Bazilika na Velehradě působí velkolepě

Interiér velehradské svatyně je velkolepý a zapůsobí na návštěvníka mohutným dojmem. Bazilika má křížení s příčnou lodí a kopuli prosvětlenou lucernou vyvedenou na střechu; v pendetivech kopule jsou zobrazeni čtyři západní učitelé církve: svatý Augustin, svatý Ambrož, svatý Jeroným a svatý Řehoř Veliký.

Presbytář s novorománským oltářem z bílého mramoru římské provenience z roku 1864 s obrazem Nanebevzetí Panny Marie pochází od Ignáce Raaba.

Obětní stůl je dílem  architekta Tomáše Černouška a akademického sochaře Otmara Olivy. Po jeho stranách jsou umístěna sousoší svatých Petra a Pavla a Cyrila a Metoděje.

Vlevo od presbytáře je kaple se sochou Božského Srdce Páně, odtud vchod do kaple Matky Unie zasvěcené myšlence znovusjednocení církve východní a západní.

Je zde obraz Panny Marie s Ježíškem namalovaný podle starobylého byzantského obrazu z římské baziliky Santa Maria Maggiore, v níž papež Hadrian II. v roce 868 schválil slovanskou bohoslužbu. Kopii namaloval Emanuel Dítě roku 1919.

Vpravo sakristie a kaple svatého Ignáce z Loyoly, zakladatele jezuitského řádu (žil v letech 1491 - 1556).

V příčné lodi vlevo je oltář svatého Benedikta, zakladatele nejstaršího mnišského řádu v západní Evropě (žil v letech 480 - 547), za oltářem vchod do královské kaple se sarkofágem olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana (žil v letech 1851 - 1923).

Boční kaple jsou otevřeny arkádami do prostoru hlavní lodě; od presbytáře levá strana: kaple svatého Petra, svaté Scholastiky (obě bez oltářů), před arkádami umístěny řezbářsky cenné chórové lavice; dále kaple svatého Václava s obrazem svatých Cyrila a Metoděje od polského malíře Jana Matějky (dar Poláků Velehradu z roku 1885), svaté Maří Magdaleny, svatého Cyrila, svaté Kateřiny (zde je umístěna korouhev věnovaná roku 1927 slovenskými poutníky, vyšitá ženami z Ciferu od Trnavy).

Poslední kaple na levé straně je Všech svatých cisterciáckého řádu. Na pravé straně jsou kaple svatého Pavla, svaté Hedviky (obě bez oltářů), svatého Floriána, svaté Marie Egyptské, svaté Barbory; zde jsou dvě korouhve z roku 1885 - jedna je darem polských poutníků, druhá od našich krajanů v USA. Poslední kaple je zasvěcena svatým andělům.

Průčelí kostela s dvěma věžemi má bohatou sochařskou výzdobu. Nad barokním portálem jsou znaky zakladatelů, moravská orlice a český lev, a rovněž znak papeže Pia XI.

Základy původního kostela jsou částečně zpřístupněny v lapidáriu, což bylo umožněno zvýšením podlahy dnešního kostela při barokní přestavbě. Mimo baziliku se nachází gotická kaple zvaná "cyrilka" s interiérem přizpůsobeným slavení východní liturgie a ikonostasem před hlavním oltářem.

Zpět na vše o pouti na Velehradě.

Hudba při mši na Velehradě

Zaplněné nádvoří baziliky na Velehradě při slavnostní poutní mši