Bedřichov: první šestisedačka v Česku

  13:11aktualizováno  13:11
Jizerské hory, Krkonoše - První českou šestisedačkovou lanovku chce v bedřichovském areálu Malinovka v příštím roce postavit TJ Bižuterie. Lyžaři díky ní nebudou muset, jako dosud, čekat desítky minut na pomalý vlek.

Sedačky pro šest lidí pojedou na místě současných vleků kotva a poma. "Lanovka bude dlouhá pět set metrů a lyžaři z ní vystoupí na stejném místě jako dnes," popsal projekt Pavel Bažant z TJ Bižuterie.

Strojovně bude muset ustoupit chata Malinovka. "Na jejím místě postavíme jiný dvoupodlažní objekt. Právě strojovnu a zázemí pro zaměstnance. Vedle, kde jsou dnes buňky, bude nové sociální zázemí pro lyžaře, lyžařská škola a pokladny," upřesnil Bažant.

V areálu jsou nyní čtyři sjezdovky. Pod lanovkou navíc vznikne další prostor pro lyžování. "Nebojíme se toho, že na kopci bude příliš mnoho lidí a bude kvůli tomu docházet ke zraněním. Když se totiž dnes podíváte pořádně na sjezdovky, neuvidíte přeplněný svah, zato ale můžete sledovat velký hrozen turistů před turnikety," dodal.

Lanovka přijde na asi padesát milionů korun. Podle Bažanta si část peněz TJ Bižuterie půjčí a část bude splácet formou leasingu. "Propočítávali jsme naše možnosti a zjistili jsme, že na půjčku na lanovku na Špičáku, kterou jsme spustili vloni, i na plánovanou šestisedačku v Bedřichově dokážeme vydělat," informoval Bažant.

V současné době už prý pracují na stavebním povolení. "Termín výstavby lanovky se bude odvíjet od toho, kdy se nám podaří dokumenty vyřídit," konstatoval.

Nové lanovky chce i Harrachov

Na nové lanovky a sjezdovky by chtěl vsadit i Harrachov, který nyní pracuje na novém územním plánu, a tak jedná s úřady o možnosti rozvoje. Nové kopce pro lyžaře odlehčí těm současným, a tak nebude na svazích jezdit tolik lidí.

Mluví se o lanovce na vrcholy Plešivec, Janova skála a Studenov. "O tom, jestli bude možné něco z toho realizovat, se dohodneme s ochranáři z Krkonošského národního parku. Mám s ředitelem dohodnutou schůzku," uvedl starosta Harrachova Václav Cajthaml.

Zatím jim prý park nepovolil nic. "Chceme to s nimi probrat a hodně věcí si vysvětlit. Třeba na lanovce na Janovu skálu bychom se mohli dohodnout," naznačil Cajthaml.

Starosta chce cestovní ruch ve městě rozvíjet. Nejde mu prý o zvýšení návštěvnosti. "Lidí tu už nyní máme dost. Chtěl bych zvýšit počet stálých obyvatel Harrachova, přilákat mladé lidi, protože školy se prázdní. Mohla by se zlepšit i zaměstnanost," obhajoval plány starosta.

Ochranáři lanovku nechtějí

Z projektů však ochranáři parku příliš nadšení nejsou. "Na Plešivec si lanovku a sjezdovku moc představit nedovedu. Jednalo by se v podstatě o úplně nový areál na jižním svahu hor, kvůli kterému by museli vykácet krásný, zdravý les," zmínil tiskový mluvčí Krnapu Radek Drahný.

"Investovali jsme tolik peněz do zalesňování a teď bychom měli povolit kácení?" ptal se Drahný a upozornil, že vysekání pruhu stromů je pro ostatní nebezpečné. "Přijde první vichřice a pokácí smrky na okrajích výseče," vysvětlil.

Podle něj ochranáři rozvoji horských turistických středisek nebrání. "Chceme plány Harrachova projednat, Krkonoše však nejsou nafukovací. Nyní zpracováváme studii udržitelného rozvoje parku. Ta tu zatím chybí. Až ji budeme mít na stole, budeme vědět, co je v horách možné udělat a co by již přírodu poškodilo," dodal mluvčí.

 

Autoři: ,

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

Motorový vůz M 131.1513 ve stanici Vejprty na trati 137

Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou,...

Další z rubriky

Lyžování v Česku pořád láká, skiareály se chlubí výbornou sezonou

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

České skiareály mají za sebou jednu z nejlepších zimních sezon, počet návštěvníků se meziročně zvýšil o dvě procenta a...

První lyžování v Česku začíná. Monínec zasněžuje i při teplotách nad nulou

Na Monínci se chystají spustit lyžařskou sezonu, rolby rozhrnují uměle...

Rekreační areál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku se v sobotu otevírá lyžařům. Lyžovat se zatím bude na šest set...

Každý den jiná cena skipasu. Novinka z Tater brzy dorazí i do Česka

První lyžaři vyrazili na sjezdovky v Nízkých Tatrách v sobotu 1. prosince.

Představte si, že šest lyžařů na lanovce zavede řeč na cenu skipasu. Jeden si stěžuje, že zaplatil šedesát eur za den,...

Najdete na iDNES.cz