v tureckém posedu. Mumlání manter bylo působivé, mnich četl z "knihy", kterou vybalil z posvátného sukna a jeho monotónní hlas hřměl průzračným horským vzduchem.

Slavnostnímu průběhu jsme pomáhali jen rozhazováním zrn rýže k nebesům v pravidelných intervalech. Po ukončení obřadu s rýží  jsme pak vyhazovali vzhůru k božstvům ječmennou mouku, která se snášela dolů zvolna jako vesmírný prach.

Pemba Nurbu nás zhmotnil pomazáním tsampou a nejvíc si dával záležet na našich pobledlých obličejích. Má černá mikina tsampou zbělela - zázraky se dějí, černé zlo odcházelo.

Všechno je o protipólech – jin a jang, černá a bílá, pozitiv a negativ, dobro a zlo, zima a teplo, jen muži zde chybí žena.

Do hry jsme dali vzorky nejlepších dobrot a přišel klíčový moment  první obětiny chanbi. Z pozemsky hranaté láhve Dawa naléval Jack Daniel´s do posvátných nádob.

Na stožár svatyně poté každý z nás připevnil svůj oranžově nadýchaný šál khata - snad přinese štěstí. A prodlouženou osu oltáře chotar směřující k Everestu i bohům jsme propojili dlouhými šňůrami lundar s navázanými praporci pěti barev odlišných elementů.

Do všech světových stran běželo naše poselství. Jak se ve větru praporce třepotaly, vykonávaly vlastně modlitby za nás. Jeden z barevných pramenů ovíjel náš oranžový stan.

Konečně přišlo finále slavnosti, na kterou se místní znalci nejvíce těšili. Whiskey už netekla jen do křehkých nádob, ale konečně ji polykala i vyprahlá hrdla šerpů.

Puja je prý taková naše svatba. Všichni se veselí a každému je dobře. Plechovky piva prozradily, že i posvátný mnich dokáže být pozemsky hříšný.

A pak přišel šok - jen tak mimochodem z Pemba Nurby vypadlo, že studoval v Tibetu a dokonce už třikrát stanul i na Everestu. Nevěřícně jsme na mnicha zírali.

Primátor na Everest

Naši šerpové

V naší česko-slovensko-nepálské expedici máme tři šerpy, skvělé společníky. Je nejvyšší čas je trochu přiblížit. Pořád se nemohu srovnat s jejich rychlým tempem, při stoupání v horách se jakoby vznášejí.

Nejzkušenější je Nima Nurbu Šerpa, pětkrát už stanul na vrcholu Everestu. Jeho smích je nezaměnitelnou blahodárnou drogou. Narodil se ve svátek (Nima znamená Neděle) a život pojímá jako jednu velkou oslavu.

Živočišný chechtot se kolem něj vznáší jako povzbudivá aura neustále, je nejlepším poznávacím znamením. Snad mu pohoda a stálý úsměv s námi vydrží až do konce. Vzal do týmu mladšího bráchu Dawu Jangbu Šerpu (Dawa znamená pondělí), teprve 23-letou horolezeckou naději.

Kontrastem stále dobré nálady je jejich rodinná lezecká geneze. Táta jim zemřel na Dhaulagiri, když zachraňoval slavnou francouzskou horolezkyni, prý Chantal (dnes se její příbuzní finančně starají o studia nejmladšího ze šerpských sourozenců). Aby se oslabená rodina tehdy uživila, dal Nima bezprizorního bratříčka na pár let do kláštera, kde bylo o výživu postaráno zdarma.

Od doby meditací život Dawu slušně otřískal, je z něj slibný horal, dvakrát už bojoval s bráchou na Everestu, loni stál na Cho Oyu. O dávném pobytu v gompě už nechce ani slyšet, rozvláčných rozjímání má prý za sebou na několik životů, teď to vyžaduje pořádnou mízu a zážitky. Už se také stihl oženit, doma jej čeká starostlivá manželka.

Třetím parťákem v týmu je Pemba, připomínající jménem tropický ostrov Tanzanie, dvojníka Zanzibaru (tady to ale znamená prozaickou sobotu). Na Everest už vystupoval čtyři krát, 3 x úspěšně. Jeho manželka Dolma Lamu je „sestrou bratrů“, Pemba je tedy švagr Nimy a Dawy. Trochu cimrmanovské, ale naše šerpská trojice tvoří dokonale propletený příbuzenský tým. Budeme všichni jedna velká rodina?
 

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...

Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Další z rubriky

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Najdete na iDNES.cz