Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bazilika na Velehradě působí velkolepě

  15:44aktualizováno  15:44
Interiér velehradské svatyně je velkolepý a zapůsobí na návštěvníka mohutným dojmem. Bazilika má křížení s příčnou lodí a kopuli prosvětlenou lucernou vyvedenou na střechu; v pendetivech kopule jsou zobrazeni čtyři západní učitelé církve: svatý Augustin, svatý Ambrož, svatý Jeroným a svatý Řehoř Veliký.

Presbytář s novorománským oltářem z bílého mramoru římské provenience z roku 1864 s obrazem Nanebevzetí Panny Marie pochází od Ignáce Raaba.

Obětní stůl je dílem  architekta Tomáše Černouška a akademického sochaře Otmara Olivy. Po jeho stranách jsou umístěna sousoší svatých Petra a Pavla a Cyrila a Metoděje.

Vlevo od presbytáře je kaple se sochou Božského Srdce Páně, odtud vchod do kaple Matky Unie zasvěcené myšlence znovusjednocení církve východní a západní.

Je zde obraz Panny Marie s Ježíškem namalovaný podle starobylého byzantského obrazu z římské baziliky Santa Maria Maggiore, v níž papež Hadrian II. v roce 868 schválil slovanskou bohoslužbu. Kopii namaloval Emanuel Dítě roku 1919.

Vpravo sakristie a kaple svatého Ignáce z Loyoly, zakladatele jezuitského řádu (žil v letech 1491 - 1556).

V příčné lodi vlevo je oltář svatého Benedikta, zakladatele nejstaršího mnišského řádu v západní Evropě (žil v letech 480 - 547), za oltářem vchod do královské kaple se sarkofágem olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana (žil v letech 1851 - 1923).

Boční kaple jsou otevřeny arkádami do prostoru hlavní lodě; od presbytáře levá strana: kaple svatého Petra, svaté Scholastiky (obě bez oltářů), před arkádami umístěny řezbářsky cenné chórové lavice; dále kaple svatého Václava s obrazem svatých Cyrila a Metoděje od polského malíře Jana Matějky (dar Poláků Velehradu z roku 1885), svaté Maří Magdaleny, svatého Cyrila, svaté Kateřiny (zde je umístěna korouhev věnovaná roku 1927 slovenskými poutníky, vyšitá ženami z Ciferu od Trnavy).

Poslední kaple na levé straně je Všech svatých cisterciáckého řádu. Na pravé straně jsou kaple svatého Pavla, svaté Hedviky (obě bez oltářů), svatého Floriána, svaté Marie Egyptské, svaté Barbory; zde jsou dvě korouhve z roku 1885 - jedna je darem polských poutníků, druhá od našich krajanů v USA. Poslední kaple je zasvěcena svatým andělům.

Průčelí kostela s dvěma věžemi má bohatou sochařskou výzdobu. Nad barokním portálem jsou znaky zakladatelů, moravská orlice a český lev, a rovněž znak papeže Pia XI.

Základy původního kostela jsou částečně zpřístupněny v lapidáriu, což bylo umožněno zvýšením podlahy dnešního kostela při barokní přestavbě. Mimo baziliku se nachází gotická kaple zvaná "cyrilka" s interiérem přizpůsobeným slavení východní liturgie a ikonostasem před hlavním oltářem.

Zpět na vše o pouti na Velehradě.

Hudba při mši na Velehradě

Zaplněné nádvoří baziliky na Velehradě při slavnostní poutní mši

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Herní hit Kingdom Come nastartoval v Sázavském klášteře turistiku

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Už tento týden se po zimě otevřou brány českých památek. A o žádné jiné se nyní nehovoří tolik jako o Sázavském...

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Najdete na iDNES.cz