Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bedřichov je v dobré kondici

  15:38aktualizováno  15:38
Bedřichov v Jizerských horách je baštou běžeckého lyžování, ale nabízí pěkné svezení i pro sjezdaře. Kopečky se sjezdovkami vedoucími po mírně skloněných loukách sice nejsou dostatečným soustem pro zkušené lyžaře, milovníky dlouhých sjezdů ani vychutnávače dalekých rozhledů, ale na jeden den si tu užije dost zábavy každý. Všechny sjezdovky jsou vysněžené, místy komplikuje jízdu ostrý přechod mezi přírodním a technickým sněhem.


Jízda autem z poloviny Čech sem netrvá po liberecké dálnici déle než dvě hodiny a ceny permanentek jsou oproti jiným střediskům příznivé. Dospělý zaplatí za celodenní jízdné 240 korun a děti 190 korun. Lze ovšem koupit i lístky na jednotlivé jízdy, anebo na několik hodin. Předkládáme menu, co si lze na jednotlivých tratích právě teď užít:

Ještěd (nezaměňovat za horu nad Libercem) je obvykle nejvíce za větrem a nabízí normální nepříliš náročné sjezdové lyžování. Jezdí tu podél lesa kotvový vlek o délce 450 metrů. Najíst a napít se lze v bufetu u dolní stanice vleku.
Pastviny jsou široké louky, po kterých  to moc nejede. Vyžívají se tady hlavně malé děti a méně zkušení lyžaři z Německa a Holandska.  Kdyby byly oba svahy uválcovány do tvrda, jednalo by se o pěkné carvingové terény, ale to se stává málokdy. Dost tady fouká, a proto bývá sníh místy tvrdý a hned vedle můžete vjet do měkké návěje. Málokdy bývá u vleků větší fronta, protože obě sjezdovky obsluhují dvě talířové Pomy dlouhé shodně 530 metrů. Dobře najíst se dá v restauraci Čertova huť kousek vedle sjezdovky. Jídel není široký výběr, ale host tu najde vše od polévky po hlavní chod.   

Malinovka je sjezdovka běžného českého standardu.  Rekreační lyžař ji lehce zvládne, expert si na ní může užít agresivní oblouky.  Po pravé ruce bývá postaveno několik menších skoků pro snowboardisty, vlevo se dá vjet do hlubokého sněhu a zažít trochu freeridingu. Začátečníci se na Malinovku vyvážejí kotvou, zkušenější jezdí na rychlejším talířovém vleku. Oba jsou dlouhé 520 metrů. Najíst se dá v restauraci přímo pod vleky. Má široký sortiment jídel, ale okolo poledne je poněkud neosobní. Nepsaným heslem personálu je „Najez se a jdi!“
U dolní stanice vleků je kasa, parkoviště, půjčovna lyžařského vybavení, lyžařská škola a toalety.

Dětské hřiště je plácek se sto osmdesát metrů dlouhým pomalým talířovým vlekem u dolní stanice Malinovky. Je určeno hlavně pro lyžařskou školku, jejíž frekventanti tu mají přednost, ale žádného lyžaře či snowboardistu, který se chce naučit jezdit, odtud nevyhodí. Místní lyžařská škola získala v loňském testu MF DNES dobré hodnocení. Poněkud zastrčené jsou dva vleky Liaz a Klindera, ke kterým se musí pěšky pod les.  Jejich vleky dlouhé 300 a 350 metrů nenabízejí nic moc svezení, a tak sem zabloudí většinou jen místní lyžaři.

Bedřichovské lyžování lze na jednu permanentku zkombinovat ještě s ježděním na nedalekém Severáku a Špičáku. Severák je středisko pro vyslovené loučkaře. Několik vleků obsluhuje sjezdovky s mírným sklonem a bezpečným dojezdem. Když se podaří počasí, jsou odtud daleké rozhledy a dá se tu příjemně prolenošit odpoledne na hřejícím sluníčku. Jizerskohorský Špičák je spíše sportovně zaměřené středisko s prudkým sjezdovkami v lesním pásmu. Za pěkného počasí je nutno počítat s delšími frontami. Ve všech třech střediscích patřících pod jednoho provozovatele Bižuterie je zakázáno vozit na vlecích děti v krosničkách na zádech a vlekaři neradi vidí i rodiče, kteří berou své lyžující ratolesti na vleku mezi nohy, aby je vyvezli nahoru.
 

Jak se tam dostat:
Z Prahy po dálnici přes Turnov nebo od Ústí nad Labem a Děčína po silnici první třídy do Liberce a odtud horskou silničkou do Bedřichova. Bývá protažená a posypaná, ale každý řidič by měl mít s sebou pro jistotu sněhové řetězy a na autě obuté zimní pneumatiky. Dá se přijet i z Jablonce nad Nisou, ale je třeba počítat s prudkým stoupáním. Centrální parkoviště je ve středu obce, menší parkoviště u vleků na Malinovce. 
Hromadná doprava do Bedřichova jezdí z libereckého i jabloneckého autobusového nádraží.

Související články v IDNES:
České skiareály rostou, moravské stagnují
Děti si při učení lyžování moc zábavy neužijí
Tanvaldský Špičák není vstřícný k rodičům s dětmi
Přehled cen v českých zimních střediscích
Lyžařský okruh Jizerskými horami
Jizerskou lyžařskou magistrálou

Odkazy do WEBu:
Oficiální stránky Bedřichova – lyžařského areálu
Oficiální stránka Bedřichova - obce
Jizerské hory 1
Jizerské hory 2
Výlety do okolí Bedřichova
Sněhový server
České hory

 

 

Bedřichov v Jizerských horách nabízí v těchto dnech dobré podmínky pro všechny lyžaře.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Další z rubriky

Magický masiv Ondřejníku trápí kůrovec, přesto jde téměř o povinný výlet

Hřeben Ondřejníku z Palkovických hůrek

Panorama Beskyd si nelze představit bez masivu Ondřejníku, výrazně a izolovaně vystupujícího z podbeskydské krajiny....

Pražská zoo opět mezi elitou. V prestižním žebříčku obhájila páté místo

Ve středu 9. listopadu oslaví gorilí samec Richard své 25. narozeniny,...

Zoologické zahradě v Praze se opět podařilo uspět v náročné světové konkurenci a v žebříčku cestovatelského serveru...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Najdete na iDNES.cz