Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bavorský les láká i v zimě. Na vlky, rozhlednu i stezku v korunách stromů

  6:00aktualizováno  6:00
Prozkoumat německou stranu Šumavy stojí za to i v zimě. Bavorský les totiž skrývá areály na pozorování zvěře, v nichž můžete spatřit třeba rysy, medvědy, jeleny či vlky. Kouzlo má i procházka po stezce v korunách stromů a rozhledy z unikátní vyhlídkové věže. A výlet můžete zakončit třeba na běžkách.

Teprve když přijdete blíž, ukáže se bavorská turistická atrakce v plné kráse. Národní park Bavorský les, areál u Neuschönau. | foto: Alík.cz

Internetové diskuse se hemží vzkazy těch, kteří po návratu z Bavorského lesa neskrývají rozčarování. Vyrazili za divokými zvířaty a místo toho zahlédli sotva bobří ocas. Zaujala je stezka v korunách stromů a oni tam po nich chtěli vstupné jako do 3D kina. A nejvíc jim vadila spousta lidí. My jsme strávili v Bavorském lese tři dny a nadchlo nás to. Poradíme vám, jak si to tady co nejlépe užít i kde můžete ušetřit.

Jak spatřit víc než jen ocas bobra

Národní park Bavorský les nabízí několik míst pro pozorování zvěře. Asi 12 km od Železné Rudy leží v těsném sousedství obce Ludwigsthal areál Falkenstein. Je v něm méně druhů zvěře, ale pokud toužíte pozorovat rysy nebo vlky, tady máte jedinečnou šanci. A to jak kvůli počtu kusů, tak kvůli prostoru pro pozorování.

Druhý, rozlehlejší areál, se rozprostírá u obce Neuschönau (Tierfreigelände bei Neuschönau, Zvířecí výběhy u Neuschönau). Ve výbězích a voliérách tu žije více druhů zvěře, ale návštěvnický prostor na pozorování rysů či vlků je tu mnohem menší. Kromě zvířecích výběhů tady na návštěvníky čeká oblíbená stezka v korunách stromů, na ni však za vstup musíte zaplatit. V obou areálech zvířecích výběhů platíte pouze parkovné, vstup je zdarma a otevřeno je nepřetržitě.

Bavorský les. V areálu zvířecích výběhů nedaleko obce Ludwigsthal můžete zvlášť dobře pozorovat rysy.

V areálu zvířecích výběhů nedaleko obce Ludwigsthal můžete pozorovat rysy

Bavorský les. Výběh medvědů hnědých patří v areálu u Neuschönau k velmi oblíbeným.

Výběh medvědů hnědých patří v areálu u Neuschönau k nejoblíbenějším

Pokud chcete opravdu vidět třeba vlka nebo rysa, nesnažte se obejít celé výběhy ve stylu orientačního běhu. Spíše si vyberte konkrétní druhy zvířat a těm se věnujte. Ne náhodou špičkoví fotografové tráví u výběhů či ptačích voliér celé hodiny i dny.

"Fotil jsem vlky a medvědy"

Podívejte se na blog Petra Čunderlíka.

Výhodou zvířecích výběhů je členitý terén, nabízející zvířatům ideální místa k odpočinku na skalách tak, že je zároveň můžete dobře pozorovat a fotit. Příchuť dobrodružství v divoké přírodě vám nabídne průchod několika oplocenými oborami. Vejdete dovnitř snadno přístupnou brankou a pak už mezi vámi a zvěří není žádná bariéra. Takhle se sice nemůžete procházet mezi vlky nebo medvědy, ale můžete zblízka sledovat třeba stádo jelenů nebo divočáků.

Bavorský les. Areál zvířecích výběhů nedaleko obce Ludwigsthal nabízí ideální podmínky pro pozorování vlků.

tip idnes.cz

* Doporučujeme předem navštívit web Národního parku Bavorský les a o druzích, které chcete pozorovat, zjistit co nejvíc. Ačkoli turisté z České republiky tvoří necelých 10 % návštěvníků, je do češtiny přeložený nejen web, ale i většina informačních letáků. Více zde.

*Pokud se ubytujete v obcích poblíž zvířecích areálů, ušetříte poplatek za parkování osobního auta, který je 1 euro na hodinu, za více než 5 hodin je to 5 eur.

* Nezapomeňte si dalekohled a myslete na to, že čím dříve si přivstanete, tím méně bude v areálech lidí.

Dřevěná věž a stezka korunami stromů jsou nová lákadla

V roce 2009 vyrostla v Bavorském lese 44 metrů vysoká dřevěná věž. Někomu připomíná obří šišku, jiným zase mohutné vejce. Na fotografiích působí její konstrukce majestátním dojmem a vyvolává obavu, zda není v lese rušivým prvkem. Když se však k rozhledně zadíváte z nedalekého Neuschönau, zjistíte, že nad vrcholky stromů se příliš nevyvyšuje.

K věži dojdete po stezce vedoucí mezi korunami stromů smíšeného lesa, která je se svými 1 300 metry nejdelší svého druhu na světě.

Na začátek stezky se dostanete po schodech nebo výtahem. Jako ochutnávku mohou turisté projít zkušební úsek zdarma. Pokud budete chtít pokračovat, zaplatí dospělí 8 eur a děti od 6 do 17 let 6 eur. Lze také využít slevu pro skupiny či rodiny s dětmi. Majitelé ubytovací karty některého ze zdejších penzionů ušetří při vstupu na stezku 3 eura.

Bavorský les. Unikátní dřevěná rozhledna nedaleko obce Neuschönau mezi okolními lesními velikány nepůsobí rušivě.

Kromě unikátního pozorování přírody přímo v korunách buků, jedlí a smrků čeká na návštěvníky šest informačních zastávek. Dozvíte se na nich spoustu zajímavostí a souvislostí z fungování lesa.

Na krátkých odbočkách ze stezky najdete osm stanovišť, nabízejících menší adrenalin. Vstup na ně je dobrovolný. Můžete vyzkoušet třeba procházku po napjatých ocelových lanech, po jakési kladině nebo po houpajících prknech. Zážitkem je i pohled skrz ocelový rošt, kterým je vidět až na zem. Stezka je místy až 20 metrů vysoko nad terénem.

Na konci stezky trůní věž. Zatímco na většinu rozhleden stoupáme po schodišti, tady je možné vyjet díky 520 metrů dlouhému točitému ochozu téměř na samotný vrchol třeba i s kočárkem.

Bavorský les. Stezka v korunách stromů vede mnoho metrů nad lesní cestou. V mnoha místech je podepřena velmi důkladnými sloupy.

Stezka v korunách vede mnoho metrů nad zemí a podpírají ji důkladné sloupy

Jedno z informačních stanovišť na unikátní stezce vedoucí v korunách stromů Bavorského lesa.

Na jednom z informačních stanovišť na stezce ve větvoví Bavorského lesa

Vejčitá konstrukce vznikla kolem skály a skupiny stromů, kterým vévodí 35 metrů vysoká jedle. Z vyhlídky na horní plošině vidíte na jedné straně Bavorský les s jednou z nejhezčích šumavských hor Luzný, na druhé straně kulturní krajinu se zásahem člověka – pole, vesnice, silnice.

Své kouzlo má věž i za soumraku a ve večerních hodinách. Romantickou atmosféru umocňuje nejen nasvícení vnitřku konstrukce reflektory, ale také ohřívadla, ve kterých hoří velká polena. K tomu si můžete koupit horký nápoj nebo třeba pražené mandle.

Informační středisko poblíž věže slouží jako muzeum Bavorského lesa včetně připomínky dob, kdy naše státy dělilo nejen pohoří, ale také ostnaté dráty. Potřebné zázemí tu najdou i rodiny s dětmi, je tu i restaurace, výstavní prostor či kinosál.

Bavorský les, rozhledna u Neuschönau. Při stoupání po ochozech dřevěné věže máte neustále možnost pozorovat zdejší nádhernou přírodu.Bavorský les. Z dřevěné rozhledny se nabízí i pěkný pohled na městečko Neuschönau.

Pohled z rozhledny

Ať se zařadíte k obdivovatelům této stavby, nebo naopak k jejím odpůrcům, jedno jí upřít nejde. Od chvíle, kdy se vynořila nad korunami stromů, stala se originální dřevěná rozhledna navržená architektem Josefem Stoegerem z nedalekého Schoenbergu společně se stezkou v korunách stromů (Baumwipfelpfad) novým symbolem regionu. Proměnila se v turistický magnet, který začal návštěvníky přitahovat tam, kam jich přijíždělo stále méně.

Bavorský les, rozhledna u Neuschönau.

Waldhäuser je pro pěšáky, sáňkaře i běžkaře

Horská osada Waldhäuser je jednou ze čtyř obcí uvnitř Národního parku Bavorský les. Za svou existenci vděčí výnosnému obchodu se solí do Čech. Právě tudy vedla jedna z nejmladších částí Zlaté stezky z Pasova do Horské Kvildy, kolem které vznikala četná stavení.

Waldhäuser leží v nadmořské výšce 1 000 m a nabízí atraktivní cesty pro pěší turistiku v okolí nedalekého vrcholu Luzný (1 373 m), který patří k nejvyšším vrcholům Bavorského lesa. Oblíbená je tzv. zimní cesta na Luzný. Stačí zaparkovat auto na horním konci Waldhäuseru a přidat se k proudu lidí. Pokud s sebou budete mít sáňky, zpáteční cestu si příjemně zrychlíte.

Cestou na Luzný nelze přehlédnout mrtvý les, napadený koncem 20. století kůrovcem. Ponechání mrtvého dřeva na místě plně odpovídá filozofii zdejšího národního parku "Nechat být přírodu přírodou". Při důkladnějším pohledu zjistíte, že mezi poničenými kmeny se pomalu derou vzhůru nové stromky a že se les postupně vlastními silami obnovuje.

Bavorský les. Cestou směrem na vrchol Luzný spatříte i tzv. mrtvý les. Jak můžete vidět, z napadení kůrovcem v závěru 20. století se zdejší les velmi úspěšně vzpamatovává vlastními silami.

Cestou na Luzný spatříte i tzv. mrtvý les. Z napadení kůrovcem se úspěšně vzpamatovává vlastními silami

Po stoupání, které vás čeká při cestě Waldhäuseru směrem na Luzný budete odměněni nádhernými pohledy do krajiny Bavorského lesa.

Za stoupání z Waldhäuseru na Luzný vás odmění nádherné pohledy do krajiny Bavorského lesa

V okolí Waldhäuseru mají i okruh pro běžkaře. Pokud si však chcete opravdu parádně zaběhat, pak se raději poohlédněte po trase bavorské běžkařské dálnice – Bayerwaldloipe. Je dlouhá 168 km, začíná u obce Lohberg v oblasti Ostrého v severozápadní části Bavorského lesa a končí u rakouských hranic poblíž Třístoličníku. Její mapu získáte zdarma v některém z informačních center.

může se hodit

Stezka v korunách stromů

Areál je součástí Národního parku Bavorský les v centru Luzný u Neuschönau. Otevřena byla na podzim 2009. Více na www.stezkavkorunach.cz.

Otvírací doba
Listopad až březen: 9.30–15.30
Duben, květen, říjen: 9.30–18.00
Červen až září: 9.30–19.30

Prodej vstupenek a vstup na stezku končí hodinu před jejím uzavřením. Za bouřky, krupobití, silného větru a náledí může být stezka uzavřena, stejně tak i plošina ve vyhlídkové věži. Za deště nebo sněžení je stezka otevřena, sníh se průběžně odklízí. Děti do 12 let mohou vstoupit pouze v doprovodu dospělých. Psům je vstup na stezku zakázán, připraveny jsou pro ně speciální přístřešky u návštěvnického centra.

Vstup bez bariér
V areálu myslí i na invalidní návštěvníky. Stezky jsou vždy důkladně prohrnuty a posypány, je tu i dostatečné množství toalet. S vozíčky či kočárky se můžete podívat dokonce i na stezku v korunách; je dostatečně široká a část se schody překonáte výtahem.

Při budování zvířecích výběhů se pamatovalo i na majitele psů. Většinu tras mohou absolvovat se svými miláčky. Psi nesmí jen do průchozích obor a k voliérám, aby nedráždili zvěř. Před vstupem je vždy výrazné upozornění a možnost psa přivázat.

Kde se ubytovat

Jsou tací, kteří si rádi přivstanou a velmi časně vyrazí třeba i z Prahy. Pokud však patříte mezi ty, kteří si rádi přispí, pak máte možnost zvolit ubytování buď na české straně (např. Strážný, Železná Ruda) nebo přímo v Bavorsku, například v Neuschönau. Ceny se od těch našich příliš neliší.

Pro hosty obcí Spiegelau, Neuschönau a St.Oswald–Riedlhütte platí ubytovací karta jako bezplatná jízdenka v autobusech Igelbus. Zároveň na ni získáte slevu 3 eura při vstupu na stezku.

Bavorský les
Nejčtenější

Za fotku vyhoštění. Party u bazénu se úřadům v Kambodži nelíbila

Fotka z divoké party v pronajaté vile v městečku Siem Reap, kterou turisté...

Sedm západních turistů - pět mužů a dvě ženy - bylo vyhoštěno z Kambodže poté, co je tamní policie minulý měsíc zatkla...

Trabantem tam a zase zpátky. Žlutý cirkus startuje na poslední cestu

Grand Central Road nám rozhodně nedala nic zadarmo.

Z Indie až do Prahy. Po Střední Asii, Africe, Jižní Americe, Austrálii a Tichomoří zbývá týmu kolem Dana Přibáně...Nepotřebujete přes oceán: evropská Route 66 je ve Skotsku a je dokonalá

Skotská silnice North Coast 500

Kdo by cestoval až do USA, když si může udělat pořádný roadtrip v Evropě? Legendární Route 66 se zrodila konkurence -...

Je to drahé, ale opravdu to stojí za to. Lyžování ve stínu Matterhornu

Vyšší ceny v Zermattu vyvažují skvělé služby a také nižší hustota návštěvníků.

Lyžařské středisko Zermatt – Cervinia najdete na hranici mezi Švýcarskem a Itálií, v oblasti bezpočtu čtyřtisícových...

S dcerkou zažila únos, přesto spolu cestují dál. Dítě boří bariéry, říká

Cestovatelka Ilona Bittnerová navázala v Tanzanii řadu přátelství, zde pózuje s...

Vydat se s malým potomkem do Afriky? Cestovatelka Ilona Bittnerová si nemůže podobné výlety vynachválit - navzdory...

Další z rubriky

Beránka božího nahradil tuleň. Po stopách moravských misionářů v Grónsku

Inuité na fotografii z roku 1929. Češi je znají jako Eskymáky, což ale původní...

Uprchlíci z Čech a Moravy hlásící se k pronásledované jednotě bratrské založili v 18. století v Grónsku vlastní...

Za fotku vyhoštění. Party u bazénu se úřadům v Kambodži nelíbila

Fotka z divoké party v pronajaté vile v městečku Siem Reap, kterou turisté...

Sedm západních turistů - pět mužů a dvě ženy - bylo vyhoštěno z Kambodže poté, co je tamní policie minulý měsíc zatkla...

Trajektům mezi Helsinkami a Tallinnem uleví nejdelší podmořský tunel

Jižní přístav s katedrálou Uspenski ve finských Helsinkách

Finsko a Estonsko plánují železniční tunel pod mořem až za 20 miliard eur, který bude dlouhý 103 kilometrů a povede až...

Najdete na iDNES.cz