Bedřichov: první šestisedačka v Česku

  13:11aktualizováno  13:11
Jizerské hory, Krkonoše - První českou šestisedačkovou lanovku chce v bedřichovském areálu Malinovka v příštím roce postavit TJ Bižuterie. Lyžaři díky ní nebudou muset, jako dosud, čekat desítky minut na pomalý vlek.

Sedačky pro šest lidí pojedou na místě současných vleků kotva a poma. "Lanovka bude dlouhá pět set metrů a lyžaři z ní vystoupí na stejném místě jako dnes," popsal projekt Pavel Bažant z TJ Bižuterie.

Strojovně bude muset ustoupit chata Malinovka. "Na jejím místě postavíme jiný dvoupodlažní objekt. Právě strojovnu a zázemí pro zaměstnance. Vedle, kde jsou dnes buňky, bude nové sociální zázemí pro lyžaře, lyžařská škola a pokladny," upřesnil Bažant.

V areálu jsou nyní čtyři sjezdovky. Pod lanovkou navíc vznikne další prostor pro lyžování. "Nebojíme se toho, že na kopci bude příliš mnoho lidí a bude kvůli tomu docházet ke zraněním. Když se totiž dnes podíváte pořádně na sjezdovky, neuvidíte přeplněný svah, zato ale můžete sledovat velký hrozen turistů před turnikety," dodal.

Lanovka přijde na asi padesát milionů korun. Podle Bažanta si část peněz TJ Bižuterie půjčí a část bude splácet formou leasingu. "Propočítávali jsme naše možnosti a zjistili jsme, že na půjčku na lanovku na Špičáku, kterou jsme spustili vloni, i na plánovanou šestisedačku v Bedřichově dokážeme vydělat," informoval Bažant.

V současné době už prý pracují na stavebním povolení. "Termín výstavby lanovky se bude odvíjet od toho, kdy se nám podaří dokumenty vyřídit," konstatoval.

Nové lanovky chce i Harrachov

Na nové lanovky a sjezdovky by chtěl vsadit i Harrachov, který nyní pracuje na novém územním plánu, a tak jedná s úřady o možnosti rozvoje. Nové kopce pro lyžaře odlehčí těm současným, a tak nebude na svazích jezdit tolik lidí.

Mluví se o lanovce na vrcholy Plešivec, Janova skála a Studenov. "O tom, jestli bude možné něco z toho realizovat, se dohodneme s ochranáři z Krkonošského národního parku. Mám s ředitelem dohodnutou schůzku," uvedl starosta Harrachova Václav Cajthaml.

Zatím jim prý park nepovolil nic. "Chceme to s nimi probrat a hodně věcí si vysvětlit. Třeba na lanovce na Janovu skálu bychom se mohli dohodnout," naznačil Cajthaml.

Starosta chce cestovní ruch ve městě rozvíjet. Nejde mu prý o zvýšení návštěvnosti. "Lidí tu už nyní máme dost. Chtěl bych zvýšit počet stálých obyvatel Harrachova, přilákat mladé lidi, protože školy se prázdní. Mohla by se zlepšit i zaměstnanost," obhajoval plány starosta.

Ochranáři lanovku nechtějí

Z projektů však ochranáři parku příliš nadšení nejsou. "Na Plešivec si lanovku a sjezdovku moc představit nedovedu. Jednalo by se v podstatě o úplně nový areál na jižním svahu hor, kvůli kterému by museli vykácet krásný, zdravý les," zmínil tiskový mluvčí Krnapu Radek Drahný.

"Investovali jsme tolik peněz do zalesňování a teď bychom měli povolit kácení?" ptal se Drahný a upozornil, že vysekání pruhu stromů je pro ostatní nebezpečné. "Přijde první vichřice a pokácí smrky na okrajích výseče," vysvětlil.

Podle něj ochranáři rozvoji horských turistických středisek nebrání. "Chceme plány Harrachova projednat, Krkonoše však nejsou nafukovací. Nyní zpracováváme studii udržitelného rozvoje parku. Ta tu zatím chybí. Až ji budeme mít na stole, budeme vědět, co je v horách možné udělat a co by již přírodu poškodilo," dodal mluvčí.

 

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Emigrace v evropském provedení. Iry vyhnal do světa hladomor a strach

Interaktivní prohlídka Cobh Heritage Centre, muzea emigrace, je jako cesta o...

Irsko je jednou z mála zemí, kde historie není dobou dávno minulou, ale je živá a hmatatelná se všemi událostmi, lidmi...

Další z rubriky

Drsný svět českých hor. Projížďka hřebenem Jeseníků na backcountry lyžích

Osamělý lyžař u Petrových kamenů

Drsný svět Jeseníků, po Krkonoších druhého nejvyššího pohoří České republiky, najdeme v nejsevernějším cípu Moravy při...

Lyžování se sluncem. Přehled středisek, kde si ještě o víkendu zalyžujete

Ilustrační snímek

Lyžaři mohou o víkendu stále vyrazit do několika horských středisek v Česku. Některé skiareály dokonce zvažují, že...

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...Najdete na iDNES.cz